blank
BitcoinHaberler

3,6 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Opsiyonları İçin Son Gün Geldi

Deribit üzerinde bugün süresi dolan Bitcoin opsiyonlarının süresi 3,6 milyar dolar!

Bitcoin (BTC) fiyatı son günlerde volatilitesini ciddi anlamda arttırdı ve 65.000 dolardan 50.000 dolara kadar düştükten sonra yeniden 55.000 dolara yükseldi.

Bitcoin İçin Volatil Gün Geldi

BTC fiyatının bu volatilitesi ise piyasa hakimiyetinin %50 seviyesinin altına inmesine yol açtı. Tabii ki bunda Ethereum (ETH) fiyatı ile diğer altcoinlerin rekor bir yükseliş elde etmesinin de etkisi oldu. Bugün ise altcoinlerle BTC’nin gidişatı konusunda önemli bir gelişme yaşanacak.

Deribit üzerinde yer alan ve bugün süresi dolacak olan Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin toplam miktarı 3,6 milyar dolara denk geliyor. Bitcoin’in 24 saatlik ticari hacmi 50 milyar dolar seviyesinde olsa da piyasada bir anda 3,6 milyar dolarlık BTC’nin satılması veya alınması ciddi bir etki yaratabilir. Opsiyon sözleşmelerinde kullanıcılara belirli bir tarihe yönelik fiyat tahmini yapma ve o gün geldiğinde BTC alıp almama seçeneği verilmekte.

Her yatırımcının opsiyon kontratı diğerlerinden farklı olabilse de bugün toplamda 3,6 milyar dolarlık sözleşmenin süresinin bitecek olması paniği arttırmakta. Toplamda 68.500 BTC ya piyasaya geri dönebilir ya da belirlenen fiyattan alınarak yükselişe katkı sağlayabilir. Bequant platformunun araştırma birimi başkanı Deniz Vinokourov ise konu hakkında yaptığı açıklamada bu durumun piyasayı çok fazla etkilemesini beklemediğini ifade etti. Bitcoin daha önce nisan ayının ortalarında yaşanan benzer bir durumda ise 49.000 dolara kadar çekilmişti. Bu da yatırımcıların özellikle bugün dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu