binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriNedirPump ve Dump Nedir? Nasıl Yapılır?

Pump ve Dump Nedir? Nasıl Yapılır?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Pump ve Dump Nedir? Nasıl Yapılır?

Pump, İngilizce kökenli bir kelime olup, Türkçe ‘’pompalamak’’ anlamına gelir. Bir şeyin (hisse senedi, kripto para vb.) fiyatının pompalanması yani yukarıya çekilmesi demektir. Dump ise tam tersi, fiyatın hızlı bir biçimde aşağıya çekilmesi, dip yapması anlamına gelir.

Peki Bu İşlem Nasıl Yapılır?

Whatsapp, Skype ya da Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamaları üstünden grup kurulur. Yönetici tarafından belli insanların alındığı bu grupta, toplu bir şekilde hareket edilir. Düşük hacimli sanal paralar üzerinden yapılan alım-satımlar ile fiyatı manipüle etmeye çalışan gruplara ‘’Pump ve Dump’’ denir.

Akla ve mantığa gayet hoş geliyor değil mi? Ancak bu durum hiçte sizin sandığınız şekilde olmaz. Öncelikle bu gruplara katılım için, grup yöneticilerine belli bir miktar ödeme yapmanız gerekir. Bunun haricinde asıl önemli nokta ise pump ya da dump yapacağınız sanal para, önceden yönetici tarafından belirlenmiş ve alt fiyatlardan toplanmıştır. Gruptan ‘’arkadaşlar pump yapıyoruz’’ dediği zaman, gruptaki bütün üyeler elindeki miktar kadar belirlenen coinden alım yapar. Sanal para düşük hacimli olduğu için bu hareket ile birlikte bir miktar yükselir. Yöneticinin istediği fiyata gelmesi ile zaten önceden vermiş olduğu satış emri gerçekleşir ve burada para kazanan sadece grup yöneticisi ve onun yakınları olur.

Pump/dump gruplarının büyük bir kısmında işler bu şekilde yürümektedir. Her zaman olduğu gibi grup sahibi kazanır. Tecrübesiz ve bu şekilde para kazanmayı hedefleyen grup üyeleri ise büyük zarar eder.Çünkü bu işlemler saniyeler içerisinde gerçekleşir ve grup üyeleri satım işlemlerini yapana kadar coinin fiyatı çoktan aldıkları noktanın altına düşmüştür. Bu grupların tamamına yakını dolandırıcılık amacı ile kurulmuştur. Bu tarz gruplara katılmanızı asla önermiyoruz.

Bu işlemlerde kazananın genellikle, hatta her zaman yöneticilerin ve onun yakınlarının (yani herkese “bu kripto parayı alıyoruz” demeden önce haber verdiği insanların) olduğunu güzel bir görselle açıklayalım.

Burada görüldüğü gibi ortadaki sarı kısımla gösterilen alan grubu kuran yöneticileri ifade ediyor. Yaşil alanlar ise çok para istenerek gruba alınmış kişileri temsil eder. Bunlar pump/dump gruplarına genellikle para ödeyerek VIP üye olmuş kişilerdir ve coini, duyuru bütün grup üyelerine yapılmadan önce alırlar. Kırmızı çizginin dışında kalanlar ise genellikle büyük zararlar eden, büyük vaatlerle kandırılmış ve gruba para kazanma hevesiyle girmiş olan kişilerdir. Yani içerideki grup bir coin seçtikten sonra bunu daha kimseye duyurmadan alt fiyatlardan alıyor ve duyuru yapmadan önce belli bir fiyata çoktan satış emri vermiş oluyor. Aslında bu kişiler diğer gurup üyelerinin paralarını almış yani dolandırmış olur.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail