HaberlerKripto Para

Pandeminin Bitcoin ve Piyasalara Etkisi Ne Yönde? İkinci Dalga Haberleri En Çok Hangi Değerleri Yükselişe Geçirdi?

Uzmanlar pandemi sürecinin piyasalara etkisini değerlendirdi. İşte detaylar!..

Pandemi sürecinin dünya ekonomisine büyük kayıplar verdirdiği ilk şok döneminin ardından yeni tip coronavirüs vakalarındaki artış, beraberinde birtakım güvenlik önlemlerini de getirdi. Hal böyle olunca kriz anlarındaki güvenli yatırım limanı tartışmaları yeniden alevlendi. Bununla birlikte pandeminin ekonomik toparlanmayı sekteye uğratacağına yönelik endişelere rağmen endeksler, teknoloji firmalarının hisselerindeki yükseliş sayesinde kapanışta pozitif bir görünüm arz etti. Nitekim Amazon, Apple ve Microsoft gibi dev isimlerin hisseleri yüzde 2’den fazla yükseliş kaydetti.

Altına Talep Ne Oranda?

Bununla beraber yine hemen her dönemde olduğu gibi çoğu yatırımcı, tercihini altından yana kullanmışa benziyor. Nitekim çarşamba günü son 9 yılın en yüksek seviyesini görerek güçlü bir yükseliş kaydeden altın, piyasaların hareketlenmesini sağladı. Gümüş fiyatları da söz konusu hareketlilikten olumlu yönde etkilenerek son beş haftanın en yüksek seviyesini gördü. Ağustos ayı altın vadeli işlemleri 1.821 dolardan, eylül Comex gümüş fiyatları ise ons başına 19.122 dolardan listelendi.

Dünya borsalarında da karışık dalgalanmaların yaşandığı son birkaç günde pandemi kaynaklı endişelerin artışıyla 40.80 dolar dolardan işlem gören ham petrol fiyatlarında da küçük çaplı düşüşler yaşandı.

Pandemi Etkileri Sürecek Mi?

Pandeminin ekonomiye etkileri üzerine yazdığı “Post-Kovid Öncelikleri” makalesiyle gündeme gelen Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, pandemi tam anlamıyla kontrol altına alınana dek gözle görülür bir ekonomik toparlanmanın söz konusu olamayacağını, öncelikli hedefin ihtiyaç sahiplerinin korunmasına yönelik çalışmalara hız vermek ve iflasların önüne geçmek için sağlanacak likidite olduğunu ifade etti.

Başta cazip görünen V şeklindeki toparlanma fikirlerinin içinde bulunduğumuz ay itibarı ile hayali bir boyuta vardığının altını çizen Stiglitz, pandeminin ekonomik eşitsizliği daha da artıracağından bahsetti ve makineleşmenin hız kazanmasıyla insan emeğine olan talebin azalacağını dile getirdi.

Virüsün etkilerinin uzun süre daha devam edeceğini belirten Stiglitz, herkesin harcama önceliklerine karar vermesi gerektiğini dile getirdi.

Kripto Paralarda Durum Ne?

Kripto paralara baktığımızda ise son birkaç haftadır istikrarlı bir fiyat görünümü sergileyemeyen Bitcoin’in hakimiyetini bir nebze de olsa kaybetmiş olduğunu görüyoruz. Yaklaşık 2 haftadır stabil olan BTC fiyatının son günlerde yükseliş yaşamasıyla altcoinler de harekete geçti. Kimi analistlere göre özellikle altcoinler yeni bir boğa sezonuna hazırlanıyor. Bununla birlikte 2. en değerli kripto para birimi olan Ethereum’un haftalık grafiğine bakıldığında yüzde 7.55 oranında bir yükseliş olduğunu görmek mümkün.

Öte yandan içinde bulunduğumuz durumu altcoinler açısından değerlendiren Binance CEO’su Changpeng Zhao, birkaç kripto para haricinde piyasadaki altcoinlerin yüzde 95’inin bu yükselişin dışında yer aldığını belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu