BitcoinHaberler

Ünlü Milyarder Tercihini Altından Yana Kullandı, Peki, Bu Durumun Bitcoin’e Etkisi Ne Olur?

Warren Buffett, birçok bankadaki hissesini elden çıkardı, altına yöneldi.

Dünyanın en zengin 5. kişisi olan ve gelmiş geçmiş en başarılı yatırımcı kabul edilen ünlü milyarder Warren Buffett, çok sayıda bankanın hisselerini elden çıkarma yolundayken tercihini altından yana kullandı.

Ünlü yatırımcının sahibi olduğu Berkshire Hathaway şirketi, başta JPMorgan olmak üzere (hisselerinin yüzde 62’sini), Wells Fargo (yüzde 26), PNC Financial, M&T Bank, Bank of New York Mellon, Mastercard, Goldman Sachs ve Visa gibi birçok dev şirketteki hisselerinin büyük kısmını sattı. Buna karşın şirket, geçen ay 2.1 milyar dolarlık hisse aldığı Bank of America’nın da aralarında bulunduğu birkaç bankaya yatırım yapmayı sürdürüyor.

Buffett’ın bu hamlesi pandemi kaynaklı krizin daha da kötüleşebileceği şeklinde yorumlanabilir. Nitekim Buffet, tercihini altından yana kullanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine erişen ve kriz anında en güvenli liman olduğunu kanıtlayan altın için Kanadalı altın şirketi Barrick Gold’a 563 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Berkshire’ın yatırımı sonrası Barrick Gold’un değeri %8’den fazla artış gösterdi.

Bu Durum Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Ünlü Bitcoin destekçisi Max Keiser’a göreyse bu durum BTC’yi 50.000 dolara yükseltmeye yardımcı olabilir. Altına olan ilginin artması, kimileri için “dijital altın” olarak kabul edilen Bitcoin için daha yüksek bir değerlenme anlamına gelebilir.

Keiser, ilgili tweetinde şunları dile getirdi: “%5’lik bir altın tahsisi beklersek bu 5.000 dolarlık altın anlamına gelir. Oysa %1’lik bir BTC küresel tahsisi beklersek (1 trilyon dolar) bu Bitcoin’in 50.000 dolara çıkması anlamına gelir. PTJ’nin %10’a yükselmesini bekleyin.”

Öte yandan birçok yatırımcı altına karşı Bitcoin’i daha büyük bir değer deposu olarak görmeyi sürdürüyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde MicroStrategy şirketi 250 milyon dolar değerindeki Bitcoin yatırımıyla gündeme gelmişti. Şikret, Bitcoin’i güvenli bir değer deposu olarak gördüğünü belirterek BTC’nin şirketin birincil hazine varlığı olarak hareket edeceğini ifade etmişti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu