Kripto HaberleriEkonomiUkrayna'dan Kripto Para Açıklaması!

Ukrayna’dan Kripto Para Açıklaması!

Ukrayna Merkez Bankası'ndan e-grivna açıklaması geldi.

Takip et

Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgali olası bir kriz durumunda kripto para birimlerinin nasıl işlevsel olarak kullanılabileceğini gözler önüne serdi.

Böyle bir krizde hükümetlerin alacağı ekonomik tedbirlerinden etkilenmek istemeyen insanların paralarını saklamak için kripto para birimlerine yönlendiğini gördük. Bunun yanı sıra Ukrayna’nın bağış toplamasında ve kritik malzemeleri almasında kripto para birimleri yine kritik bir rol oynadı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali kripto para birimlerinin gündemdeki önemini artırırken dün Ukrayna Merkez Bankası’ndan dijital para çalışmalarına ilişkin bir açıklama geldi.

Basın açıklamasında Ukrayna’nın resmi para birimi Grivna’nın geliştirilmesi için bankalarla, finans kuruluşlarıyla ve kripto para piyasası temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirildiği ifade edildi.

2017 yılından itibaren CBDC üzerine araştırmalar yapan bankanın kullanım senaryolarını incelemeye devam ettiği belirtildi.

“Dünyanın çoğu merkez bankası gibi Ukrayna Merkez Bankası da kendi dijital para birimini çıkarma konusuna dikkatli bir şekilde yaklaşacak ve bunun devletin mali sistemi üzerindeki potansiyel etkisini dikkate alacaktır.”

E-grivna’nın Ukrayna’daki sanal varlık altyapısı için temel unsurlardan birisi olabileceği de ifade edildi.

Başkan Zelensky 2021 yılında CBDC çıkarılmasına izin veren yasayı imzalamıştı.

Yaklaşık bir ay önce Tascombank Stellar (XLM) ağı üzerine inşa edilmiş bir e-grivna’yı test etmeyi planladığını duyurmuştu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları