blank
Haberler

Ünlü Yatırım Uzmanı Altını Olası Tüm Senaryolara Göre Değerlendirdi

Altında uzun ve orta vadede ne olur? İşte detaylar...

Haftanın ikinci işlem gününe değer kaybıyla başlayan ONS altın, geçtiğimiz günlerde 2.100 dolarlık rekor seviyeyi görmüşken geriledi ve an itibarı ile 1.937 dolardan işlem görüyor.

Rusya’nın coronavirüs aşısını bulduğunu açıklamasıyla düşüşe geçen ONS altınla (1.895 doları gördü) birlikte gram altın fiyatlarında da (tarihi zirvesinden 4 gün sonra) 55 liralık bir gerileme kaydedildi ve an itibarı ile 435 liradan işlem görüyor.

Her ne kadar düşüşler yaşanmış olsa da tanınmış yatırım uzmanlarından Tom Stevenson, ONS altının orta ve uzun vadede tekrar yükselişe geçeceğini öne sürdü. Stevenson’a göre altın fiyatlarını uçuran nedenler arasında düşük faiz oranları, doların güç kaybı yaşaması ve düşük hazine getirileri ilk sıralarda yer alıyor. Kriz anlarında güvenilir limanlara sığınmaya yönelen yatırımcılar da böylesi bir ortamda tercihlerini altından yana kullanıyorlar.

İçinde bulunulan dönemi 1979 yılındaki ekonomik piyasa dönemine benzeten Stevenson, o dönem yaşanan olaylar sonucu 200 dolardan 800 dolara yükselen altın piyasasını hatırlattı.

O dönemde İngiltere, İran ve Amerika’daki tarihi olayları bugün Amerika ve Çin arasındaki soğuk savaş dönemine benzeten ünlü yatırım uzmanı, aynı o zamanki gibi bir rekor yükselişin beklentisi içinde olduğunu ifade ederek altın fiyatının 2 katına çıkabileceğini iddia etti.

Öte yandan 2008-2011 yılındaki gibi bir senaryonun yaşanması halinde altın fiyatının inişe geçme ihtimalinin olduğunun da altını çizen Stevenson, her iki senaryoyu da değerlendirmesi açısından birçok analistten ayrılıyor. Stevenson ayrıca coronavirüsün etkilerinin bertaraf edilmesi halinde altın fiyatlarının yarı yarıya düşebileceğini de belirtiyor. Ama her ne olursa olsun portföyünün küçük bir kısmını bile olsa altına yatırmayı göze alabileceğini sözlerine ekliyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu