coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiPhiladelphia FED Başkanı Harker'dan Sıcak Faiz Açıklamaları! Faiz İndirimi Beklentisini Açıkladı

Philadelphia FED Başkanı Harker’dan Sıcak Faiz Açıklamaları! Faiz İndirimi Beklentisini Açıkladı

FED üyesi Harker, bugün yaptığı açıklamalarında bu yıl kaç faiz indirimi beklediği sorusuna yanıt verdi. İşte detaylar.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker bugün yaptığı açıklamada, ekonomik tahminlerinin beklendiği gibi gerçekleşmesi halinde ABD Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranını bu yıl bir kez indirebileceğini söyledi.

Philadelphia’da bölgesel merkez bankası tarafından düzenlenen bir etkinlikte Harker, yavaşlayan ancak trendin üzerinde seyreden ekonomik büyüme, işsizlik oranında mütevazı bir artış ve enflasyon için hedefe doğru “uzun bir süzülme” içeren temel senaryosunu özetledi. Harker, “Eğer tüm bunlar tahmin edildiği gibi gerçekleşirse, yılsonuna kadar bir faiz indiriminin uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

FED geçen haftaki politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek %5.25-5.50 aralığında tutmuştu. Bu karar, FED’in enflasyonu %2’lik hedef oranına geri çekmek için sürdürdüğü çabaların bir parçası. Nisan ayı itibariyle, FED’in tercih ettiği ölçüte göre enflasyon yıllık %2.7 oranında seyrediyordu.

Harker geçen haftaki Tüketici Fiyat Endeksi verilerini memnuniyetle karşılarken, bu yıl şu ana kadar enflasyonda kaydedilen ilerlemenin mütevazı olduğunu belirtti. Harker, ekonomik ortamdaki genel dalgalanma göz önüne alındığında, bir karar vermeden önce önümüzdeki aylarda daha fazla verinin analiz edilmesi gerektiğini vurguladı.

Harker ayrıca, yukarı yönlü riskleri azaltmak için FED’in politika faizini şimdilik değiştirmemesi gerektiğini savundu. Bunlar arasında, yüksek konut enflasyonunun potansiyel uzun vadeli inatçılığı ve özellikle otomobil sigortası ve onarımları olmak üzere hizmet sektöründeki sürekli yüksek enflasyon oranı yer alıyor.

İlgili Haber  Son Dakika: Coinbase, Çok Tartışılan Özelliği Platformuna Getirmeye Karar Verdi! Yeni Çıkan Altcoinler Etkilenecek!

Ancak Harker, daha fazla ekonomik veri elde edildikçe faiz oranlarına ilişkin görüşünü değiştirmeyi de ihtimal dışı bırakmadı. Harker, “Veriler şu ya da bu şekilde değişirse, bu yıl için iki indirim ya da hiç indirim yapılmamasını oldukça olası görüyorum, verilere bağlı kalacağız” dedi.

Son politika toplantısında, FED’in 19 politika yapıcısının medyan tahmini bu yıl tek bir faiz indirimi yönündeydi. Finansal piyasalar ise şu anda yılsonuna kadar iki faiz indirimi bekliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları