AltcoinAnaliz

35.000 Dolar Üstüne Çıkan Bitcoin’den (BTC) Sonra Altcoinlerin Durumu Ne Olacak?

Altcoinlerin durumunu inceliyoruz…

Hafta sonu itibariyle hacimlerin düşük olması nedeniyle yeniden bir düşüş dalgasının beklendiği Bitcoin’in (BTC) %7’lik yükselişiyle 1.479 trilyon dolar değerine ulaşan kripto para piyasasında haftalık kapanış bekleniyor.

Şimdilik 35.400 dolar üzerinde ilerleyen BTC’nin bu şekilde güzel bir kapanış yapmasıyla yeni haftanın altcoinler tarafında da yükselişleri beraberinde getireceği düşünülürken hareketlenmeler şimdiden başlamışa benziyor. Altcoin yatırımcıları ise bu yükselişin artarak devam etmesini sabırsızlıkla bekliyor. Beklentilerle ilgili teknik açıdan piyasa incelendiğinde üç önemli grafik ön plana çıkıyor.

Bitcoin (BTC) Hakimiyeti

19 Mayıs günü BTC’deki büyük düşüşün ardından düşüş trendini sonlandırdığı ve yükselişe geçtiği görülen BTC hakimiyeti, son günlerde 46.9 seviyesi altında yatay bir ilerleme kaydediyor.

Bitcoin (BTC) Hakimiyeti Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bu yatay seyri 20 günlük hareketli ortalama altında gerçekleştiren hakimiyetin önümüzdeki hafta içinde altcoinlerin yükseliş beklentisi doğrultusunda yeşil trend çizgisine kadar bir düşüş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Altcoinlerdeki hareketlilikle birlikte 43.8 seviyesine beklenen bu düşüş sonrasında yeniden bir 46.9 denemesi ve sonrasında piyasanın karar vermeye çalıştığı görülebilir.

Bu noktada kırmızı düşüş trendinin kırılması BTC’deki yükselişle olursa, altcoinler için yükseliş yönlü hareket öncesi hafif düşüşlerin olduğu görülebilir. Ancak BTC’deki düşüşle birlikte oluşabilecek bir kırılımda altcoinlerin yeniden kan gölüne döndüğünü görebiliriz.

Yani şu durumda hakimiyetteki düşüş sırasında yükseliş yaşayan altcoinlerde kâr alımı yapılarak hakimiyetin yeniden yükselişinin nasıl olacağını gözlemlemek en iyi strateji olabilir.

Altcoinlerin Değeri (Total2)

İlk grafikte bahsedilen BTC hakimiyetinden sonra altcoinlerin piyasada değerini ifade eden Total2 grafiğinde fiyatlardaki hareketliliğin dayandırıldığı teknik emareleri inceliyoruz.

Bu yıl nisan ayı başında altcoinlerde yaşanan büyük yükselişlerin Total2 grafiğindeki 660 – 724 milyar dolar aralığındaki yeşil alanın geçilmesiyle olduğu görülüyor. Nisan sonuna doğru 1 trilyon dolara denk gelen kırmızı bölgeden geri dönen değerin Mayıs ayında da kırmızı bölgeyi aştığı ve altcoinlerde yılın zirvesi yaşandığı saptanıyor.

Total2 Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bu bağlamda altcoinlerin ilerleyişi için oldukça önemli olan yeşil alan üzerindeki değerlemenin devam ettiği ve yeşil trend çizgisiyle gösterilen bir yükseliş yakaladığı ortaya çıkıyor.

MA20 seviyesi olan 756 milyar doların geçilmesi sıradaki hedefin 855 milyar dolara denk gelen MA50 seviyesinin olduğunu gösteriyor. Değerlemenin bu hedefe gidişinin altcoinler için beklenen kısa dönemli yükselişlerin gerçekleşmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Şayet 855 milyar dolar üzerinde günlük kapanışlar gelirse altcoinlerin daha fazla hareketlenebileceği ve 1 trilyon dolar değerinde bir piyasa değerine doğru ilerleyebileceği belirtiliyor. 1 trilyon dolar üzerinde ise yeniden güçlü bir altcoin sezonunun görülmesi bekleniyor.

ETH / BTC Paritesindeki Yükseliş!

Altcoinler için öneminden bahsettiğimiz üçüncü grafik ise altcoinlerin babası Ethereum’un (ETH) Bitcoin (BTC) paritesi oluyor.

Yatırımcıların BTC’lerini altcoinlere dönüştürüp dönüştürmediğiyle ilgili bilgi almamızı sağlayan bu paritede yükselişlerin yaşanması, altcoinlere para girişlerinin olduğuna işaret ettiği yönünde değerlendiriliyor. Bu bağlamda ETH önderliğinde altcoinlerin yükseldiği görülebiliyor.

ETH / BTC Paritesi Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Grafiğe döndüğümüzde son bir haftada paritenin yaklaşık %17’lik bir yükseliş yaşadığı görülüyor. Başta da bahsedilen altcoinlerin yaşadığı ve yaşaması beklenen yükseliş hareketlerinin buradaki yükselişe bağlı olduğu düşünülüyor.

Önemli bir seviye olan MA50 (0.06635) üzerine çıkmayı başaran paritenin bu seviye üzerinde kapanış yapması, piyasaya oldukça pozitif bir hava katabilir.

Son olarak toparlamak gerekirse, BTC tarafında kötü haberler gelmediği takdirde altcoin fiyatlarının önümüzdeki hafta içerisinde yükselişe geçebileceği düşünülüyor. Bu fiyatlamalar parça parça olabileceği için destek ve direnç noktalarına dikkat ederek sabırla işlem stratejisi yapılması, yatırımcıların zararlarını minimize etmesini sağlayacaktır.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu