HaberlerKripto Para

ABD’de Bir İlk! Kripto Varlık Bankası Anchorage, OCC’den Ulusal Banka Lisansı Aldı!

ABD'de ulusal bazda kripto para hizmeti sunacak ilk banka Anchorage oldu.

Kripto para saklama kuruluşu Anchorage, ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi’nden (OCC) şartlı onay alarak, ABD’nin ilk ulusal dijital varlık bankası oldu.

OCC yaptığı açıklamada, Anchorage’nin bankacılık teklifinin şartlı onaylandığını vurguladı. Açıklamada; “OCC, şirketi ve mevcut operasyonlarını kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra Anchorage’a ulusal bankacılık lisansı verdi. Uygulanabilir bir onay koşulu olarak şirket, diğer şeylerin yanı sıra sermaye ve likidite gereksinimlerini ve OCC’nin risk yönetimi beklentilerini ortaya koyan bir işletme sözleşmesi imzaladı. ” denildi.

Anchorage başkanı Diogo Monico yaptığı açıklamada, “Normal bir bankadan tek farkımız iş kolumuz, diğer varlıklar yerine kripto varlıklarla ilgileniyoruz. Federal olarak yetkilendirilmiş bir bankaya sahip olmak, eyalet yasalarındaki engelleri aşmamızı sağlıyor.” dedi.

Anchorage’un ulusal bazda lisans alması, 49 eyaletten ayrı ayrı lisans alması zorunluluğunu kaldırdı. Bu lisans sayesinde tüm eyaletlerde faaliyet gösterebilecek.

ABD’de kripto varlıkların saklanabileceği ulusal bir bankanın faaliyete geçmesi çok önemli bir adım. Zira son dönemde kripto varlıklara yönelen kurumsal yatırımcıların piyasaya katılımı bu sayede hızlanacaktır.

ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) göre, yatırım danışmanları müşterilerinin fonlarını ve menkul kıymetlerini bankalar veya kayıtlı brokerlarda saklamak zorundadır. Bu bağlamda ulusal bazda kripto varlık saklama hizmeti veren bir bankanın faaliyete geçmesi, kurumsal yatırımların hızlanmasının da önünü açmış olacak.

ABD’de eyalet bazında faaliyet gösteren ve kripto varlık saklama hizmeti veren Kraken ve Avanti bulunuyordu. BitPay ve Paxos’da ulusal bazda kripto para saklama hizmeti vermek için OCC’ye başvurmuştu ancak henüz bir karar verilmedi. Bu anlamda Anchorage ABD’de ulusal bazda kripto para üzerine bankacılık hizmeti sunan ilk şirket oldu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu