binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberKripto Paraların Hakim Olduğu Bir Dünya Mümkün Mü?

Kripto Paraların Hakim Olduğu Bir Dünya Mümkün Mü?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bugün insanlar itibari paralardan asla ayrılabilecek pozisyonda değiller. Trilyonlarca varlık itibari paralara bağlı ve ABD, Japonya, Avrupa para üzerine para basıyor. Trilyonlarca dolarlık Amerikan ekonomisini hangi ülke çökertebilir? Peki ya AB ve ABD neden mevcut sistemin bozulmasına izin versin?

Soru işaretleri bin bir tane, hatta belki de daha fazla bile olabilir. İnsanlar yüzlerce yıl önce altın ile ticaret yaptılar, para birimi modern insanlar için hep vardı ancak para birimlerinden daha çok altın veya değerli eşyalar ile takaslar yaparak yaşamlarına devam ettiler. 100 yılı aşkın süredir ise insanlar itibari paraları daha çok kullanıyorlar, daha çok para basılıyor ve daha fazla aktif olarak paraya ihtiyaç duyuluyor.

Tüm devletler itibari para birimlerine ilgi gösteriyor ve göstermek zorundalar. Uganda’dan Türkiye’ye, ABD’den Avrupa’ya kadar her ülke ve kıtada bugünün şartlarında itibari paralar var ve olmak zorunda. Bugün ABD’den bir tıbbi mal satın alacak olan devlet ‘Biz size kripto para verelim bize tıbbi malzeme verir misiniz?’ diyebiliyor mu? Şu an için asla. İtibari paralar zaten nakde döndürülmüş en değerli varlıklar olduğu için ABD ve diğer büyük ülkeler bu konuda itibari paralar ile ticarete çok önem veriyor.

Kripto paraların hakim olduğu bir dünya henüz mümkün değil!

Eskiden insanlar nasıl ki itibari paralar yerine altını kullanıyordu ise bugün en kolay ve en rahat olan itibari paraları kullanmaya başladılar. Zaten itibarı paralar da her ne kadar son zamanlarda karşılıksız basılıyor olsa bile bir rezerv (petrol, altın, elma vb…) karşılığında basılır.

Yıllar önce kağıt paralar da altının yerini almaya başladıkları zaman birçok kesim tarafından bunun mümkün olmayacağı söylense de zamanla bu durum tüm dünyaya yayılmış oldu.

Bunun bir adım ötesi belki bundan 10 sene sonra veya 100 sene sonra dijital para birimlerine yerini bırakacak. Bugün gencinden yaşlısına henüz İnterneti kullanmayan milyarlarca insan varken bir anda insanlara itibari para kullanımını azaltıp nasıl olur da dijital paralara zorlayabiliriz? Şu an için zorlayamayız!

Henüz bugün doğan bir bebek bile gelecek 20 sene içerisinde İnternet kullanamayabilir. Fakir ülkeler başta olmak üzere Türkiye’de bile ekonomik sebepler ve ailevi sebepler dolayısı ile milyonlarca insan internete erişemiyor veya erişse bile çok az erişebiliyor.

İtibari paralara ise fiziksel basılı olduklarından dolayı herkesin, her an için ulaşması mümkün. Bir banka hesabına nasıl ki bugün anlık olarak fiziksel ulaşım gece saatlerinde mümkün değilse bile online bankacılık sayesinde bir şekilde parasına ulaşan ve ATM’ler sayesinde itibari parasını bir şekilde çeken insanlar bu rahatlığı bırakıp hemen birkaç yıl sonra kripto paralara asla geçmeyecektir.

Evet belki kripto paralar çok hızlı, güvenilir, merkeziyetsiz oluşu ile birçok kesim tarafından itibarı paralardan daha modern, yenilikçi ve özgür gözükebilir fakat kripto paraların bugün için hala ‘test’ aşamasında olduğunu unutmamak ve herkes için uygun olmadığı gibi bir anda milyarlarca insanın bunu kabul etmeyeceğini de akıldan çıkarmamak gerekiyor…

Öte yandan şu anki durumda kripto para birimi Bitcoin’den yola çıkılacak olursa küçük market hacmi sebebiyle her an spekülasyonlara açık bir durumda olduğu görülüyor. Bugün 1 milyon dolarını koyan bir iş adamı yarın 100 bin liraya düşebilecek parasını neden riske atsın? İtibari paralar neredeyse risksiz iken kim yönetildiği yer bilinmeyen, ardında hiçbir devletin olmadığı iddia edilen kripto paraları her gün, her dakika kullanmak isteyebilir ki?

Özet olarak belki ilerde kripto paralar itibarı paraların yerini alabilir ancak önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu pek de mümkün görünmüyor.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiş olup görüş içeriğidir. Bitcoinsistemi.com ilgili yazıya katılıyor olabileceği gibi katılmıyor olabilir, içerik yazarın kendi görüşlerini yansıtıyor veya yansıtmış olabilir!

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail