HaberlerKripto Para

22 Google Chrome Uygulaması Kripto Para Hırsızlığı İçin Kullanılıyor!

Google Chrome'un eklentileri zaman zaman hayat kurtarırken, zaman zaman ise 3. parti geliştiricilerin geliştirdikleri eklentiler hayatı zindana çevirebiliyor.

Milyonlarca insanın bugün ilk olarak uyanır uyanmaz açtıkları uygulama olan Google Chrome’un eklenti mağazasında yeni kritik durumlar olduğu tespit edildi. Google Chrome eklenti mağazasında bulunan 22 farklı uygulamanın aslında masum olmadığı, tam tersine kripto para birimi çalmak için yazılmış olan uygulamalar olduğu açıklandı. Milyonlarca kripto para madencisi ve kripto para yatırımcısının kullandığı Chrome, özellikle diğer tarayıcılara göre çok daha hızlı çalışması ile biliniyor. Ancak Google Chrome aynı zamanda en fazla CPU ve RAM tüketen, bu sayede hızlı olmayı başardığı ile bilinen bir tarayıcı uygulaması.

Bunun yanında diğer tarayıcıların bir kısmı bile Google Chrome’un altyapısını kullanarak hazırlanmış ve bu eklenti mağazasını paylaşıyorlar. Örneğin Vivaldi tarayıcısı eklenti konusunda Google Chrome ile aynı mağazadan eklenti indirilmesine izin verirken, bu güvenlik ihlallerinin sadece Google Chrome için değil, aynı altyapıyı kullanan diğer tarayıcılar içinde geçerli olduğundan söz ediliyor.

Naked Security tarafından yapılan araştırmaya göre bir siber güvenlik uzmanı en az 22 farklı uygulamanın kripto para birimi hırsızlığı yapmak adına yazıldığını, bunların Chrome mağazasında aktif olarak indirilebilir olduğunu açıkladı.

Google’a Bildirildi

Siber güvenlik uzmanının Google Chrome eklenti mağazasında yer alan 22 kripto para hırsızlığı eklentisini Google’a bildirdiği ve kısa süre içerisinde bu eklentiler ile ilgili işlemler yapılmasının beklendiği belirtildi. Ancak Google tarafından eklentiler mağazadan kaldırılsa bile eklentiyi daha önce indirmiş olan Chrome kullanıcılarının cihazlarında bu eklentiler durmaya devam edecek.

Bu sebeple ise Chrome kullanıcılarının mümkün oldukça eklentileri sık sık adı ile Google’da araması ve herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığını kontrol etmesi öneriliyor.

Eklentisiz Tarayıcıdan, Ya Da Gizli Sekmeden Girin

Kripto para birimi borsa şifrelerinizi asla bilgisayara kaydetmeyin. Google Chrome ve diğer tarayıcıları kullanırken kripto para birimi borsası cüzdan hesabınıza girerken eklentilerin aktif olmadığından emin olduğunuz gizli sekme adı altındaki sekmeyi açarak girin. Hem bu sayede hesabınızı birçok tehlikeden korumuş olur, hem de aynı zamanda takip edilmeyi engellemiş olursunuz.

Ancak yine her zaman dikkatli olmak gerektiği bilinci ile hareket etmeyi asla unutmayın.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu