Kripto HaberleriAltcoinSEC, Bu Altcoin "Pump and Dump" Dolandırıcılığı Dedi, Dava Açtı!

SEC, Bu Altcoin “Pump and Dump” Dolandırıcılığı Dedi, Dava Açtı!

Takip et

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir basın açıklamasına göre, Bermuda merkezli Arbitrade Ltd ve Kanada merkezli Cryptobontix’in ve bunların yöneticileri hakkında, Dignity (DIG) adlı bir altcoini içeren bir pump-and-dump şeması yürüttükleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

SEC, Bu Dignity Altcoininin Hileli Bir Şekilde Fiyatını Şişirdiğini İddia Ediyor

Suç duyurusuna göre, iki firma Mayıs 2018 ile Ocak 2019 arasında Arbitrade’in 10 milyar dolarlık külçe altını satın aldığını ve bu altına sahip olduğunu ve şirketin yatırımcılara sattığı her bir DIG tokenini 1 dolar değerinde altınla desteklemeyi planladığını iddia etti.

Ancak SEC, gerçekte altın satın alma işleminin DIG’e olan talebi artırmak için bir hile olduğunu ve şirketin yöneticilerinin ABD’li yatırımcılar da dahil olmak üzere en az 36.8 milyon dolarlık DIG’i şişirilmiş fiyatlarla satmasına olanak sağladığını iddia ediyor.

İlgili Haber
Bu Altcoindeki Güvenlik Açığı, Bilgisayar Korsanlarına 2 Milyon Dolar Kazandırdı!

SEC, sanıkları federal menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılıkla mücadele ve menkul kıymet tescil hükümlerini ihlal etmekle suçluyor.

Dava dilekçesinde, tüm davalılara karşı kalıcı ihtiyati tedbir, tazminat artı ihtiyati faiz ve adli para cezalarının yanı sıra bireysel davalılara yöneticilik yasağı talep edilmektedir.

Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kripto para piyasasındaki Bitcoin ve Ethereum dışındaki birçok altcoinin aslında menkul kıymet olduğunu ve kendi yetki alanlarına girdiğini iddia ediyor.

SEC ile CFTC arasında kripto paraların denetlenmesine dair uzun süredir bir rekabet yaşanıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

SEC: Dur bi dava açayım. Delilleri sonra toplarım.

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları