HaberlerKripto Para

Sonunda Beklenen Haber Bahamalar’dan Geldi!

CBDC yarışında kazanan Bahamalar oldu.

Uzun zamandır devam eden ülkeler arası ulusal dijital para yarışında herkes Çin’in ilk adımı atmasını beklerken yarışı kazanan Bahamalar oldu.

Bahamalar Merkez Bankası dünyanın ilk CBDC’sini kullanıma sundu ve adını tarihe yazdırdı ve “sand dollar” isimli dijital para birimi, Bahama dolarının dijital versiyonu olarak kayıtlara geçti.

Akıllı telefonlar sayesinde ülke nüfusunun yüzde 90’ı tarafından aktif şekilde kullanılması planlanan sand dollar, mobil tabanlı olmasının yanı sıra çok faktörlü kimlik doğrulama güvenliği ile de güvence altına alınacak.

Bahama dolarının dijital karşılığı olan sand dollar Bahama dolarına sabitlenmiş durumda. Bilindiği gibi Bahama doları da ABD dolarına sabit halde.

Bahamalar’ın ekonomik alt yapısı ve bir takımada olduğu için hizmet noktasındaki eksiklikleri göz önünde bulundurulduğunda söz konusu adımın kısıtlı hizmet olanaklarını büyük ölçüde artırması bekleniyor.

Bu konuda 1.liği Karayipler’in gözdesi Bahamalar’a kaptıran Çin ve ABD’nin ise kısa zamanda harekete geçmesinin de fitili ateşlenmiş oldu. Öte yandan Rusya, Fransa ve Litvanya gibi ülkeler ve Avrupa Birliği de söz konusu yarışta adı geçen isimler arasındalar.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu