coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberKripto Paralar Kaos Çıkarabilir Mi?

Kripto Paralar Kaos Çıkarabilir Mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button
Bitcoin, sektör hakkında bilgisi olan herkesin sahibi olmak istediği veya sahibi olduğu bir kripto para birimi. Ancak bir kripto para biriminden daha fazlası. Dünyada insanların savaşlar çıkarttığı para uğruna neler olduğunu tek tek liste halinde saymak gerekir ise bu listenin bitmeyecek olduğu gayet açık. Türkiye’nin bile her gün gündeminde olan ve tüm ülkelerin gündeminde olan ”ekonomik konular” bir sorunun ötesinde. Dünyanın en zengin ülkesi konumundaki Amerika Birleşik Devletleri dahi zaman zaman parasal olarak daha fazla para elde etmek adına satışları arttırma, daha fazla üretim ve tüketim ile kendisini ve dünya ekonomisini dengede tutmaya çalışıyor.

Gerçekçi olalım. Bugün kimse Bitcoin’i ”körü körüne” savunmuyor veya ”körü körüne” kazanç dışında ”kenarda dursun lazım olur” diye Bitcoin satın almıyor. Bunun nedeni ise kripto paraların bir yatırım aracı olarak görülmesi ve çok büyük oranlarda kazanç getirecek olduğuna inanılmasından kaynaklanıyor. Bir düşünelim, olası bir Bitcoin çöküşü durumunda insanlar neler yapabilir, hakları neler, borsalar yağmalanır mı? Bu soruların yanıtlarını henüz tam olarak bulamayacak olsak bile sonuçlara yaklaşabiliriz.

Kripto para borsaları çökebilir

Bugün Bitcoin‘in 100 dolar ve altı bir seviyeye gerilemesi durumunda dünyadaki birçok borsa aniden ”aşırı yüklenme” dolayısı ile çökecektir. Türkiye’deki borsaların tamamının geçtiğimiz Ocak ayındaki rekor seviyede iken hiçbir borsaya erişimin %100 hızlı olmadığını biliyoruz. Gayet gerçek olan bu durum Türk kripto para borsalarının sunucularının ve altyapılarının yetersiz olmasından dolayı ortaya çıksa da borsaların aktif olarak yatırımlarını bu alanda yapmıyor olmaları ve sadece belirli bir kullanıcı kapasitesine kadar hizmet veriyor olmalarından dolayı sorunlar yaşanıyor.

Bugün Google saliseler içerisinde milyonlarca arama terimine yanıt verip, dünyanın en ağır işlemlerini saliseler içerisinde yapabilirken, bu seviyede bir kripto para borsası bulmak mümkün değil. Keza Bitcoin rekor kırdığı dönemde Binance borsasının yavaşlığını da anlatmaya gerek yok. Ki bu dünyanın en büyük kripto para borsalarından ilk 3 sıralamasında yer alan bir kripto para borsası olmasına rağmen bu duruma düştü. Olası bir çöküş durumunda yatırımcıların hemen kontrol ve en yüksek tutardan kripto paralarını bozdurma yolunu tercih edecek olmaları, kayıp önleme alarm sistemlerinin devreye girip sunucularda bir baskı oluşturacak olması dolayısı ile erişimlerin %95 oranında kesilecek olduğunu tahmin etmek mümkün.

Bugün bir Türk kripto para borsasının ”sistemde kayıtlı üyelerin tümü sisteme anında erişebilir ve tüm üyeleri kaldırabilecek kadar güçlü altyapımız var!” diyebilecek olmadığını artık kanıtları ile görmüş, biliyor ve tecrübe etmiş durumdayız (yatırımcılar).

Tepkiler tavan zirveye varabilir

Bitcoin fiyatının 100 dolar ve altına düşmesi durumunda dünyanın dört bir yanında bulunan kripto para grupları ve sosyal medya hesaplarından yatırımcı olsun veya olmasın milyonlarca insanın hakaretler yağdıracak olması bir beklenti. Bunun nedeni ise Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda insanların sürekli olarak olumlu ve olumsuz yorumlarını piyasa durumuna göre yapıyor olmasından kaynaklı.

Bugün Bitcoin sahibi olan kişi Bitcoin’i desteklerken, yarın Ripple sahibi olup Bitcoin’e ”beddualar” yağdırabiliyor. Bu maalesef ki çoğu yatırımcının bir profil olarak benimsediği ve insani bir durum olarak görülen sonuç olsa da sosyal medyada kripto paraların günün bir numaralı gündemi olacağı kesin. Sosyal medyanın dışında Telegram ve benzeri gruplarda da yatırımcıların neler olduğunu soracak olmaları dolayısı ile anında bir tepki ortaya çıkacaktır.

Beklentilerin sürekli olarak kripto paralar için aşırı yüksek olmasından dolayı insanların bu beklentileri 100 dolar ve altına aniden bir düşüş olması durumunda hiç beklemedikleri durumdan ötürü panik yapmaya başlayacak ve bunun sonucunda ise hareket kabiliyetleri son derece sınırlı kalacaktır.

Hükümetler devreye girebilir

Kripto paraların çökmesi durumunda hükümetler mecburi olarak devreye girmek zorunda kalacaklar. Bunun nedeni ise gayet açık olarak kripto para sahibi milyonlarca insanın ekonomik olarak iflas etmesi sonrasında zaten hükümete yapacak oldukları başvurular sonrasında mecburi olarak hükümetlerinde bu sürece dahil olması beklenebilir. Bunun bir numaralı beklentisi ise borsaların ödemeleri yapamaz hale gelmesi durumunda yapılacak olan yasal başvurular dolayısı ile olabilecek iken, bazı borsaların elinde nakit tutmak yerine Bitcoin ve kripto para birimi olarak varlık tutması borsanın çökmesine ve ödemeleri yapamayarak yasal olarak dava edilmesine konu olacaktır.

Bunun örneklerini Mt.Gox benzeri borsalarda gördüğümüzden biraz daha farklı bir senaryoda düşünebiliriz.

Analistler susabilir!

Analistler Bitcoin rekor kırdığı zaman ardı ardına yorum yapıp kendilerinin mevcut olarak daha fazla insan tarafından benimsenmelerini isterler. Bunun örneklerini de daha önce gördük. Nedense yıl içerisinde çok nadir olarak ve az açıklama yapan, kesin açıklama yapmaktan kaçınan veya kesin açıklama yapıp az oranlar veren veya absürt oranlar veren analistler sonucun kendileri tarafından daha önce tahmin edildiğini iddia ederek kendi haklılıkları olduğunu kanıtlamaya ve daha fazla yatırımcı tarafından kendilerinden ”para” karşılığı destek alınmasına sebep olacaklardır. Bunu daha önceki Ocak ayında yaşadık. Ocak 2018’de yatırımcıları daha fazla kazanç vaadi ile kendi önerilerine uymaya davet eden analistlerden bir tanesi de Ran NeuNer olmuştur. NeuNer geçtiğimiz günlerde ise ”benim yaptığım 50.000 dolarlık Bitcoin tahmini artık doğru değil” diyerek çark etmiş ve yatırımcıların tepki dolu yorumlarına sebep olarak bazı yatırımcıların ise ”bizi televizyon ekranları ve dijital basından yanlış olarak yönlendirdiğin için yasal olarak seni önerin dolayısı ile dava etme hakkımız var!” açıklamaları ile karşı karşıya kalmıştı.

”Bitcoin’lerini yüksek fiyattan geri alıyoruz” dolandırıcıları!

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her bir noktasında kötü niyetli insanlar ve dolandırıcılar var. Bu dolandırıcılar daha önce iflas etmiş bazı yatırımlarda olduğundan farksız olarak yatırımcıları kendilerine çekmeye ve Bitcoin’lerini 100 dolar seviyesinden değil, 5.000 dolar ve daha yüksek en az 2 kat daha yüksek fiyat ile almayı kabul edeceklerdir ki bu dolandırıcılık yöntemi dünyada çok sık ve yaygın olarak kullanılan uygulamalardan sadece bir tanesidir.

Bir örneğini vermek gerekirse, daha önceki Çiftlik Bank örneğinde yatırımcılar kendilerine geri ödemeler yapacak olan kişilere 3 kez dolandırılmış olmalarına rağmen inanmış ve yatırımlarını geri alacak olduğunu belirten dolandırıcılara yatırdıkları para ve geri almak istedikleri para kadar ödeme yapmış iflas edenler olmuştu. Bu üzücü durum sonucunda yatırımcıların iflas edenleri olmuş ve dolandırıcılık davaları hala devam etmektedir. Aynısının olası bir kripto para çöküşü senaryosunda Bitcoin içinde olacağı neredeyse garanti bir yöntem olacaktır.

Dünyada Bitcoin anlık bir yatırım olarak değil, uzun vadeli bir yatırım olarak görülmektedir. Ancak tam aksine kripto para yatırımları her an, her saniye binlerce dolar kaybedebilir veya binlerce dolar kazanabilir. Körü körüne asla bir kripto para birimini desteklemek veya aile yakınlarınızdan birisini Bitcoin almaya itmeniz eğer ki bu kişi binlerce dolarlık bir yatırım yapmayacak ise Bitcoin veya farklı bir kripto para birimine 5 dolar dahi etki yapmaz, yapamaz. Bitcoin piyasasının velev ki 104 milyar dolar değil, 50 bin dolar olduğunu düşünseydik ve sizin bir kişiyi piyasaya sokup 30 bin dolar yatırım yapmasını sağlamış olsaydınız bu durumda bu düşündüğünüz senaryo gerçek olabilirdi. 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları