Haberler

Zoom Platformu Skandalı!

Güvenlik açığı ve şüpheli hisse satışlarının ardından Zoom'u zor günler bekliyor.

Coronavirüs pandemisinin etkisi hemen hemen her alanda etkisini gösterdi. Şüphesiz pandemiden en büyük darbeyi alan sektörlerden biri de eğitim oldu. Eğitime geçici bir süreliğine ara verilmesinin ardından hem özel sektörde hem de MEB’de evde uzaktan eğitim sistemine geçildi. Yakın zamana kadar öğretmenler dersleri Zoom programı üzerinden görüntülü şekilde anlatıyorlardı.

81 ilin müdürleriyle yaptığı toplantı sonrası açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmenleri ve eğitim yöneticilerini daha önce siber saldırılara karşı birçok defa uyardıklarını ve uyarmaya da devam ettiklerini, siber saldırılar konusunda sadece Zoom programının değil, benzeri tüm programlar için de her zaman tüm dünyada var olduğunu ifade etti. Kullanıcıların bu konuda çok dikkatli olmaları gerektiğini belirten Selçuk, derslerin video kaydı açılmadan ve ders kaydı yapılmaksızın işlenebileceğini ifade etti.

Aynı durum yurt dışında da geçerli. Söz konusu program New York şehrindeki 1800 okulda yasaklandığı açıklandı. Zoom’un güvenlik sorunu nedeniyle yasaklanmasının ardından 1.1 milyon öğrencinin “Microsoft Teams” aracılığıyla uzaktan eğitime devam etmesine karar verildi.

Tüm bunların yanı sıra Zoom’daki güvenlik açığı skandalının öncesinde şirket hisselerinin tavan yaptığı anda yöneticilerin milyonlarca dolarlık satış gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu yolla milyonlarca dolarlık kâr sağlandığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Şirketin kurucu CEO’su Eric Yuan’ın bu sene içerisinde 38 milyon dolarlık hisse sattığı belirlendi. Bunun yanı sıra şirket hisselerinin değerinde de gözle görülür bir artış gerçekleşti ancak şu sıralar adını siber saldırılarla ve yasa dışı veri paylaşmakla duyduğumuz platform büyük oranda değer kaybedeceğe benziyor.

Söz konusu iddiaların yanı sıra şirketin kullanıcı bilgilerini üçüncü taraflarla paylaştığı ortaya çıktı. İşlerin bu denli çığırından çıkmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı kullanıcılar şirkete dava açtı.
Zoom ise kullanıcı verilerinin korunamamasını “hata” olarak nitelendirdi.

Sansasyon yaşatan satışlarla ilgili açıklamada bulunan şirket sözcüsü ise söz konusu hisse satışlarının çok önceden planlandığı için otomatik olarak gerçekleştiğini ifade etti. Şirket CEO’sunun elindeki tüm hisseleri satmadığını ve satışların bir kısmının insani yardımlar için kullanıldığını ifade etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu