Kripto HaberleriEkonomiABD'de Borç Limiti Krizi Çözüldü: Taraflar Prensip Anlaşmasına Vardı! İşte Detaylar ve...

ABD’de Borç Limiti Krizi Çözüldü: Taraflar Prensip Anlaşmasına Vardı! İşte Detaylar ve Bitcoin’in Tepkisi

ABD'de uzun süredir devam eden borç limiti krizinde tarafların prensip anlaşmasına vardığı kaydedildi. İşte detaylar.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy bugün yaptığı açıklamada Beyaz Saray ve Cumhuriyetçilerin borç tavanını iki yıllığına yükseltecek ve harcamaları sınırlayacak bir anlaşma üzerinde prensip anlaşmasına vardıklarını doğrulayarak ABD’yi tarihi bir temerrüdün eşiğinden döndürdüklerini söyledi.

Görüşme hakkında bilgiye sahip bir kaynak, prensip anlaşmasına Başkan Joe Biden ve McCarthy tarafından Cumartesi günü yapılan bir telefon görüşmesi sırasında varıldığını söyledi.

Prensip anlaşmasına varıldığının açıklanmasının ardından Bitcoin’in (BTC) verdiği tepki:

Anlaşma haberinin ardından BTC fiyatı olumlu tepki verdi.

Şimdi her iki lider de, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ni, Demokratların ise Senato’yu kontrol ettiği Kongre’nin her iki kanadındaki müttefiklerine anlaşmayı kabul ettirmek gibi zorlu bir görevle karşı karşıya.

Anlaşmanın, Hazine Bakanı Janet Yellen’in ABD’nin artık faturalarını ödeyemeyeceğini söylediği kritik tarih olan 5 Haziran’dan önce kabul edilmesi gerekiyor.

McCarthy gazetecilere yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi:

“Haftalar süren müzakerelerin ardından prensipte bir anlaşmaya vardık. Hâlâ yapacak çok işimiz var ama bunun Amerikan halkına layık bir prensip anlaşması olduğuna inanıyorum.”

Biden ise yaptığı açıklamada “Anlaşma benim ve Kongre Demokratlarının temel önceliklerini ve yasama başarılarını koruyor” dedi ve ekledi:

“Anlaşma bir uzlaşma niteliği taşıyor, bu da herkesin istediğini elde edemeyeceği anlamına geliyor. Bu da yönetimin getirdiği bir sorumluluktur.”

İki yıllık anlaşma aynı zamanda borç tavanının yükseltilmesine ilişkin bir sonraki mücadeleyi 2024 seçimlerinden sonraya erteleyecek.

Konuyla ilgili bilgi sahibi birden fazla kaynağa göre Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili liderleri akşam saatlerinde tüm üyelere müzakerelerin durumu hakkında bilgi verdi ve anlaşma metni, geçici anlaşmayla uyumlu olduğundan emin olmak için her iki tarafça gece boyunca gözden geçirilecek. Demokrat bir kaynağa göre Beyaz Saray Pazar günü Demokratları bilgilendirmeyi planlıyor.

McCarthy, partisindeki en muhafazakar üyelerden anında bazı şikayetler aldı. Temsilciler Meclisi Özgürlük Grubu üyesi Temsilci Bob Good, Cumartesi gecesi yapılan Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti toplantısı sırasında anlaşmaya itirazlarını dile getirdi.

Görüşmeye katılan üç kaynağa göre Good, anlaşmadan hayal kırıklığına uğradığını ve borç limitini ABD’nin bu plan kapsamında tasarruf edebileceğinden daha fazla artırdıklarını söyledi.

İlgili Haber
Binance CEO'su Net Servetinin Ne Kadarını Bitcoin ve Kripto Paralarda Tutuyor? Açıkladı!

Anlaşmanın Detayları Ne?

Müzakereler hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre, prensipte varılan anlaşma borç limitini iki yıllığına yükseltecek ve savunma dışı harcamaları kabaca 2024 yılı için mevcut mali yıl seviyelerine çekecek ve 2025 mali yılında %1 oranında arttıracak.

Anlaşmanın bir parçası olarak Beyaz Saray, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi müzakerecilerine gıda yardımı alan kişilerin çalışma koşulları konusunda da taviz vermiş görünüyor.

Bu kaynağa göre Cumartesi günü varılan anlaşma, 54 yaşına kadar olan kişiler için 2030 yılında sona erecek olan gıda yardımı zaman sınırlamasını aşamalı olarak kaldırırken, gazileri ve evsizleri de bu sınırlamadan muaf tutuyor. Resmi adı Ek Beslenme Yardımı Programı ya da SNAP olan programın mevcut çalışma şartı yalnızca 18-49 yaş arasındaki belirli yetişkinler için uygulanıyor.

McCarthy Cumartesi akşamı gazetecilere yaptığı açıklamada Beyaz Saray ile varılan anlaşmanın Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde oylanmasını beklediğini söyledi. McCarthy, müzakerecilerin Cumartesi gecesi yasama metnini yazmak için çalışmaya devam edeceklerini ve nihai yasama metni Pazar günü yayınlanmadan önce Pazar öğleden sonra Biden ile tekrar konuşmayı beklediğini söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Piyasa Değeri

Detay