Kripto HaberleriHaberlerRusya Merkez Bankası, Dijital Ruble İçin Tarihi Açıkladı!

Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble İçin Tarihi Açıkladı!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya Merkez Bankası’nın dijital para birimi (CBDC) olan dijital rublenin pilot aşamaya hazır olduğunu söyledi.

Dijital ruble Nisan ayında denenmeye başlayacak.

Rusya Nisan Ayında Dijital Ruble İçin Pilot Uygulamaya Başlıyor

Skorobogatova, Rusya’da düzenlenen bir fintech konferansı sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin bireyler arasında peer to peer transferler ve perakende alımlar için başlatılacağını söyledi.

Rus haber ajansı TASS’a göre Skorobogatova, “Pilot uygulama gerçek kişiler için gerçek operasyonlar üzerinde çalışacak, ancak yalnızca hazır olduklarını bildiren 13 banka ile sınırlı sayıda kişi için” dedi.

Merkez bankasının CBDC’yi seçilmiş müşteri gruplarıyla pilot olarak uygulayacağını da sözlerine ekledi. TASS’a göre pilot uygulamanın ardından Rusya Merkez Bankası projeyi nasıl ölçeklendireceğine karar verecek.

Rusya Merkez Bankası CBDC projesini ilk olarak Ekim 2020’de, dijital rublenin potansiyel tasarımlarını özetleyen bir danışma belgesi yayınlayarak önermişti.

Banka daha sonra yaptığı açıklamalarda, projenin Rus ekonomisinin ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmaya ve yabancı yaptırımların Rusya üzerindeki etkisini hafifletmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Pilot uygulamanın başlangıçta 2021’de hayata geçmesi bekleniyordu ancak Rus bankacılık camiasında, dijital ruble için altyapı oluşturmanın kredi verenler için külfetli olacağı ve bankacılık sistemini daha merkezi ve daha az çeşitli hale getireceği yönünde bazı endişelere yol açtı.

Rusya Merkez Bankası daha sonra konsepti geleneksel sisteme zarar vermeyecek şekilde değiştirme sözü verdi. Projenin kripto paraların da arkasındaki Blockchain teknolojisini kullanıp kullanmayacağı bilinmiyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları