binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerABD, İran'ın kripto para kullanımını engelleyebilir mi?

ABD, İran’ın kripto para kullanımını engelleyebilir mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

ABD Mali Suçları Denetleme Ağı (FinCEN) bünyesinden yapılan açıklamada İran’a dikkat edilmesi ve kripto para kullanımının derhal önüne geçilmesi talep edildi. ABD’nin İran’ı yakından izlediğini ve izlemeye devam edecek olduğunu sık sık dile getiren Amerikan yönetiminin aldığı ve alacak olduğu kararların son derece etkili olması beklenirken, bu kararların gelecek ay itibari ile devreye girecek yaptırım kararları için son derece büyük önem taşıdığı uzmanlarca dile getirilmekte.

Bu içeriğimizde ilk başlarda İran’dan bahsedecek olsak bile içerikte yazılı olan açıklamalar ABD’nin tüm ülkelere uygulayabilecek olduğu farklı metotları içerecek. Zira, bakıldığı zaman ekonomik olarak dünya düzenini elinde tutan ABD’ye bugün etkili bir şekilde ekonomik karşı koyma planı olan bir ülke görmek mümkün değil. Siyasetçilerin söylemlerinden bağımsız olarak hiçbir ülkenin bugüne kadar ABD’yi ekonomik olarak yenemediği, yenememesinin ötesinde nasıl ki Türkiye’yi askeri alanda Ortadoğu bölgesinde hiçbir ülke yenemiyor ise ABD’yi de dünyada ekonomik olarak yenebilecek bir gücün henüz daha olmadığı açık. Rakipleri olmasına rağmen kendi gücünü hala 1. sırada koruyan Amerikan yönetiminin bu konuda çok etkili çalışmaları, ticaret hacmini sürekli arttırarak dünyaya hizmet, ürün pazarlaması sayesinde ekonomisi sürekli daha iyiye gidiyor.

Konumuz: İran ve kripto para

İran’a kripto para yaptırımlarının uygulanıp uygulanmayacak olduğu konusu artık kesin. ABD yönetimi İran’ı kripto paraları kullanmasını engelleyecek olduğunu ve bu konuda gerekli olan adımları atacak olduğunu ifade etmiş durumda. ABD’nin bunu ifade etmesinideki neden İran’ın Rusya ve diğer birkaç ABD düşmanı ülke ile hareket ederek petrol başta olmak üzere birçok ürününü yaptırımlardan ve ambargolardan etkilenmeden satışının yapılabilmesi yatıyor.

Amerikan yönetimi ise dünyada 1 ülkenin dahi İran’la Kasım ayından sonra çalışması durumunda aynı yaptırımların acımasızca İran’la çalışmalara devam eden ülke/ülkeler için uygulanacak olduğunu açıkça ülkelere gönderdiği heyetler aracılığı ile, gerek basın, gerek ise kendi siyasi olarak aralarında bu durumu belirtti. Türkiye’nin petrol ve diğer alanlardaki İran’dan aldığı ürünleri azaltmaya başlamasının tek nedeni de bu.

İran’ın kripto para kullanımı nasıl engellenebilir?

İran’ın kripto paralara erişimini tamamen engellemek mümkün değil. Neden? Bunun birçok farklı nedeni var. Zira ABD’ye karşı daha fazla etkin olmak isteyen Rusya’nın bu konuda İran ekonomisini daha kötü duruma getirmek ve kendisine bağımlı yapmak için planları olduğu iddia ediliyor. Tahran, bu konuda Rusya’yı son dönemde açık bir şekilde suçluyor olsa bile İran’ın vatandaşlarını kullanarak kripto para sahibi olması mümkün. Kripto para borsalarına ABD’den yapılan uyarılarda İran vatandaşlarının hareketlerinin dikkatli ve daha detaylı incelenmesi, bunların vatandaşlar tarafından değil, vatandaş adı kullanılarak İran devleti tarafından alım ve transfer yapılıyor olabilecek olduğunun dikkatlice kontrol edilmesini istedi. ABD Mali Suçları Denetleme Ağı (FinCEN) yaptığı açıklamada;

İran vatandaşlarının tüm kripto para işlemleri küresel borsalar tarafından kayıt altında tutulmak zorunda. Eğer ki olumuz ve yüksek miktarlarda İran’dan bir transfer görülür ise bu devlet tarafından yapılıyor olabilir ve ABD’nin tüm dünyada İran’ı engellemesi için bu alanı asla gözden kaçırmaması gerekiyor. Yakından takipteyiz.

Açıklaması, İran’a uygulanacak olan kripto para baskısının son derece büyük olacak olduğunu gösterebiliyor.

Başta tüm küresel kripto para borsalarının ABD’ye bu bilgileri vermesi beklenemez. Gerek kripto para borsalarının güvenlik ilkeleri, gerek ise diğer hükümet baskıları dolayısı ile verilerin ABD ile paylaşılmasına da gerek bulunmuyor. Zira Rus ajanların bu içeriğimizde yayınladığımız gibi CIA tarafından kripto para transferlerinin bulunması gibi ABD’nin elindeki teknoloji ile İran’ın kime ne kadar Bitcoin gönderdiği veya kimden ne kadar Bitcoin aldığı bilgisine ulaşması imkansız değil. Bunu hele ki ABD’li kripto para borsalarından yapılır ise işlemleri teyit etmek son derece daha kolay olabilir.

Kripto para borsalarından zorla bilgi talep edebilir

ABD, zaten iddialara göre dünyada kripto para transferlerinin tamamını görebiliyor ama bunu asla teyit etmiyor. Nasıl ki Bitcoin’in kurucusunun bilinip bilinmediği sorularına ”biliyor olabiliriz, bilmiyor olabiliriz” diyerek yanıt veriyor ise aynı durumun kripto para transferlerinin saniye saniye incelenmesi de mümkün. Bunu nasıl başarıyor, nasıl bilgileri elde ediyor bilmek ise ne bizim, ne bir başkasının bilemeyecek olduğu konu olduğundan dolayı değinmemiz mümkün olmuyor.

Ama burada tüm kripto para işlemlerini inceleyen ABD’nin kimden veya kime ne kadar Bitcoin aktarıldığına dair bilgileri sadece kendi trafik ağı üzerinden görmesine gerek yok. İran vatandaşlarına hizmet sunan kripto para borsalarına küresel çapta uygulayabilecek olduğu tek bir yaptırım kararı sonucunda emin olunması gerekir ki kripto para borsalarının tamamı bununla ilgili İran’a erişimi engelleyeceklerdir. Zira kripto para borsaları küresel olarak hizmet verir. Türkiye’de kurulu olan borsalarda olduğundan farklı olarak, ABD ve Asya’da bulunan borsalar daha çok ulusal yatırımcıların kullandığı kripto para borsalarıdır. Tam da bu nedenle kripto para transferlerinin engellenmesi mümkün olabilir.

ABD’nin tüm kripto para transferlerini bir gün içerisinde engellemesi mümkün değil. Bunu bir süreye yaymak ve tamamen dikkatlice hareket ederek çözmek mümkün. İran’ın ise burada başka bir şansının olması pek mümkün değil. Sadece kripto para ticaretini bir ülke için engellemek ise, hele ki bu ülke İran gibi dünyanın tüm ülkelerinin gelecek ay yaptırım uygulayacağı ve şimdiden Çinli şirketler dahil tüm ülkelerdeki şirketlerin İran’dan çekilmeye başlaması, Türkiye’nin bir takım İran ile ilgili adımları bunların doğru olduğunu gösteriyor. 

Tek başına ABD’nin uygulayabilecek olduğu bir yaptırım gücü ise normal şartlarda var olmasına rağmen, Türkiye’nin benzeri kararları uygulamaya veya reddetmeye yetecek bir gücü bulunuyor. Bölgede en büyük askeri güç olan Türkiye’nin, ekonomik olarak dünyanın en büyük 20 ekonomisi içerisinde olması dolayısı ile İran’la ticaret yapmaması durumunda ekonomik göstergelerinde bozulma beklenmiyor. Ekonomistler bu durumu ”kripto paralar ile ilgili İran’a yönelik alınacak olan önlemler sadece tek bir ülkeyi etkiler. Dünyanın başka hiçbir ülkesi kripto para yaptırımlarının uygulandığı İran dolayısı ile zarar görmez.” diyerek yanıtlıyorlar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail