BlockchainHaberler

Polonya Kredi Bürosundan Bürokratik İşlemleri Rahatlatacak Blockchain Hamlesi

Blockchain temelli platform sayesinde kağıt tüketimi ve işlemlerdeki yavaşlığın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Dağıtılmış defter teknolojisince (DLT) desteklenen Blockchain platformundan yararlanan Polonya Kredi Bürosu (BIK) bundan böyle ülkedeki bankalara da Blockchain destekli bildirim ağı hizmetini sağlayacak.

Bankalar, müşterilerine elektronik bildirim belgesi formu sayesinde her türlü bildirimi yollayacaklar ve ülkedeki kağıt kullanımının da ciddi şekilde önüne geçilmiş olacak.

Söz konusu hizmet için finans ve teknoloji şirketi Billon Group’un dağıtılmış defter teknolojisinden (DLT) yararlanacak olan BIK, bu yolla Blockchain platformunun ilk ticari kullanımını da teşvik etmiş olacak. Söz konusu versiyonun kağıt ve evrak işlerinin önüne geçilmesini ve bürokratik işlemlerin çok daha ucuza halledilebileceğini belirten BIK CEO’su Mariusz Cholewa, ilerleyen süreçte söz konusu teknolojiden farklı sektörlerde de yararlanılacağını ifade etti.

Billon Technology Nedir ve Ne Tür İmkanlar Sağlar?

Tüm evrakları ve bildirimleri e-posta veya geleneksel postacılık yöntemleriyle yollamanın çok daha ucuz ve hızlı bir versiyonu olarak tanımlanabilecek “Billon Technology” temelinde kağıt tüketiminin ve artık demode olmuş bankacılık işlemlerinin önüne geçilmesini hedefleyen bir sistem.

Billon Group ile söz konusu sistem için ortaklık sağlayan BIK ise bu platformu 2018 yılından beri test ediyor. Beş bankayı pilot belirleyen BIK’in başarılı test sürecinin ardından şimdi ülke çapında bir kullanım alanı yaratılması hedefleniyor.

Bu anlamda kağıt israfının, uzun ve sıkıcı bürokratik işleyişin de önüne geçilmek istenmesi bir bakıma geleneksek bankacılık işlemlerinin de revize edilmesinin zorunlu olduğunu ortaya koymuş oldu.

Bu yöntem sayesinde müşterilere ait her türlü belge kayıt altına alınmış olacak. Böylece daha güvenilir ve şeffaf bir sistemle verileri depolanan müşteriler bir süre sonra bir zamanlar müşterisi oldukları bankayla çalışmalar bile bu belgelere erişim sağlayabilecekler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu