Haberler

OPEC+ Üyeleri Arasındaki Anlaşmazlık Ham Petrol Fiyatlarını Aşağı Çekiyor

Son 3 ayın en yüksek seviyesini gören ham petrol varil fiyatları aşağı yönlü hareket etmeye başladı.

Coronavirüs sebebiyle bir dönem sıfırlanan hatta üzerine para verilen ham varil petrol fiyatları OPEC üyelerinin vardığı ortak karar sonrası yükselişe geçmişti. Ancak şu an üretici ülkeler arasında üretim kısıntılarına yönelik anlaşmaya varılamaması ve ABD verilerinin talepteki toparlanmanın boyutu konusundaki şüphelerin artmasıyla birlikte fiyatlar 6 Mart sonrası 3 ayın en yüksek seviyesini görmüşken yeniden aşağı yönlü hareket etmeye başlayarak yaklaşık olarak yüzde 2 değer kaybetti ve 37 doların altına indi.

Suudi Arabistan ve Rusya, Irak’a göre çok daha ılımlı ve anlaşma yanlısı bir tavır çizerken Irak’ın sabırları taşırıcı bir tavra sahip olması işleri bu noktaya taşıdı ve şimdi üretim kısıntılarına 1 ay daha devam edilmesi için ön anlaşmaya varılmış olsa da bu bile söz konusu açığı kapatmak için yeterli değil.

Bir de buna Çin ile ABD arasındaki gerginlik de eklenince ABD’de dizel yakıt talebinin 21 yılın en düşük seviyesine inmesi kaçınılmaz oldu. Bu da doğal olarak benzin stoklarının artmasına yol açtı.

Tüm bu gelişmeler ABD gibi ekonomi devi bir ülkenin bile akaryakıt tüketimde beklenen toparlanmayı yakalayamadığını gösteriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu