coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberKripto Paraların Yükselmesi ve Düşmesinde Borsaların Payı

Kripto Paraların Yükselmesi ve Düşmesinde Borsaların Payı

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para borsaları hakkında son dönemde en sık duyulan ve gündemden düşmeyen konulardan birisi kripto para borsalarının kripto para fiyatlarını domine ettikleri ve piyasa hacmi ile oynayarak fiyatların alçak veya yüksek olarak değişmelerinde rol oynadıkları iddia ediliyor. Kripto para birimlerinin yükselip yükselmeyecek olduğu ve fiyatlarının neye göre ve nasıl yükseldiği konularında merak edilen ise kripto para borsalarının bu fiyatları nasıl değiştirebiliyor ve nasıl bu fiyatlar üzerinde oyunlar oynayabiliyor olduğu yönünde.

Birçok kripto para borsası yaptıkları işlemlerde tüm yatırımcıların görebilecek olduğu son dakika yapılan işlemler görünür paneline sahip olsa ve kripto para işlemleri bir log kaydı gibi belirli aracılar ile kayıt ediliyor olsa da kimin bu işlemleri yaptığı bilinmiyor ve kripto para borsaları yatırımcılarının kripto para hesaplarındaki paraları da oldukça iyi kullanarak sistemin sürekliliğini sağlamayı hedefliyor. Kripto para borsaları yaptıkları her işlemde, yatırımcılarını değil, piyasa hacmi ve fiyatları da yakından izlemek zorunda ve kripto para alım ve satımları yapmak istemeleri durumunda önce piyasa durumuna göre hareket etmek zorundalar.

Coinbase borsasının bugün elinde tuttuğu 1 milyar dolar varsa, bu 1 milyar dolarlık Bitcoin’i satması piyasada aniden düşüşe sebep olabilir ve bu nedenle yatırımcılarda satış yaparak borsanın zarara uğramasına sebep olabilirler. Nedeni bilinmiyor olsa da yatırımcıların büyük kısmi kripto paralar düştüğünde endişe ediyor ve yaptıkları yatırımların zaten riskli yatırımlar olduğunu bilmelerine rağmen yaşadıkları bu endişe oldukça ciddi kayıpların temelini hazırlıyor.

Kripto para borsaları güvenilir mi?

Kripto para borsaları güvenilir olabildiği kadar güvenilir olmayan bazı yönleri de bulunuyor. Sürekli farklı kararlar alan ve yeni yönetim üyeleri değişikliği yapan bazı kripto para borsaları büyük olsun veya olmasın piyasada belirli bir etkiye sahip iken, bu etkinin büyük kısmı kripto para sahipleri tarafından görülmüyor. Coinbase borsasının Amerikan merkezli olması ve ABD merkezli olmasından dolayı dünyanın en güvenilir kripto para borsası olarak görülmesi yatırımcıların Coinbase’yi tercih etmesindeki ilk neden olarak görülüyor ve Coinbase bu yönü ile yatırımcılara kripto para alım ve satım işlemlerinde öncü adımlar atabiliyor.

Aynı zamanda dünyanın işlem hacmi bakımından 1. büyük kripto para borsası olan Binance’ın ise Asya merkezli olmasına rağmen yatırımcılar tarafından çok ilgi görüyor ve güvenilerek kullanılıyor olmasının nedeni sıradan nedenlerle değil. Binance, işlem hacminin aşırı yüksek olmasından dolayı ilgi görüyor ve gördüğü bu ilgi yatırımcılar tarafından ”piyasanın en büyük hacme sahip kripto para borsası olduğundan bize güven veriyor ve en fazla kendini koruyabilecek ve kendi güvenliğine para ayırabilecek kripto para borsası” olarak görülüyor. Binance sadece tek bu nedenle tercih edilmiyor. Kolay kullanım kolaylığı ve daha birçok farklı neden dolayısı ile de tercih edilebiliyor.

2 büyük kripto para borsasının piyasada yaptıkları işlemler ile kripto paraları da yakından ilgilendiren düşüşler yaşatabildiği ve piyasa hacmini büyük oranda etkileyebilen işlemlere imzalarını attıkları tahmin ediliyor.

Kripto para borsaları yatırımcılarının üzülecek olduğu piyasa işlemleri yapıyor olabilirler. Serbest piyasa olmasından dolayı ve insanların istediği kadar kripto para alım ve satımı yapmalarında engel olmaması, kripto para borsalarının da yatırımlarını istedikleri şekilde kullanabiliyor olmaları ve buna yasal olarak hakları bulunuyor olması* yaptıkları işlemlerden dolayı kripto para borsalarına karşı yasal olarak bir dava açılamaz, dava açılsa bile hileli işlemler yaptıklarının kanıtlanması mümkün olmayacak olduğundan dolayı kripto para borsaları istedikleri zaman hileli işlemler yapabilir ve piyasada ciddi fiyat değişikliklerine imzalarını atabilirler.

Güvenilir kripto para borsalarında yatırımcıların tüm hesapları garanti altında iken, bazı kripto para borsalarında ise tüm yatırımcılar risk altındadır. Gelişmemiş ve gelişmeye devam eden ülkelerde açılan ve kasasındaki para rezervi çok düşük olan ancak kendi kasasındaki parayı çok yüksek olarak gösteren kripto para borsalarına güvenmek yatırımcılar açısından kabul edilemez sonuçlara sebep olabileceğinden dolayı yatırımcılar küçük kripto para borsalarını komisyon oranları dolayısına aldanarak tercih etmemeli ve kripto para borsası tercihlerinde hep büyük ve gelişmiş ülkelerdeki gibi kripto para borsalarını tercih etmeleri önerilmekte. Coinbase, Binance ve benzer büyük kripto para borsalarının tercih edilmesi yatırımcılara güvenlik olarak çok büyük güvenlik önlemleri sunduğundan dolayı siber saldırılara en az etki ile maruz kalabilecek olan ve bu yönü ile kripto para sahiplerinin hesaplarını en iyi koruyabilecek olan borsalardır.

Milyarlarca dolara sahip kripto para hesaplarına sahip olan yatırımcıların olduğu göz önüne alınırsa, kripto para sahibi olacak olan kişiler isterlerse 1.000 dolarlık bir hesap için bile en büyük ve en güven verici kripto para borsalarını tercih ederek kendi güvenliklerini sağlamaları gerekmektedir.

Ülkedeki kripto para borsalarına güvenebilir miyiz?

Türkiye veya farklı ülkede kripto para borsaları sürekli açılıyor ve açılan yeni kripto para borsaları ülkedeki kripto para sahiplerine verdiği yanıt ile birlikte kripto para sahiplerinin dikkatini çekmeye çalışıyorlar. Yerel kripto para borsaları Türkiye’de denetlenmiyor olsa da yatırımcılar tarafından tercih edilebilecek avantajlar sunarak yatırımcıların dikkatini çekmeye çalışabiliyorlar. Türkiye’de kripto para borsalarının tercih edilmesinde sakınca olmasa da Türk kripto para borsalarının işlem hacimlerinin Coinbase ve Binance kadar yüksek olmadığı düşünüldüğünde ve ABD’deki kadar denetlenmedikleri ve yaptıkları işlemlerde şeffaflık konusunda bazı sorunlar olabilecek olduğu düşünüldüğünde dikkatli olarak hareket etmekte yarar var.

Bu Türkiye’deki kripto para borsalarını tercih etmek güvensiz olduğunu göstermiyor. Sadece yatırımcıların Türkiye’de de tercihlerinde en bilindik kripto para borsalarını ülke içerisinde seçmeleri ve çok büyük yatırımlara sahipler ise Türk kripto para borsaları yerine Coinbase ve Binance gibi dünyada tanınmış ve belli bir yer edinmiş olan kripto para borsalarını tercih etmeleri yönünde ufak bir hatırlatma.

Dünyada kripto para borsalarının hiçbiri tam olarak şeffaf bir şekilde denetlenmiyor ve dünyadaki kripto para borsalarının büyük bir bölümü yaptıkları işlemleri yasal olarak kendilerine gelen talepler olsa bile değerlendirdikten sonra yanıt vermeyi gerek log kaydı olmadığı, gerek ise belirli nedenlerle yasal kurumlar ile paylaşmıyor. Amerikan yönetiminin ve Asya yönetimlerinin bu konuda yasal zorunluluklar getirerek kripto para borsalarının log kayıtlarının paylaşılması ve yasal kurumlar tarafından istenecek olan tüm bilgilerin zorunlu olarak kripto para borsaları tarafından yasal isteklere yanıt vermelerini sağlayacak adımlar atılıyor. Türkiye’de gelecekte kripto para borsalarının yasal  bazı düzenlemelere tabi tutulacak oldukları tahmin ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları