binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerSon Dakika: Kripto Para Yasasıyla İlgili Ak Parti'den Bir Yeni Açıklama Daha...

Son Dakika: Kripto Para Yasasıyla İlgili Ak Parti’den Bir Yeni Açıklama Daha Geldi!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkan’ı Ömer İleri, yeni kripto para yasasıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

İleri, kamuoyunda yasayla ilgili tartışılan bazı kafa karışıklıklarını gidermek amacıyla paylaşımda bulundu.

TÜBİTAK’ın kripto para borsalarındaki altcoin listelemelerindeki rolü hakkında İleri şunları söyledi:

“Prensip olarak platformlarda listelenecek kripto varlıklara müdahale edilmemesine yönelik bir yaklaşım benimsenmiştir. Ancak listelemelerin gelişi güzel olmaması noktasında platformlara nezdlerinde işlem görecek kripto varlıkların belirlenmesine ilişkin yazılı prosedür oluşturma şartı getirilecektir. Listeleme prosedürleriyle ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulunca ilke ve esaslar düzenlenebilmesi öngörülmüştür. SPK tarafından belirlenecek ilke ve esaslarda, TÜBİTAK ya da diğer kuruluşların da görüşleri alınabilecek ve kripto varlıkların teknolojik özelliklerine ilişkin teknik kriterlere de yer verilebilecektir. Dolayısı ile TÜBİTAK’ın doğrudan listelenecek varlıkları belirlemesi gibi bir yaklaşım kanun teklifinde yer almamaktadır.”

Kripto paraların vergilendirilmesi konusunda ise İleri tarafından şunlar söylendi:

Teklifte yer alan “Her yıl platformların bir önceki yılki faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde biri Kurul, yüzde biri de TÜBİTAK bütçesine ilgili yılın Mayıs ayı sonuna kadar ödenerek gelir olarak kaydedilir” ifadesi platformların yapacakları ödemelere ilişkindir. Kanun teklifinde platformlar üzerinden alım satım yapan son kullanıcılar nezdinde herhangi bir vergi düzenlemesi yer almamaktadır.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail