Bitcoin

Rusya, ABD ve Avrupa’nın Yaptırımlarını Bitcoin ve Kripto Paralar ile Delebilir Mi?

Ukrayna'yı işgali nedeniyle yoğun yaptırımlara maruz kalan Rusya, bu yaptırımları Bitcoin sayesinde delebilir mi?

Uzmanlara göre Bitcoin ve kripto paralar, Batı’nın uyguladığı yaptırımların Rusya ve ülkenin milyarderlerine olan etkisini zayıflatabilir.

ABD başkanı Joe Biden, Ukrayna’yı işgale başlayan Rusya’ya karşı sert yaptırımlar uygulanacağını söylemiş ve buna ek olarak Avrupa Birliği de çok büyük ve hedefe yönelik eylemlerde bulunacağına dair vaatler vermişti.

Buna rağmen bu yaptırımlar, halihazırda yaygın bir şekilde kripto para kullanan Rusya gibi bir ülke için daha az etkili olabilir. Yaptırım uygulanan ülkeler bu yaptırımları genellikle çeşitli yollarla atlatmaya çalışır. Örneğin Venezuela ve Kuzey Kore, gemiden gemiye yakıt transferi yöntemini kullanıyor. Ancak uzmanlara göre kripto paralar ve merkeziyetsiz borsalar bu yaptırımların arkasından dolanmak için en verimli yol olabilir.

“Bitcoin Ağında Hiçkimse Sansürlenemez”

Yatırım yönetim şirketi VanEck’in dijital varlık araştırmaları lideri Matthew Siger, yaptığı açıklamasında, “ne diktatörler, ne de insan hakları savunucuları Bitcoin ağında herhangi bir sansürle karşılaşmaz.”

Uzmanlara göre Rusyalı milyarderler, kripto para kullanmaları durumunda ABD ve Avrupa Birliği tarafından uygulanacak olan yaptırımlardan kaçınabilir. Kripto para teknolojisi sayesinde bankaların ve ülkeye yaptırım uygulayan kurumların aradan çıkmasıyla birlikte Rus milyarderler Rusya dışına da yatırım yapabilir.

Bununla birlikte uzmanlar, merkezi borsaların Blockchain ağındaki işlemleri takip ederek Rusya merkezli işlemleri tespit edebileceğini belirtti.

Finansal danışman şirketi Quantum Economics CEO’su Mati Greenspan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Eğer iki insan ya da organizasyon birbiriyle iş yapmak istiyor fakat bankaları kullanamıyorsa Bitcoin’i kullanabilirler. Eğer Rus milyarderler yaptırımlar nedeniyle banka hesaplarının dondurulmasından korkuyorlarsa Bitcoin’e geçiş yapma ihtimalleri olabilir.”

Yaptırım listesinde bulunan Rus milyarderlerden henüz hiçbiri kripto para sahibi olduğunu açık bir şekilde ifade etmedi.

Araştırmalara göre Rusya vatandaşlarının %12’si kripto para sahibi olduklarını beyan etti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu