HaberlerKripto Para

0.5 Dolarlık Lınk, 10 Bin Dolardan Satıldı

Önceki gün 0.5 $ değerindeki kripto para birimi LINK, 10 bin $'dan satılınca Binance hemen önlem aldı.

Önceki gün 0.5 $ değerindeki kripto para birimi LINK, 10 bin $’dan satılınca Binance hemen önlem aldı. Borsanın kripto paralara getirdiği yeni kurala göre bundan sonra mevcut fiyattan % 30 düşük veya yüksek alım/satım emri konulamayacak. Binance‘te önceki gün talihsiz bir kullanıcı asıl değeri 0.5 $ olan LINK’e 10 bin dolar ödedi.

Önceki gün gerçekleşen olayda, Ethereum tabanlı token olarak değer kazanan LINK’ten bir kullanıcı yüklü miktarda biriktirmek istedi. İşlem, LINK/PAX çiftinde gerçekleştirildi. Son günlerde popülerlik kazanan LINK’in, Ether vadeli işlemlerini CFTC’nin onaylanacağı beklentisi devam ediyor.

Piyasada limitsiz işlem yapan bir kullanıcı, LINK/PAX tahtasındaki bütün satış emirlerini süpürdü. Bu da kullanıcının yaklaşık 0.5 $ değeri olan LINK’e 9,999 $ ödemesine neden oldu. Kullanıcıya ait işlem geçmişinde, bu fiyattan toplam 40 LINK alındığı ve 400 bin $ ödediği görülüyor.

Nasıl Gerçekleşiyor?

Piyasa emriyle yapılan satış emirleri, belirlenen miktar tamamlanıncaya kadar devam ediyor. Yani, mevcut piyasa fiyatıyla Bin LINK almak isteyen kişi, o anki en ucuz satış emri fiyatının alımı karşılamaması durumunda bu emir, sıradaki satış emirleriyle eşleşiyor. Bu süreç talep edilen miktar tamamlanıncaya kadar devam ediyor. Slipaj adı verilen bu işlem, alınacak kripto para değerinin, piyasaya göre çok yüksek fiyatlanmasına neden oluyor.

Binance’nin Önlemi Gecikmedi

Bu durum, borsa işlemlerinde sıklıkla rastlanır oldu. Mesela Nisan ayında WAVES’in fiyatı 2.7 dolardan 0.00052 dolara aniden inerek % 99’dan düşüş yaşamıştı. Binance, bu gibi benzer olayları önlemek için kullanıcılara yeni bir kural koydu. Bu kurala göre artık mevcut fiyattan % 30 daha yüksek ya da daha düşük alış-satış emri konulamayacak. Bununla birlikte WAVES ile LINK’te de görüldüğü gibi ani kırılmalar önlenmiş olacak. Borsa bu çalışmayla, son zamanlarda API kimliği kötüye kullananların, likit olmayan emir defterleriyle, para transferi yapmasını da engelliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu