Haberler

ABD Virüsün Tüm Bedelini Çin’e Ödetecek!

Washington'da sular durulmuyor. Salgının etkisini sürdürdüğü bugünlerde Başkan Trump yönetimi "bedel ödetme" maddeleri üzerinden Çin'e yükleniyor.

Amerikan yönetimi elindeki askeri güce ek olarak dünyadaki en büyük medya gücünün de sahibi. Amerikan medyasında yer alan bir haberin tüm dünyada ilgi çekmemesine bugüne kadar denk gelmek mümkün olmadı.

Bugünlerde ise medyada yer alan “Çin virüsü” ifadeleri her geçen gün daha fazla dile getiriliyor. Amerikan Başkanı Donald Trump’ın her fırsatta Covid-19’a “Çin Virüsü” ismini vermesi Çin’e ağır bir fatura kesileceğinin adeta habercisi. Öte yandan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham“Çin’in gerçekleri gizlemesi ve yok etmesinden dolayı Dünya Sağlık Örgütü Başkanı derhal istifa etmeli, bu durumda onun suçu var ve derhal istifasını istiyoruz!” diyerek Çin’i gerçekleri çarpıtmakla suçladı.

Washington’da beklentiler: Çin’e ödenecek borçları silelim

ABD yönetiminde bu dönemde en büyük tartışma tüm dünyanın ve de özellikle ABD’nin 3. büyük pandemiye sebep olan Çin yönetimine büyük bedeller ödetmesi. ABD bugüne kadar 2.2 trilyon dolardan daha büyük kayıplar verdi ve bu kayıplar dolayısı ile Amerikan ekonomisi büyük hasar aldı.

Tıpkı Lindsey Graham gibi Cumhuriyetçi Senatör Martha McSally da, Tedros’u istifaya davet ederken, bu salgının bu kadar yayılması ve Çin’in gerçekleri tüm dünyadan gizlemesinde Tedros’un kötü yönetiminin etkili olduğunu savundu. Ancak görüne o ki bu suçlamalar aslında doğrudan Tedros üzerinden Çin’e yapılıyor.

Çin’e çok büyük bedel ödetecekler!

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Çin’e ABD olarak çok büyük bir bedel ödeteceklerini açıkladı. Pekin’in komünist rejiminin tüm dünyada 3. kez pandemiye sebep olduğu, bunun hayvan pazarlarından doğan 3. büyük pandemi olarak Pekin’in suçu olduğuna dikkat çekti. Graham, Pekin yönetiminin insanları susturduğunu, demokratik davranmadığını, gerçek rakamları ve vakaları gizleyerek tüm dünyayı riske attığını ve tüm dünyaya kaos yaydığını açıkladı.

Kendisine sorulan “Çin’e olan borçları ödemeli miyiz?” sorusuna ise “Bence ödememeliyiz. ABD, Çin’e olan borçlarını ödememeyi düşünebilir” dedi.

Donald Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerinde yeniden seçilmesi durumunda kayıpları tüm dünya ile ve başta ABD adına Çin’e ödetecek olduğuna işaret eden Graham, Joe Biden’in Çin’e bedel ödetmekte güçlü olamayacağını, ancak Trump’ın her zaman olduğu gibi bir bedel ödetmek söz konusuysa en iyi isim olduğuna dikkat çekti.

Başkan Donald Trump, bugüne kadar tüm dünyada birçok konuda ABD’yi ön plana çıkardı. ABD tarihinin en kararlı başkanları arasında gösterilen Trump, aynı zamanda ABD ekonomisinde işsizliği neredeyse sıfırlamış, beraberinde ise ABD ekonomisinde FED ve diğer kurumların daha iyi çalışmalar yapmasına sebep olan eleştirileri ile gündeme gelmişti. (Ancak şu anda corona virüs sebebiyle her geçen gün işsizlik oranı artıyor)

Ancak Trump yönetimi özellikle Türkiye dahil birçok ülkeye bedel ödetmek konusunda çok ciddi zararlar vermişti. Trump yönetimi daha önce rahip Brunson tartışmalarında Türk ekonomisini “yok etme” tehdidi ile gündeme gelmiş ve Türk ekonomisine tek bir tweet atarak büyük darbe vurmuştu. O dönemde TL, dolar karşısında 1 günde 1 TL’nin üzerinde değer kaybeder hale gelmişti.

Yine Trump yönetimi İran’a yönelik olarak uyguladığı yaptırımlar ile tüm dünyanın İran ile iş yapamaz hale gelmesini sağlamış, İran’da kripto para birimlerinin bile kullanılmasını kısmen engellemişti. Bugün İran artık çökmüş bir sistem içerisinde emeklemeye çalışıyor.

Aynı zamanda Donald Trump yönetimi Çin’i de ABD’ye para ödemesi yapması konusunda tartışmaya girmiş, bunun sonucunda Çin’in ABD ile olan ticaret açığını kapatması konusunda başarılı olmuştu.

Trump yönetiminin başarı elde ettiği bir diğer konu ise Meksika ile olan tartışmalar olmuştu. Meksika yönetimine sınır hattına kurulacak duvarların parasını ödetecek olduğunu açıklayan Trump, ticaret anlaşması ile bunu yaptıklarını açıklamıştı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu