Haberler

SPK’dan “Al Sat” Tavsiyecisine Şok Ceza!

SPK kripto traderlarını da yakın markaja alabilir.

Sermaye Piyasası Kurulu, “derin hisse” takma adlı borsa tavsiyecisine emsal oluşturacak bir para cezası kesti. Sosyal medya üzerinden yatırımcılara çeşitli tavsiyelerde bulunan kişiye 1 milyon TL ceza veren SPK, söz konusu kişinin takipçilerine çeşitli alım satım tavsiyeleri verdiğini ve söylediği hisseleri kendisinin sattığını tespit etti.

Açıklanan bilgilere göre SPK’nın “Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş.”de pay piyasasındaki işlemlerde yapılan incelemeler neticesinde tespit edilen suç eyleminde Önder Tavukçuoğlu adlı kişi nam-ı diğer “derin hisse” 1 milyon 175 bin 29 TL idari para cezasına çarptırıldı.

Reysaş hisse senetleriyle ilişkili yorumlar paylaşarak yatırımcılara alım yapmaları yönünde tavsiyelerde bulunan Tavukçuoğlu’nun Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 6’ncı maddesinin 4. fıkrasının:

“Sermaye piyasası araçları hakkında gazete, televizyon, İnternet veya benzer nitelikte kitle iletişim araçları kullanarak yorum veya tavsiyede bulunduktan sonra, yorum veya tavsiyesini değiştirinceye kadar veya her halükarda 5 iş günü içerisinde, alım veya tut tavsiyesi verdiği halde satmak ya da satım tavsiyesi verdiği halde almak piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir.”

şeklindeki hükmüne aykırı hareket ettiğinin belirlenmesine rağmen hakkındaki suçlamaları reddeden Tavukçuoğlu, Twitter üzerinden kendini savundu.

Bununla birlikte SPK, Twitter, Facebook, Telegram ya da Whatsapp gibi sosyal medya platformları üzerinden yatırımcıları yanıltmaya da ya da mağdur etmeye yönelik eylemlerin hala devam etmekte olduğunu belirtiyor.

SPK’nın kripto para traderlarıyla ilgili yaptırımlarda bulunup bulunmayacağı henüz netleşmiş değil ancak özellikle Telegram ya da Twitter üzerinden verilen yatırım tavsiyelerinin yatırımcıları mağdur etmeye yönelik olmadıkça herhangi bir sorun yaratması şimdilik ihtimal dahilinde görünmüyor. Bu gibi tavsiyelerin yatırımcıları genelde mağdur ettiği de bilinen bir gerçek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu