coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberKripto Para Birimlerinin Fiyatı Nasıl Önceden Tahmin Ediliyor?

Kripto Para Birimlerinin Fiyatı Nasıl Önceden Tahmin Ediliyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Fiyat analizi ile ilgili haber ve içeriklerimizi daha önce okuduysanız, zaman içinde ABD doları gibi gerçek para birimlerinin karşısında ne kadar büyük kripto para birimlerinin gerçekleştirildiğini gösteren grafikler sunduğunu fark etmişsinizdir. Zaman içerisinde bazen kırmızı olan bu grafikler, bazen ise yeşile dönebiliyor ve bunu anlamak birçok insan için mümkün olmasa da yatırımcılar bunu anlayabiliyor.

Sıradan bir yatırımın değerini belirleyen temel unsurlardan birisi olan arz ve talep durumuna göre kripto para grafikleri bir gün kırmızı, bir gün ise yeşil renk gösterebilir. Kripto para birimi fiyatlarının her an değişebilecek olmasının arkasında yatan sebeplerden birisi de budur. Yatırımcılar, kripto para birimlerini satın aldıklarında eğer o dakika alım daha fazla ise kripto para fiyatları daha büyük bir artış gösterir ve beklenenden daha iyi bir fiyat yükselişi görür. Ancak alımlar yerini büyük ve devasa satışlara bırakılırsa kırmızı grafikler ardı ardına çizilir.

İlk bakışta, anlamsız çizgiler aşağı yukarı iniyor gibi görünüyorlar, ancak veriler kripto pazarındaki en son olayların fiyatları nasıl etkilediğiyle ve daha sonra neler olabileceğiyle ilgili bir hikaye ve geleceği anlatıyorlar. Hepimizin bunu anlaması mümkün değil.

Analiz yatırımcılar için çok önemlidir. Kripto paraları satın almanın, satmanın ya da tutmanın en iyi olduğu zaman konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olur. Sektörde üç ana analiz türü vardır, ve teknoloji onları daha erişilebilir ve daha kolay hale getirmesine rağmen, onlarca yıldır finans dünyasının temelleri analizlere dayanmaktadır. Sadece kripto paralar için değil değeri olan her şey için, her yatırım aracı için analiz yapabilmek mümkündür. Bir insanı analiz ederken yükselip yükselmeyeceğini alacağı eğitime, kazandığı paraya ve mevcut yaşantısına göre nasıl ki analiz etmek mümkünse bir televizyonun değerini de analiz etmek mümkündür. Nitekim, en eski analiz biçimleri, pirinç fiyatındaki değişiklikleri planlamak için kullanıldığında, 18. yüzyılda Asya’da ortaya çıkmıştır ve o dönemde bu gerekli olan bir analiz olarak tabana yayılmıştır.

Teknik analiz: Tarihsel aktiviteye dayalı istatistiksel eğilimlerin tespit edilmesini içerir, fiyat hareketlerini ve işlem hacmi gibi diğer hayati göstergeleri inceleyerek sonuca ulaşılmaya çalışılır ve en zor analizlerden birisidir. Teknik olarak 1 Bitcoin’in ne kadar olacağını analiz etmek her insanın yapabileceği işlerden birisi değildir. Bu analistler genellikle fiyatların eğilimlerini takip ettiği ve tarihin kendisini tekrar ettiği felsefesine sahiptir ve verilerini, fiyatların yakın gelecekte yükselip yükselmeyeceğini tahmin etmek için kullanırlar. Bununla birlikte, hava durumunu tahmin etmek gibi bir şey, bu analizler doğru olmayabilir ve risk oranı en fazla olan teknik analizler olmaktadır. Bugün havanın 10 derece ısınacak olduğunu söylemek ve analiz etmek mümkündür ama yağmur yağacak olarak gösterilen bir günde 1 damla yağmur yağmayabilir ve aksine hava çok güneşli olabilir.

Temel analiz: Bu analiz türünü benimseyen analistler mevcut duruma bakarlar ve daha perspektif bir düşünce ile kripto para biriminin fiyatının bugünkü durumunun gelecekte nelere bağlı olarak artabilecek veya azalabilecek olduğuna göre hareket ederler. Bugün ABD Başkanı kripto para birimi hakkında olumsuz açıklama yapar ise temel analiz yapan analistlerin tamamı kripto para birimlerinin değerinin düşecek olduğunu düşünür. Ertesi gün ABD Başkanı tarafından kripto paralar hakkında iyi bir açıklama yapılırsa bu analistler kripto para birimlerinin daha iyi olacağını düşünürler. Bir şirketin nasıl yönetildiğine bakan temel analistler eğer şirket iyi yönetiliyor ise temel olarak bu şirketin değerinin artacağını düşünür ancak kötü yönetiliyor ve yine de değer kazanıyor ise değer kaybedecek olduğunu düşünürler ve sıradan bir insanın düşünebileceğinden daha iyi bir şekilde bunu elde edebilirler.

Duygusal analiz: Bu analiz türü diğerlerine göre daha farklıdır. Hiçbir teknik ve bilimsel yanına bakılmaksızın yapılır. Bugün pazardaki kripto para fiyatları en kötü seviyeye düşse bile duygusal hareket eden analistler fiyatların rekor kıracak olduğunu ve bu düşüşlerin iyiye işaret ettiğini düşünebilir. Onlar için kripto para birimlerinin fiyatlarının değişmesi güncel piyasa durumuna bağlıdır, eğer panik satış olursa piyasa hakkında çok olumsuz düşünebilirler, eğer fiyatlar 80 dolar artarsa ”rekor kırılacak, rekor geliyor” diyebilirler. Bu tür analistler yapan kişilerin dediklerine inanan kişilerin sonu çoğu zaman hüsran ve kayıplar ile sonuçlanmaktadır.

Grafikler bir teknik analiz şekli midir? Onları nasıl okuyabilirim?

Endişelenmeyin, grafikleri okumak ve onları analiz etmek düşündüğünüzden çok çok daha basit. Fiyat analizlerini yaparken dikkat edilmesi gereken tek noktaya bağlı kalmamak ve geçmişe dönük olarak yapılacak kontrollerin faydasının olacağını aklınızdan çıkarmamak olmalıdır.

Burada yapılması gereken, kripto para birimlerinin fiyatını gösteren grafiklerin sadece son 24 saate göre analiz edilmemesi gerektiğidir. Fiyat grafiklerini analiz ederken, saatlik, haftalık, aylık ve yıllık olarak analiz etmek gerekir. Bundan 4 sene öncesinde fiyatların ne kadar değiştiğini önemli göremeyebilirsiniz ancak bu da çok önemli olan bir konudur.

Grafikleri okumak istiyorsanız fiyatların ne kadar olduğunu ve ne kadar değiştiğini takip ederken yıllık olarak grafikleri kontrol etmek çok önemlidir. Grafikleri kontrol ederken, yıllık olarak ne kadar değişim olduğu, fiyatın hangi ay ve hafta daha çok değiştiği ve baktığınız tarihte ne kadar olduğunu kontrol etmek analiz için çok önemlidir. Eğer grafikleri analiz ederken yetersiz olarak sadece son 24 saate bakarsanız sonucu kötü olabilir ve doğru bir analiz yapmamış olabilirsiniz. Bitcoin fiyatının ne kadar olduğu son 24 saat içerisinde isterse %100 değer kazanmış olsun, bu analiz için yeterli değildir. Her zaman tüm zamanı olmasa da geçmişe dönük en azından son 1 yıla ait grafikleri kontrol etmek gerekir.

Kısa vadeli analizlerde işi kolaylaştırmak için tüm yılı incelemeye gerek olmayabilir. Eğer 7 gün içerisinde kripto para birimlerinin ne kadar olacağını düşünüyorsanız sadece geçmiş 1 yıl önce tam bugün kripto para biriminin ne kadar olduğunu kontrol etmek, aylık olarak kripto paraların ne kadar değiştiğine bakmak, yaklaşan bir hard fork veya geliştirme olup olmadığını kontrol etmek ve son 24 saat içerisinde yaşanan fiyat gelişmelerine bakmak yeterli olabilir. Yatırımcılar açısından kripto para birimlerinin ne kadar değer kazanacak olduğunu %100 doğru analiz etmek mümkün olmadığı gibi gerçek analistler içinde hiçbir zaman %100 doğru sonuç vereceği iddia edilmemeli.

Grafiklerde önemli olan nokta kırmızı ve yeşil noktaların ne anlama geldiğini anlamaktır. Yeşil noktalar yükselişi işaret ederken, kırmızılar ise düşüşü işaret eder. *20.000 dolar seviyesindeki bir fiyat grafiği.

Sadece kırmızı ve yeşil noktalara (çubuklara) bakarak grafikleri okumak mümkün olamayabilir. Grafiklerde bazen farkı renklerde göstergeler olabilir ancak bunları sıradan bir yatırımcının okuması pek mümkün olamayacaktır. Bu nedenle her zaman için sade fiyat grafiklerini tercih etmek grafikleri yeni analiz etmeye başlayacak bir kişi için büyük önem taşımaktadır.

Fiyatlar gün boyunca yükseldiğinde, çubuklar yeşil olacaktır. En altta olan kırmızı çizgiler fiyatın ne kadar düştüğünü gösterir. Eğer kırmızı çizgiler çok fazla tekrar ediyor ve aralığında hiç yeşil çizgiler veya çubuklar bulunmuyor ise ayı piyasası yaşandığına işaret edebilir. Bu nedenle kripto para grafiklerini analiz ederken kırmızı ve yeşil çizgilerin ne kadar uzun olduğuna dikkat etmeli ve sürekli yeşil veya sürekli grafiklerin olmasının çok absürt bir olay olmadığı sürece mümkün olmayacağını bilmek gerekir.

Bu sırada, fiyatlar düşmeye başladığında çizgiler kırmızıya döner. Şemayı okumak için prensip aynı, ancak her şey ters çevrilmiş. Şimdi, en üstteki ince çizgi, günün en yüksek fiyatını, en alttaki ince çizgi ise düşük fiyat seviyesini gösteriyor. Eğer grafik bir anda kırmızıya dönmüş ise o saniye itibari ile fiyat düşmüş demektir. Bunun anlamı alımlardan çok satış yapılmış olabilir veya piyasada büyük miktarda kripto para birimi satışı yapılmış olduğunu gösterir.

Yıllardır kripto para birimlerinin ne kadar değişecek olduğunu iddia eden ve analiz eden kripto para analistleri var. Hiçbir kripto para analistinin %100 doğru olarak tahmin veremeyeceği çok çok açıktır.

Çizelgeler bana ne söylüyor, nasıl davranmalıyım?

Örneğin, sürekli olarak ve uzun bir çizgi şeklinde kırmızı yanan grafiklerde sert bir düşüş olduğunu gösterir. Bu düşüşler sonrasında yükselişler olabilir ancak bu her zaman için geçerli değildir. Kırmızı çizgiler aşağı ve yukarı doğru ne kadar uzun ise düşüş o kadar fazla ve uzun sürmüş demektir. Sağ tarafa doğru olan grafiklerde zaman zaman çizgilerin yönü karıştırılabilir ancak yine aynıdır. Kırmızı çizginin genişliği ne kadar fazla ise o kadar düşüş olmuş anlamı çıkarılmalıdır. Genellikle,  uzun kırmızı çizgiler kripto varlıklarının alım satım işlemi sırasında yoğun bir şekilde satış olduğu anlamına gelir, ancak alıcılar tekrar baskı uygular ise bu kırmızı çizgiler hiç beklenmedik bir şekilde yeşil renge dönebilirler.

Grafik çizelgelerini okurken, kısa ve uzun vadeli bir görüş elde etmek ve pazardaki oynaklık durumunda kendinizi korumak için önlemler almak çok önemlidir. Bu genellikle önceden belirlenmiş bir yüksek veya düşük noktaya ulaştığında bir varlığın otomatik olarak satılmasını içeren bir stop-stop veya stop-limit kullanarak gerçekleştirilir.

Teknik analiz için kullanılan en popüler teknikler hangileridir?

Çoğu analist, piyasanın nereye gittiğini ortaya koyan trendleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Ancak çoğu bunda başarılı olamıyor ve kripto para birimlerinin fiyatının ne kadar yükselecek veya ne kadar olacağını önceden bilemiyor. Bitcoin fiyatının bir yıl içerisinde ne kadar olacağını söyleyen Thomas Lee, 2018 yılında kendisinden çok emindi ve kripto para analisti olarak çok tanınmış bir isimdi. Ancak yaptığı yanlış ve büyük zarara uğratan analistler nedeniyle yatırımcıların tepkisini çekti ve kripto para pazarında artık birçok insan ne kadar popüler olursa olsun onun söylediklerini dinliyor ancak eskisi kadar fazla takip etmiyor ve Thomas Lee’nin kripto para birimleri ile ilgili analizlerine asla inanmayacak olduğunu söylüyor.

Popüler yöntemlerden biri trend çizgileri olarak bilinir. Bu, varlıklar fiyatlarında yeni seviyelere yükselmeye devam ederken yükseliş eğilimi tespit etmek için bir kripto para birimi fiyatındaki anomalileri ve aşırı aykırı değerleri göz ardı etmeye çalışır veya fiyatlar ardışık günlerde düşerse bunu tespit eder. Bu, mum grafikleri şeklinin analizi ile birleştirildiğinde, bir eğilimin devam etmesinin veya sona erme ihtimalinin ortaya çıkıp çıkmadığını ortaya çıkarabilir ve yatırımcıların kısa vadeli stratejilerinin ne olacağı konusunda karar vermelerini sağlayabilir.

Benzer bir strateji, hareketli ortalama denilen bir konuyu içermektedir. Bu, belirli bir süre boyunca bir kripto varlığının tipik fiyatlarının izlenmesini içerir ve bunun bir hafta, 10 gün, 30 gün veya daha fazla olup olmadığı size bağlıdır. İsterseniz grafikleri 1 yıllık olarak veya 5 yıllık izleyebilirsiniz. Hareketli ortalamaları daha kısa bir zaman diliminde daha uzun bir zaman diliminde karşılaştırmak, yeni trendleri ortaya çıkarabilir ve son zamanlardaki önemli artış seviyelerini yakalamanıza ve daha uzun vadeli istatistiksel bir değişim olup olmayacağını bilmenize katkı sunabilir. Tek başına bu değerlerden yola çıkarak kripto para birimlerinin fiyatını tespit edebilmenin ilk adımlarını atabilirsiniz.

Sadece teknik analize güvenebilir miyim?

Kripto dünyasında tartışmasız en yaygın analiz şekli olmasına rağmen, diğer faktörleri dikkate almak önemlidir.

Teknik analizin size piyasayı etkileyen ve fiyatların yükselmesine ya da düşmesine neden olan temel faktörleri anlatmayacağını asla unutmayın. Siber saldırılar, yasal düzenlemeler, önemli haberler, önemli anlaşmalar ve yeni ürün lansmanları tüm planların değişmesine sebep olabilir ve sadece size fikir verebilir. Sadece bir analiz biçimine güvenmek, sadece bir çatalla biftek yemeye çalışmak gibi bir şey. Senin bir de bıçağa ihtiyacın var.

Kalın bir bifteği tek elle ve sadece çatalla yiyebilir misiniz? Ortasına çatalı batırıp yemeyi deneyebilirsiniz ama bu ne kadar zor olurdu değil mi?

Piyasa hareketlerini analiz etmeyi kolaylaştıran araçlar var mı?

Bütün gün çizelgelere bakmak sizin için uygun değilse, bazı alternatifler var.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, düzenli olarak yayınladığımız fiyat analizi içeriklerimiz size kripto para birimlerinin ne kadar olacağına dair katkı yapabilir. Tabii ki, veriler farklı şekillerde yorumlanabilir ve hiçbir iki analist aynı değildir, yani her biri kendi araştırmalarına dayanarak trendleri belirleyecektir. Bu nedenle, daha büyük bir resim elde edeceğinizi garanti altına almak için olabildiğince kripto para haberlerine bağlı kalmak ve her gün olabildiğince kripto para haberlerini takip etmek sizin için iyi bir fikirdir.

Grafikler ve makaleler aynı zamanda tüm kripto pazarında neler olduğunu bir bakışta görmeyi zorlaştırabilir. Coin360 gibi web siteleri, endüstrinin nerede olduğunu basit ve erişilebilir bir şekilde görselleştirmeye yardımcı olur. Coin360’taki kripto para biriminin büyüklüğü, hacminin veya piyasa değerinin büyüklüğünün  bir göstergesidir; yeşil ve kırmızı renkler ise varlığın fiyat artışları veya fiyat düşüşleri görüp görmediğini göstermeye yardımcı olur. Mevcut fiyatlarla birlikte, geçmiş saat, gün, hafta veya ay için yüzde değişiklikleri sağlanmıştır ve kullanıcılar, fiyatların belirli bir süre içinde nasıl değiştiğini gösteren bir grafik için her bir kripto para biriminin üzerinde gezebilir ve tıklamaları durumunda sadece tıkladıkları kripto para biriminin ne olduğunu görebilirler. Kullanıcılar talep üzerine geçmiş bilgilerini de indirebilirler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları