coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin, 3 Ocak 2009 da hayata geçmiş olan, herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşa bağlı olmayan dijital bir para birimidir. Teknik tasarımı nedeni ile toplam da en fazla 21 milyon tane üretilir. Deneysel bir çalışma olarak başlayan sistem, gün geçtikçe büyüyerek, döviz kurları ile yarışır hale gelmiştir. Bitcoinin fiziksel bir karşılığı yoktur.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoinlerin izlerinin sürülemez olması nedeni ile çeşitli suçlar işlenebilir. Yasal olmayan maddelerin satımına da ortam hazırlanabilir. Bazı hükümetlerin Bitcoinleri para birimi kabul etmemelerinin tek sebebi budur. Diğer bir dezavantajı da kaybetmenin kolay olmasıdır. Örneğin, kredi kartı kaybedildiği veya banka hesapları başka bir kişinin eline geçtiği zaman, banka aranarak durum kurtarılabilir. Fakat Bitcoin de başvurulacak her hangi bir irade olmadığı için aynı şey geçerli değildir. Bu riskin önüne geçebilmek için de izlenebilecek en iyi yol, cüzdanınızı internet bağlantısı olmayan harddiskler de saklamaktır.

Ayrıca, Bitcoinlerin alıp satılması bilgisayar kullanmaya çok aşina olmayan kişiler için oldukça zordur. Bitcoin satın almak veya satmak için birçok borsa vardır. Bunlardan birine üye olarak Bitcoin alımı yapabilirsiniz. Dünyanın en güvenilir borsalarından olan Binance veya Türk borsası olan BTCTurk sitesinden Türk Lirası ile alım yapabilirsiniz.

Bitcoin transferlerin de gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulmaktadır. Bu sebep ile her türlü illegal ve yasa dışı para transferlerine sebep olur.

Ödeme sistemi olarak da Bitcoinlerin kullanıldığı çok fazla yer bulunmamaktadır. Bu nedenle günlük alışverişlerinizi bu kripto para birimini kullanarak ödeme yapmanız zor olacaktır.

Kişiler Bitcoin’in değer grafiğine bakıldığı zaman, herkesin aklından yatırım yapmak geçmektedir. Fakat Bitcoin değerinin düşme riski de oldukça fazla olmaktadır. Normal emtia borsalarında risk ne kadar fazlaysa kripto para borsasında bu risk en az 5 kat daha fazladır. Bu sebep ile yatırım yaparken geniş kapsamlı araştırma yapmanız ve son haberleri takip edip yatırımınızı ona göre şekillendirmeniz gerekmektedir. Yapılacak olan yatırımlar da dengeli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Kaybedeceğiniz zaman üzülmeceğiniz küçük paralar ile yatırım yapılmasında fayda vardır. Çok hızlı yükselerek kişiye para kazandıracağı gibi, hızlı düşerek para kaybetmeye neden olabilir.

Sistem hala deneysel olduğu için ileride ne olacağı bilinmemektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Abi

Bitcoin kullanmak her zaman iyidir. Banka hesabı kullanmadan başkasına para yollamak istediğimizde ya da para trafiğimizin kontrol edilmesini istemediğimiz de bu yöntemi rahatlıkla kullanabiliriz. Bence herkes bir bitcoin hesabı açtırmalıdır. yatırım amaçlı kullanmasak bile alışveriş ya da oyunlar için btc kullanmak her zaman daha güvenlidir diye düşünüyorum.

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail