coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinKötü Niyetli Yöneticiler Kripto Paralar İle Servet Sahibi Olabilirler Mi?

Kötü Niyetli Yöneticiler Kripto Paralar İle Servet Sahibi Olabilirler Mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto paralar özellikle Monero gibi olan kripto para birimleri gizliliği ile biliniyorlar ve insanlar bunları satın alarak kara para aklıyor, terör örgütlerini finans kaynağı olarak destekleyebiliyor ve daha niceleri oluyor ama biz bunları canlı canlı henüz göremiyoruz. Belki aynı kripto para borsasında bir terör örgütü üyesinin hesabı var ama bunu ne borsa, ne de kripto para yatırımcıları bilmiyor olabilir. Dünyaya gelmiş olan en hızlı ödeme araçlarından bir tanesi olan kripto para birimleri aynı zamanda bu tür kötü işler için dünyaya gelmiş en kötü para birimi olarak görülüyor. Öyle ki ABD ve diğerleri bu konuda önlemler almak istiyor ve olası problemlere karşı vatandaşlarını uyarırken yasal düzenlemeler yapmaya çalışıyor. Kripto para birimi borsalarının hesap bilgilerini kayıt altında tutması isteniyor ve tüm bu bilgilerin 2 yıl kadar süre ile bazı bölgelerde daha farklı süreler altında saklı tutulmasını zorunlu kılıyorlar.

Peki A1 ülkesinin devlet bakanı elindeki harcama gücüne yani hazineden kullanabilecek olduğu para gücüne bakılacak olursa ve harcayabilecek olduğu ”gizli ödenek” kapsamında kimseye bilgi vermeden kendi adına olmayan ama kendisine yakın olan birisine kripto para birimi olarak Bitcoin gönderirse ne olur? A1 ülkesinin devlet başkanı kendi yakına gönderdiği bu kripto parayı A1 ülkesinde değil A6 ülkesinde ailesinden uzakta görünen ama kendisine yakın biri adına çekebilir ve ülkedeki kripto para borsalarında da kalmasını sağlayabilir. A1 ülkesinin devlet başkanı ”gizli ödenek” kullandığında hiç kimseye hesap vermek zorunda değil ve gizli ödeneğe dair kayıt tutulması da mümkün olmayabilir.

Kötü niyetli insanların devlet başkanı olduğu tarihte çok kez görülmüştür. Göreve gelene kadar çok iyi davranan ancak göreve geldikten sonra içerisinden bir canavar çıkan yöneticiler olmuştur. Bunların hepsini örnek göstermek mümkün olmasa bu kişiler yönetici kötü olarak hatırlanacaktır. Ve kötü niyetli yöneticiler yıllar içerisinde güven kazanarak kendi servetlerine servet katmışlardır.

ABD’nin takibine girebilir mi?

Washington DC özellikle devlet başkanları söz konusu olunca onların varlıklarını izlemek, devlet başkanlarının yurtdışında olan varlıklarını kontrol etmek konusunda kendisine bir görev edinmiş gibi hareket ediyor. Zira ABD yönetimi geçtiğimiz dönemlerde İranlı devlet yöneticilerine destek olduğu gerekçesi ile İran vatandaşlarının kripto para borsalarına erişmesi durumunda bunların kendilerine bildirilmesi gerektiği açıklamasını yaptı ve 2 İran vatandaşının da tüm dijital varlıkları dahil olmak üzere hepsine bloke koydu.

ABD A1 ülkesinin devlet başkanının kendi zimmetine para geçirdiğini anlayabilir ama anlamayada bilir.

Devlet başkanı gittikten sonra anlaşılamaz mı?

Belki. A1 ülkesinin devlet başkanı veya diğer herhangi bir siyasi yetkili kripto paraları kullanarak gizli ödenek adı altında para aklamaya çalışır ise bu durumda herhangi bir kayıt tutacak hali yok. A1 ülkesinin devlet bakanının toplamda bakanlık olarak 1.56 milyar dolar ödeme bütçesi olduğunu hesaba katalım. İlgili bakanlığın bakanı ”Destek olmak adına xxx nolu hesaba 0.6 milyon dolar ödeme yapılmıştır” diye bir kayıt tutabilir ve bir eğitim kurumuna bağış yapmış gibi kendisine bu paraları gönderebilir. Özellikle de bu konularda yurtdışı iştirakler kullanılırsa bunu daha sonradan sorgulamak pek de mümkün olmayabilir.

A1 ülkesinin devlet başkanı veya bakanları tarafından para aklanmış olsa da bunu kendilerinden sonra gelecek olan yönetici ve yönetimlerin bulması pek de mümkün olmayabilir. Milyarlarca dolar arasından 0.6 milyon, demokratik ve adaletin doğru işlediği ülkelerde belki bulunabilir ancak denetimin iyi olmadığı, kötü bir yönetici veya yöneticiler tarafından yıllar içerisinde harap olmuş bir ülkede sistemin yeniden oturması uzun yıllar alabileceği için bu aklanan paraları bulmak maalesef mümkün olmayabilir.

Sadece yöneticiler değil, şirketlerde de olabilir!

Bu durum sadece yöneticiler için değil, şirketlerde de olabilir. Şirketin yönetim kurulu üyeleri eğer denetimler konusunda doğru adımlar atmaz ise şirket müdürü kendi zimmetine para geçirebilir. Şirketlerde bunu yapmak çok daha zor olsa da olmayacak bir vaka değil.

Çıkarılan Sonuç Nedir?

Her zaman kripto paraların güvenlik, hız ve düşük komisyon gibi özelliklerinden bahsediliyor olsa da bu gibi tehditleri de beraberinde barındırdığı bir gerçek. Hatta öyle ki bankaların bile sistemini alt üst edebilecek kadar güçlü bir teknoloji olan kripto paraların hala yasaklanmaması ve ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalmaması, bu gibi olayların günümüzde sıkça yapıldığının bir kanıtı niteliğindedir.

*Bu içerikte herhangi bir devlet başkanı veya hiçbir ülkeden siyasi yetkiliye atıfta bulunulmamış olup öngörü-varsayım olarak değerlendirilmiştir. Bahse konu olan içeriğin çarpıtılmaması için ülke adları da farklı verilmiştir.

*İçerikte A1 ve A6 adı örnek olarak kullanılmıştır. Bu isimde herhangi bir ülke bulunmamaktadır.

*Bu tür olaylar geçmişte oldu, bugünde olacak, yarında olmaya devam edecektir. Sadece bazıları ortaya çıkmadığı veya çıkarılmak istenmediği için insanların bu konuda bilgi sahibi olmaması söz konusu olabilir.

*Bitcoinsistemi.com tarafsız ve basın ilkelerine bağlı yayıncılık kuralları gereğince bu tür ‘bilgi’ içeriklerinde hiçbir isim kullanmamakta, kimseyi zan altında bırakmamakta ve asla hedef göstermemektedir.

*Bitcoinsistemi.com’un asıl amacı kripto para sektöründe bilgiyi tabana yaymaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları