TRON

Tron (TRX) Kurucusu Justin Sun Yeni Stablecoini USDD’yi Tanıttı: 10 Milyar Dolarlık Kripto Alınacak!

Tron (TRX) kurucusu Justin Sun, kısa bir süre sonra hayata geçecek yeni stablecoininin detaylarını açıkladı.

Justin Sun’ın bugün yaptığı açıklamaya göre Tron (TRX), 5 Mayıs tarihi itibariyle USDD adlı kendi stablecoinine sahip olacak.

Bununla birlikte yeni stablecoinin Tether (USDT) ve USDC gibi geleneksel çalışma mekanizmalarını kullanmayacağı ve çeşitli banka hesaplarında dolar ve diğer varlıkları rezerv olarak tutmayacağı açıklandı.

Bunun yerine USDD aynı TerraUSD (UST) ve Frax Finance’te (FRAX) olduğu gibi algoritmik bir stablecoin olacak.

USDD’nin 1 Dolara Sabit Kalması İçin TRX Kullanılacak

Stablecoin, 1 dolara endeksli olacak olan fiyatının sabit kalmasını diğer algoritmik stablecoinlerde kullanılan mekanizma ile sağlayacak. Justin Sun, yeni kripto paranın 1 dolara nasıl sabit kalacağını şöyle açıkladı:

“USDD’nin fiyatı 1 doların altına indiğinde kullanıcılar ve arbitrajcılar sisteme 1 USDD göndererek 1 dolar değerinde TRX alabilecek. USDD’nin fiyatı 1 doların üstüne çıktığında ise yine kullanıcılar ve arbitrajcılar 1 dolar değerindeki TRX tokenini sisteme göndererek 1 USDD alabilecek.”

Tron kurucusu, USDD’nin bu algoritması sayesinde piyasa koşulları ne olursa olsun ABD dolarına olan endeksinin korunacağını iddia etti.

Yeni Stablecoin 10 Milyar Dolarlık Teminat Rezervine Sahip Olacak

Tron DAO adı verilen bir merkeziyetsiz otonom organizasyonun (DAO) Blockchain üzerindeki stablecoini yöneteceği öğrenildi. Sun’a göre Tron DAO, %30’luk bir faiz oranına sahip rezervi yönetecek.

Bununla birlikte Tron DAO’nun ayrıca 10 milyar dolarlık yüksek likit varlığı USDD’yi desteklemek amacıyla teminat olarak kullanacağı öğrenildi.

Bu planın Terraform Labs kurucusu ve CEO’su Do Kwon’un UST’yi desteklemek amacıyla 10 milyar dolarlık Bitcoin kullanmasına benzer olacağı düşünülüyor.

“Teminat Olarak Blockchain Endüstrisinin Öncü Varlıkları Kullanılacak”

Justin Sun hangi varlıkların teminat olarak kullanacağını söylemedi ancak “Blockchain endüstrisinin ilklerinden oluşan yüksek likit varlıklar” terimini kullandı. Söz konusu varlıklar stablecoinin ABD dolarına olan sabit fiyatını korumak için kullanılacak.

Terra CEO’su Kwon, Tron’un yeni stablecoini duyurusuna destek mesajı verdi. Kwon yaptığı açıklamasında “merkeziyetsiz ekonomilerin merkeziyetsiz paraları hak ettiğini” söyledi.

Buna ek olarak Kwon, yakında her Blockchain üzerinde bu tür merkeziyetsiz stablecoinlerin bulunacağını da iddia etti.

Sun’ın duyurusuna göre USDD, BitTorent ağının zincirlerarası protokolü tarafından hayata geçirilmesinden sonra Ethereum ve BNB Chain üzerinde de çalışacak.

Sun, Tron ağı üzerinde yeni bir stablecoin oluşturulmasının nedeni olarak ağdaki USDT işlem hacminin giderek büyümesini gösterdi.

TRX ağında kullanılan USDT, genellikle düşük işlem ücreti ödemek isteyen arbitraj traderları tarafından kullanılıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu