Kripto HaberleriHaberlerRipple'nin yaptığı anlaşmalar artık XRP fiyatına daha çok yansıyabilir

Ripple’nin yaptığı anlaşmalar artık XRP fiyatına daha çok yansıyabilir

Takip et

Ripple şirketinin tokeni olan XRP bilindiği gibi diğer kripto paralardan farklı olarak bir şirket bünyesi altında. Bu yüzden XRP’lerin arzı madencilik ile değil şirketin kendi üretimi ile oluyor. Hal böyle olunca Ripple şirketinin yaptığı ve yapacak olduğu anlaşmalar XRP için oldukça önemli bir hal alıyor.

Ripple şirketinin gözü bankacılık sektöründe. Şirketin bünyesinde olan RippleNet (xCurrent) sistemi bir ödeme protokolü olup bankalar ile anlaşmayı hedefliyor. Sistem sayesinde bankalardaki para transferlerinin RippleNet sistemi ile hızlı,güvenli ve daha az masraf ödeyerek Ripple’nin blok zincirinde yapılmasını sağlıyor.

Birçok kişi “Ripple bu kadar çok banka ile anlaşmasına rağmen kendi kripto parası olan XRP neden yükselmiyor? sorusunu soruyor. Bu sorunun cevabını uzmanlar şu şekilde açıklıyor. “Bankalar her ne kadar RippNet sistemi ile anlaşsa bile, bu sistemi kullanırken komisyon olarak XRP kullanmaları zorunlu tutulmuyor. Bu yüzden çoğu banka XRP’yi kullanmıyor ve bu durum fiyatlara yansımıyor.

Yapılan anlaşmalar bundan sonra sonuç vermeye başlayabilir

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük bankalarından olan Mitsubishi UFJ Finansal Grup yaptığı açıklamada para transferleri konusunda Rippe’nin komisyon, güvenlik ve hız konusunda rakibinin olmadığını söyledi.

Sermaye büyüklüğü olarak 5. büyük banka konumunda olan ve dünyada 50’den fazla ülkede hizmet veren Banka’nın yetkilileri, normalde 1-3 gün arasında gerçekleşen ve ciddi komisyon masraflarına maruz kalan ödemelerin, Ripple ile 30 saniye gibi kısa bi sürede gerçekleştiğini ve nereyedeyse sıfıra yakın bir komisyon tutarı ile gerçekleştiğini ifade etti.

Tüm bankacılık sektörü için Ripple gibi bir sistemin gerekli olduğunu söyleyen banka yetkilileri bunun zamanla bütün dünyada yaygınlaşacağını söyledi.

Anlaşma yapan bankalar artık komisyon olarak XRP kullanıyor

Ayrıca artık RippleNet sistemini kullanan bankalar komisyon tutarını XRP ile ödemeye başladı. Çünkü Ripple, XRP‘nin komisyon oranlarını diğer kripto paralara göre daha az tutarak kendi tokeninin kullanılmasını sağlıyor.

Bu yüzden artık bankalar ile yapılan her anlaşma XRP fiyatı üzerinde daha fazla etkili olabilir. En son Western Union şirketinin de Ripple ile ortaklık kurabileceği iddia edilmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları