blank
XRP

Ripple, DeFi Hamlesini Genişletiyor: İşte Yeni Teklif

Ripple, federe yan ağlar teklifini ortaya koydu.

Merkezsiz finans yani DeFi sektörü kesinlikle 2020 yılından beri kripto para sektörünün en popüler konularından birisi haline geldi. Ripple geliştiricileri de DeFi rüzgarını XRP’nin arkasına alabilmek için bir süredir çalışmalar gerçekleştirmekte. XRP Ledger ağına akıllı kontrat özelliği getirmek için çalışan ekip, şimdi ise çok farklı bir teklif ile ortaya çıktı.

Ripple’a Polkadot Benzeri Model Geliyor

Ripple geliştiricileri, direkt olarak ana ağa akıllı kontrat özelliği getirmek yerine, paralel ağlar oluşturmayı düşünüyor. Federe yan ağlar olarak da görülen bu teklif, geliştiricilerin özel uygulamaları denemesini ve ağın yapısını bozmadan yan ağlarda etkili çözümlere ulaşabilmelerini sağlayacak.

Yan ağları kullanmak XRPL ağının ek güncellemelere ihtiyaç duymamasını sağlayarak aslında büyük bir gelişmenin de aynı anda yapılmasının önünü açacak.

XRP ekosistemini bu şekilde büyütmeyi hedefleyen geliştiricilerin teknik olarak Polkadot’u örnek aldığı söylenebilir. Polkadot’un parachain olarak bilinen federe yan ağları, aslında Ripple’ın teklifinden önce ortaya atıldı ve geliştirildi.

Ripple geliştiricilerinin sunduğu ağda farklı olan noktanın ise XRPL sunucusu üzerindeki ek özellikler ve “kritik iki değişim” olacağı belirtildi. Her bir yan ağın XRPL ana ağı üzerinde “tröst” hesabı olacağı belirtiliyor.

Bu hesapta ise ilgili yan ağdaki kullanıcıların yerine XRPL üzerinde fon emanet hizmeti verilebilecek. Hesabın çoklu imzaya sahip olacağı ve oldukça güvenli hale getirileceği de belirtiliyor.

Detaylar ise henüz tam olarak netleşmedi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu