BitcoinKripto Para

ABD’de Başkanlık Seçimleri Kripto Paraları Etkileyebilir

ABD yönetimi bugün itibariyle yeniden seçim kampanyasına başlıyor.

Washington, D.C. yönetimi ya değişecek, ya da yola devam edecek. Bunu 3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak 200 milyondan daha fazla sayıda ABD vatandaşının vereceği oylar belirleyecek. Washington yönetimi bu dönemde kampanyaları aktif olarak sürdürecek, sesini artıracak ve daha fazla bağıracak. Bu dönemde yaşanacak olan gelişmeler ise Amerikan ekonomisi ile beraber dünyanın geri kalanının şekillenmesini belirleyecek. Her yeni Amerikan yönetimi döneminde dünya ülkeleri çok daha farklı sonuçlar ile karşı karşıya kaldı.

Barrack Obama 2 dönem görevde kalırken, dünya ekonomisi Obama döneminde çok daha fazla gelişti ve Obama yönetimi ABD ekonomisinde işsizlik ve benzer sorunları bitiremezken, dünya için ise iyi kararlar alması ile tanındı.

Trump yönetimi ise ÖNCE AMERİKA sloganı ile göreve gelmişti. 2. dönemde yine ÖNCE AMERİKA, ÖNCE AMERİKAN VATANDAŞLARI sloganını büyük harflerle sürdürmeye devam edecek. Trump yönetiminin bu sloganını devam ettireceği 2. dönemde de dünya ekonomisini virüs salgını nedeniyle çok ciddi bir süreç bekliyor olacak. Bugün 36 milyondan daha fazla Amerikan vatandaşı işsizlik ödeneği alırken, bu durumun ne kadar süre devam edeceği bilinmiyor.

Ancak bilinen bir gerçek var ki, Amerikan yönetimi koltuğunda Trump olursa 2. dönemde Çin ve diğer bazı ülkeleri büyük bir ambargo beklediği yönünde. Zira Başkan Donald Trump, eğer 2. kez seçilirse 1. döneme göre çok büyük güç elde etmiş olacak. Amerikan siyasetinde asıl büyük kararlar her zaman genelde 2. dönemde alındığı için asıl Çin ve diğer ülkeleri bekleyen büyük ABD yaptırım ve ambargoları, belki de askeri müdahaleleri 2. dönemde yani gelecek 3 KASIM 2020 tarihinden sonra yapılacak.

Bitcoin’e Bile Müdahale Edebilir

Başkan Trump ve yönetimi kripto para birimlerini araştırmaya başladı ve bunlarla ilgili her an karar alabilecek durumda. Trump, geçen gün Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e verdiği özel talimat ile Bitcoin’i derhal araştırması ve kendisine bilgi sunması gerektiğini açıkladı. Talimatname sonucunda Mnuchin bugünlerde yeni raporlar hazırlatmaya başladı ve Trump’a belgeleri ve raporları kısa sürede sunacak.

2. döneme girene kadar ve girdikten sonra özellikle Amerikan varlıklarının değişim gösterebilecek olduğu, kripto para birimlerinin ise bu süreç içerisinde yaşanacak yeni tartışmalar, Başkan Trump ve diğer Joe Biden isimli adayın söylemlerine göre değer kaybedip değer kazanabilecek. Biden yönetimi daha basit kararlar almak isterken, Trump’ın bir ‘enkaz bıraktığını’ iddia ediyor. Ancak Trump’ın seçim kampanyasında nasıl adımlar atacak olduğu ve nasıl söylemlerde bulunacağı yarından itibaren tam olarak belli olmuş olacak. Bu durumun tüm dünya ekonomisini etkileyeceği, zira özellikle uygulanacak ambargolar ve diğer konuların aslında sloganlar ve kampanyalar ile belli olacağı bilinen bir gerçek.

Trump ve ekibinin Çin başta olmak üzere bazı ülkelere müdahale etmesi, ekonomik yaptırım ve ambargolar uygulaması ve Türkiye gibi müttefik ülkeler ile ilgili çok daha radikal kararlar alması öngörülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu