HaberlerKripto Para

AB Konseyi İki Kripto Para Düzenlemesini Kabul Etti!

AB kripto para düzenleme çalışmalarına devam ediyor.

Avrupa Birliği Konseyi kripto para birimleri ile ilgili genel ve ortak bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor.

Avrupa Birliği tüketicinin korunması ve siber tehditlerin azaltılmasını amaçlayan kripto para birimleri için düzenleyici çerçeve öngören “Kripto Varlıklardaki Piyasalara İlişkin Yönetmelik (MiCA)” ve “Dijital Operasyonel Esneklik Yasası (DORA)” isimli iki teklif üzerinde çalışıyor.

AB Konseyinin Dijital Finans paketinin bir parçası olan MICA ve DORA ülkeden ülkeye farklılık gösteren kripto para yaklaşımı yerine AB’ye üye ülkeler genelinde yatırımcıların korumasını hedefleyen ortak kurallar oluşturmayı amaçlıyor.

AB Konseyinin kabul ettiği MICA, kripto para birimlerini geniş ölçüde düzenleyerek kripto para firmalarının faaliyetlerinde şeffaf ve adil olmasını sağlayacak lisansa sahibi olmalarını zorunlu kılıyor. Konsey MICA teklifinin NFT’ler için geçerli olmadığını ekledi.

AB Konseyinin kabul ettiği diğer teklif DORA ise bilgi ve iletişim teknolojisinin barındırdığı risklerin yönetimini ele alıyor.

DORA, siber riskleri önlemek için sistemlerin test edilmesini zorunlu kılmanın yanı sıra, herhangi bir olay için tek tip bir raporlama çerçevesi oluşturuyor.

Ayrıca, Avrupa düzenleyicilerine, bir firmanın bilgi veya iletişim teknolojisi için kullanılan üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları kullanımına daha yakından bakma yetkisi veriyor.

AB Konseyi kabul ettiği MICA ve DORA teklifleri ile ilgili Parlamentoda müzakere görüşmeleri yapılacak. Onaylanırsa düzenlemeler resmi olarak da kabul edilecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu