Bitcoin MadenciliğiBlockchainHaberler

Rusya’dan Blockchain Teknolojisine Yeni Adım!

Rusya'nın dünyadaki ilk Blockchain ATM’lerini hizmete sunması bekleniyor

Blockchain içinde bulunduğumuz yüzyılın en hızlı ilerleme kaydeden teknolojilerinden biri hiç kuşkusuz. Böylesi bir ortamda da dünya devi olma yarışındaki ülkeler Blockchain alanına sayısız yatırım yapma yarışında. En son haber Rusya’dan geldi. Edinilen bilgilere göre Rusya’nın en eski ve önde gelen bankası Sberbank, yaklaşık 5000 adet ATM’sine Blockchain operasyonlarını destekleyecek bir grafik kartı entegre etme yolunda.

Söz konusu proje için yaklaşık 110 milyon dolarlık meblağı gözden çıkaran Rusya’nın Blockchain teknolojisini ne amaçla ATM’lere entegre ettiği henüz net olarak bilinmese de birçokları bu girişimi Sberbank ATM’lerinde Bitcoin madenciliği yapılması olarak tanımlıyor.

Waves Enterprise Blockchain platformunun pazarlama başkanı Matvey Voytov ise konuya daha temkinli yaklaşarak Blockchain teknolojisinin ATM’lere entegre edilmesinin altındaki nedenin kullanıcıların ATM işlemlerini kaydetmek olabileceğini belirtti.

Ergo Blockchain platformunun kurucu ortağı Alexander Chepurnoy ise ilgili projenin kripto para madenciliğinden başka herhangi bir kullanım amacının olabileceğini düşünmediğini ifade etti.

Proje sebebi her ne olursa olsun ülkedeki tüm kişisel mevduatların yaklaşık olarak yüzde 44’ünü elinde tutan Sberbank’ın bu tür bir projede yer alması Rusya’nın Blockchain ve kripto para sektöründe söz sahibi olmak istediğinin önemli bir kanıtı aslında.

Nitekim Sberbank’ın hisselerinin aslan payının devlet elinde olduğunu ve Rusya genelinde bankaya ait 14.200 şube ve 77.000 ATM bulunduğunu hesaba katacak olursak durumun önemi daha net anlaşılıyor.

Bankanın her bir ATM için 22.066,65 dolar bütçe ayırması göz önünde bulundurulursa Rusya’nın bu projedeki tek amacının kullanıcı bilgilerini depolamak olmadığı çok açık. Nitekim Blockchain teknolojisiyle optimize edilmiş bir grafik kartının en bariz kullanım alanı kripto para madenciliği olarak tanımlanabilir. Bitcoin ATM’leri dünyanın birçok noktasında faaliyette ancak Blockchain teknolojisiyle donatılmış geleneksel bir banka fikri son derece yeni. Akıllara gelen tek soru ise “Bunca masraf sadece kullanıcı kayıtlarını kaydetmek için mi?” Bekleyip göreceğiz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu