Haberler

Pandeminin İkinci Dalgasının Petrol Fiyatlarını Aşağı Çekmesinden Endişe Ediliyor

Bir süredir toparlanma yolunda olan ham petrol varil fiyatlarının "ikinci dalga sebebiyle" yeniden düşüşe geçmesi ihtimali piyasalarda korku yaratıyor.

Pandeminin ilk etkileri yavaş yavaş etkisini azaltırken Çin ve ABD’deki vaka sayılarında görülen ani yükseliş ikinci dalga korkularını da beraberinde getirdi. Söz konusu endişeler petrol üretimlerinde de hemen yankı buldu. Bir yandan FED’in ABD ekonomisine yönelik arka arkaya sunduğu destek paketleri bir yandan da ikinci dalganın ekonomideki toparlanmayı sekteye uğratacağı korkuları petrol fiyatlarının yeniden düşüşe geçmesinde etkili olabilir.

Aslında OPEC + üyelerinin verdikleri ortak kararla üretimde kısıtlamaya gidilmiş, Suudi Arabistan Asya’daki bazı rafinerilerine yaptığı satışları yüzde 40 oranında azaltmış, İran ise üretimde büyük kesintiler yapma yoluna gitmişti. Bununla birlikte FED’in özel sektör tahvil alımlarına başlayacağını duyurması da piyasalarda genel bir yumuşama yaratmıştı. Nisan ayında genel bir düzelmeye giden ham petrol -eksi değerleri gördükten sonra- hızlı bir düzelme sürecine girmişti.

Dün 39,90 dolara kadar çıkan Brent petrol varil fiyatı günü 39,72 dolardan kapattı. Brent petrolün varili bugün itibarı ile 41,62 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 38.90 dolardan alıcı buluyor. Ancak ikinci dalga endişeleri işleri yine sekteye uğratabilir.

Birçok analist toparlanmanın istikrarlı olması ve üretimin artmaması halinde yukarı yönlü bir hareket beklentisi içinde ancak pandemi sebebiyle ABD ve Çin’de büyük çaplı kapatma uygulamalarına gidilirse risk kapıda olabilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu