BlockchainHaberler

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Sosyal Medyayı “Merkezsiz” Hale Getirmeyi Hedefleyen Bluesky Projesini Tanıttı

Blockchain teknolojisi, Twitter'a merkeziyetsizleşme konusunda yardımcı olabilir mi?

Twitter CEO’su Jack Dorsey, 11 Aralık’ta attığı bir tweetle “Bluesky” adını verdikleri yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Söz konusu proje ile açık ve merkezi olmayan bir standart oluşturmayı hedeflediklerini belirten Dorsey, projede çalıştırmak üzere programcı, mühendis ve tasarımcı bir ekip toplanmasına karar verdiklerini açıkladı.

Dorsey, halihazırdaki çözüm önerilerinin sosyal medya platformlarının karşılaştığı zorlukları gideremediğinin altını çizdi. Sosyal medyayı merkezsiz hale getirmeyi amaçlayan söz konusu projeyle tescilli öneri algoritmaları sorununa da çözüm getirebileceklerini sözlerine ekleyen Dorsey, olumlu içerik yaratılmasına ön ayak olabileceklerini de ifade etti.

Projenin Gerçekleşmesi Yıllar Alabilir

Dorsey, “sosyal medya için merkezsiz bir standart oluşturmak” fikrinin hayata geçirilebilmesinin yıllar alabileceğinin, neticede böyle bir teknolojinin bir gecede oluşturulamayacağının ve üzerinde çok fazla çalışılması gerektiğinin altını çizdi ve projeyi bir adım öteye taşıyıncaya kadar finanse edeceklerinin taahhüdünü de verdi.

Dorsey ayrıca Blockchain teknolojisinin sosyal medya platformlarının yönetimini kökünden değiştireceğine inanıyor. Dorsey’e göre “merkeziyetsiz bir platform” yeni bir çağ başlatabilir.

Haber Twitter’da Hemen Yankı Buldu

Wall Street uzmanı Caitlin Long, söz konusu gelişmenin merkeziyetsiz bir geleceğe doğru önemli bir adım olduğuna inandığını dile getirirken Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin de projenin “gerçekten ilginç ve önemli” olduğu iddiasında bulundu.

Blockchain teknolojisi merkeziyetsizleşme konusunda örnek teşkil ediyor

Geldiğimiz son noktada her geçen gün, teknolojiyle ilgili tüm platformlarda merkezi olmayan yaklaşımları destekleyen teknolojik gelişmeler yaşanmakta. Söz konusu ihtiyacı karşılayan en önemli teknolojilerden biri de Blockchain ile karşımıza çıkıyor aslında. Bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veren Blockchain teknolojisi bu alandaki ihtiyaçları gidermeye yönelik en önemli adımların başında geliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu