binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriEthereumEthereum Merge Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Neler? İşte Şehir Efsaneleri ve Gerçekler!

Ethereum Merge Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Neler? İşte Şehir Efsaneleri ve Gerçekler!

Ethereum tarihinin en önemli olaylarından biri için tarih giderek yaklaşıyor. İşte Merge hakkındaki doğru bilinen yanlışlar.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Ethereum Blockchain’inin Proof of Work’ten Proof of Stake’e dönüşümünün 15 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor. Yıllar süren çalışmaların sonucu yakında meyvelerini verecek ve piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto parası sonsuza dek değişecek.

Böylesine karmaşık bir Blockchain yükseltmesi bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bununla birlikte, kripto dünyasının çoğunluğu şu anda yükseltmenin başarısı konusunda iyimser.

Şu sıralar kripto para dünyasında ETH Merge etkinliği hakkında hala bazı yanlış anlamalar da dolaşıyor. İşte doğru bilinen 5 yanlış.

Yazıyı okumaya başlamadan önce aşağıdaki “Ethereum Merge Nedir? Yazısını muhakkak okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Haber  Ethereum Merge Nedir? ETH 2.0 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Doğru Bilinen Yanlış 1: “Ethereum İşlem Ücretleri Düşecek”

Merge ilgili en büyük yanılgılardan biri, ETH’nin ölçeklendirme sorununun birleşme ile bir gecede çözüleceğidir. Ancak, bu doğru değil.

Ethereum Merge’ü, yüksek işlem maliyetleri sorununu hemen çözmeyecektir. Başlangıçta, ETH Merge yalnızca ETH Blockchain’inin konsensüs mekanizmasını değiştirecektir.

Ancak Mergegg, önümüzdeki yıllarda ölçeklendirme sorununu çözmeyi amaçlayan bir dizi başka yükseltmenin (Surge, Verge, Purge, Splurge) önünü açıyor.

Ancak Merge’den hemen sonra değişmesi muhtemel olan şey, Ethereum Katman 2 ölçeklendirme çözümlerinin daha ucuz hale gelecek olmasıdır.

İlgili Haber  Madencilik Devi, Müşterilerinin Varlıklarını Artık Ethereum'da Tutmayacak! İşte Nedeni

Doğru Bilinen Yanlış 2: “Staker’lar ETH Varlıklarını Merge’ün Ardından Hemen Satacak”

ETH Merge güncellemesi Eylül ayında yapılacak olsa da ETH stake etme yani kitleme işlemi bundan çok daha önce başlamıştı.

Şu anda 13.38 milyondan fazla ETH stake edilmiş durumda ve bunların karşılığı 22 milyar doların biraz altında bir değere sahip. Şu anda bunlar transfer edilemiyor, bu da toplam ETH arzının kaçınılmaz olarak azaldığı anlamına geliyor.

Çoğu yatırımcının kafasında, Merge güncellemesi olduğu anda bu kilitlerin açılacağı ve aylar hatta yıllar önce sisteme kilitlenen bu ETH’lerin serbest kalacağı korkusu var.

Ethereum stakerları, Merge’den hemen sonra ETH varlıklarını satamayacaklar. Stakerlar ETH’lerine yalnızca yükseltmeden 6 ila 12 hafta sonra erişebilecekler. Ethereum geliştirme ekibi, ani bir satışı önlemek için bu önlemi bilerek aldı.

Doğru Bilinen Yanlış 3: “Merge Hiçbir Zaman Gerçekleşmeyecek”

Birçok ETH eleştirmeninin son yıllarda devam eden bir diğer argümanı da Ethereum Merge’ünün asla gerçekleşmeyeceği suçlamasıdır. Ancak bu argüman da, en son geçen günkü Ethereum Bellatrix güncellemesinin tanıtılmasıyla birlikte tarih oldu.

Bellatrix yükseltmesi, Merge’ün ilk aşamasına karşılık gelmekte ve Beacon Zinciri (Ethereum Proof of Stake Chain) üzerinde yükseltmeyi başlatmaktadır. Dün itibariyle Bellatrix artık tamamlanmış durumda ve 6 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Bundan sonra, Merge yükseltmesinin ikinci aşaması olan Paris, mevcut Ethereum Poof of Work (PoW) Blockchain’ini 10-20 Eylül tarihleri arasında Proof of Stake’e dönüştürecek.

ETH gelşitiricileri kesin tarihi Ethereum Blockchain’inde çoktan belirledi. Ancak sonuçta bu tarih madencilerin mevcut Proof of Work zincirindeki blokları ne kadar hızlı çıkardıklarına bağlı. Yani Merge’ün önünde hiçbir engel yok.

İlgili Haber  Analistler Ethereum Güncellemesi Hakkında Konuştu: "Bunları Kötü Etkileyecek!"

Doğru Bilinen Yanlış 4: “Ethereum Madencileri ETH’de Bir Devrim Yapacak”

Yükseltme Ethereum Blockchain’inin konsensüs mekanizmasını Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) değiştirecek. Basitçe ifade etmek gerekirse, ETH ağı gelecekte madenciler yerine yatırımcılar ve onların Ethereum’daki sermayeleri tarafından desteklenecektir.

Böylece, madenciler yerine doğrulayıcılar işlemleri onaylayacak, bunları bloklar halinde işleyecek ve ETH Blockchain’ine ekleyecektir.

Birçok ETH madencisinin zararına olan bu durum, milyarlarca dolarlık bir endüstrinin sonunu getirecek. Bu nedenle bazı yatırımcılar, madencilerin Merge’ü önlemek için ETH Blockchain’ini manipüle etmeye çalışacağından endişe ediyor.

Ancak bu endişe de yersizdir. Merge tarihi sabittir ve madencilerin bunu değiştirme imkanı neredeyse hiç yoktur. Teknik olarak Ethereum geliştiricileri, Merge’ü başlatmak için belirli bir blok numarası yerine Terminal Total Difficulty (TTD) olarak adlandırılan yöntemi kullanmayı kararlaştırdı.

Sonuç olarak, madenciler avantaj elde etmek için Merge zamanlamasını manipüle edemezler. Birleşmeyi etkilemek için sahip oldukları tek seçenek makinelerini kapatmaktır, ancak bu da kalan madencilik ödüllerinden vazgeçmek anlamına gelecektir.

Dahası, en büyük Ethereum madencilik havuzu Proof of Stake’e geçeceğini çoktan duyurdu. Dolayısıyla madencilerin birleşmeyi büyük ölçekte etkilemesi pek olası değil.

İlgili Haber  Bank of America, Merge Öncesi Ethereum (ETH) İçin Son Tahminlerini Açıkladı!

Doğru Bilinen Yanlış 5: “DeFi Uygulamaları Artık Çalışmayacak”

DeFi topluluğunu esas olarak ilgilendiren bir diğer konu da DeFi sektöründe bir çöküş endişesidir. Merge sırasında yüzlerce DeFi kaydı yeni Proof of Stake zincirine kopyalandığından, bazı yatırımcılar bu işlem sırasında sorunların ortaya çıkabileceğinden endişe ediyor.

Ancak teknik olarak Merge yalnızca blok doğrulayıcılarının farklı bir konsensüs mekanizmasına (Proof of Stake) dayanarak yeni bir blok oluşturmaya karar verildiği anlamına gelir.

Bu kod değişikliği yalnızca Ethereum protokolünü etkiler ve bireysel uygulamalar için geçerli değildir. Hem Katman 2 blok zincirleri hem de DeFi protokolleri, işlevleri açısından Merge’den hiçbir şekilde etkilenmez.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail