Kripto HaberleriBitcoinProfesörden FED'e Çağrı: "Bitcoin Doların Yerini Alabilir, Doları Savunmalıyız!"

Profesörden FED’e Çağrı: “Bitcoin Doların Yerini Alabilir, Doları Savunmalıyız!”

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Wharton Üniversitesi ekonomi profesörü Jeremy Siegel, yaptığı açıklamasında Fed’in hızlı bir şekilde faiz artırımı konusunda daha sıkı politikalar izlemesi gerektiğini söyledi. ABD’deki enflasyonunun kontrolden çıkmaya başladığını belirten Siegel, Bitcoin’in doların yerini almasına karşı merkez bankasına doların devalüasyondan korunması çağrısında bulundu.

“Bitcoin’in Karşısında Dolar Tehlikede”

CNBC’nin Squawk Box programında Rebecca Quick ile bir söyleşi gerçekleştiren Siegel, Fed başkanı Jerome Powell’ın son olaylara karşı aldığı önlemleri değerlendirdi. Powell bu ay içerisinde ciddi bir faiz artışı sinyali veriyordu ancak bazı isimler Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması olayının ardından Fed’in bu kararının arkasında duracağından şüpheliydi.

Buna rağmen Powell dün Birleşik Devletler Mali Hizmetler Meclisi Komitesi’nde yaptığı açıklamasında faiz artırımı konusunda hız keseceğine dair herhangi bir işaret vermedi. Ancak bununla birlikte Powell, Ukrayna’daki durum nedeniyle işlerin karmaşıklaşabileceğini belirtti.

Siegel ise Fed’in enflasyonu durdurma hamlelerine kararlı bir şekilde devam edeceğine dair şüpheleri olduğunu söyledi. Profesör, konuyla ilgili olarak Fed’in verdiği yanlış kararları ve geçtiğimiz yıl enflasyonu “geçici bir durum” olarak yanlış bir şekilde nitelendirmesini örnek gösterdi. ABD enflasyonu halen yüksek seviyede olmaya devam ediyor.

Hem Jeremy Powell hem de Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz yıl geçici olarak niteledikleri enflasyonun geçici olmadığını kabul etmişlerdi. Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde halen enflasyonun ABD’yi etkilediği gibi Avrupa’yı etkilemeyeceğini savunuyor.

Siegel’e göre, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalara rağmen Fed’in para politikası konusunda elini taşın altına koyup hedeflerine yetişmesi gerekiyor. Profesöre göre aksi takdirde Bitcoin gibi kripto paralar ciddi bir tehdit oluşturabilir:

 “ABD dolarını savunmamız gerekiyor. Bitcoin’in doların yerini alması hakkında konuşuyoruz. Bu yüzden doları savunmalıyız.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları