BorsaRehber

Binance Kullanım Rehberi

Binance borsasına nasıl kayıt olunur? Hesap onaylatma işlemi nasıl yapılır? Nasıl Türk lirası yatırılır ve çekilir? Binance'den nasıl kripto para alınır? Stop-Loss emri nedir? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası için "Binance kullanım rehberi" bu içerikte sizlerle.

Nexo
Binance borsası kullanımı, konusunda yeteri kadar bilgi olmaması kripto para borsasının adına güvenerek işlem yapmak isteyen yatırımcıların aklında soru işaretlerine neden oluyor. Kripto para borsasında işlem yapmak ve kripto para almak isteyen kişiler 2017 yılında kurulmuş olan Binance borsasından işlem yapmak istediklerinde kayıt aşamasından, alım ve satım aşamasına kadar birçok zorluklar yaşıyorlar. Bunun nedeni ise kendilerine güvenilir olarak Binance kullanımını tarif edecek kaynak olmaması gösteriliyor. Baktığımız zaman Binance.com internet sitesine benzer onlarca farklı internet sitesi var ve yatırımcıların aklını karıştıran en büyük sebep ise bu. Coinbase ve diğer kripto para borsalarından ayrı olarak ”Binance” adına yakın alan adları ile dolandırıcı sitelerin kurulmuş olması ne yazık ki engellenemeyecek kadar fazla ve aynı tasarıma benzer şekilde tasarımlar ile yatırımcıları kandırmayı hedefliyor.

Sözü uzatmadan detaylı olarak Binance kullanımını ele alalım…

Binance Borsası Kayıt İşlemleri

Başlangıçta Binance kullanımına geçmeden önce Binance’ın nasıl bir borsa olduğunu ve kripto para almak için yapılacak olan aşamaların kolay ve kısa tarifini yapalım. Aşağıdaki link ile kayıt olursanız komisyon oranlarında ömür boyu yüzde 10 indirim sağlarsınız:

 1. Binance.com sitesine gidelim.
 2. Dil olarak eğer ki Türkçe değil ise, kendi kullanımınıza ve dil bilginize göre İngilizce olan seçeneği Türkçe yapabilirsiniz.
 3. Sağ üstteki “Kayıt ol” ya da İngilizce haliyle “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak üyelik ekranını açın. (Şekil 1)
Binance Kayıt Ekranı (Şekil 1)

1. Binance üyelik sayfası bu şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada yapmanız gereken tüm alanları ID dışında doldurmanız ve ”kayıt ol” diyerek ilerlemenizdir.

2. Ardından e-posta adresinize gelen aktivasyon mailine tıklayarak hesabınız açılmış olacaktır.

3. Bu adımın hemen ardından ise bir ”onay” formu ekranı gelecektir. Tüm metinlerin başındaki onay kutularını      doldurmanız ve ileri demeniz gerekmektedir. Bu sadece bir güvenlik önlemidir.

Binance 2FA Özelliği (Şekil 2)

5. Daha sonra hesabınıza giriş yapın. Karşınıza Şekil 2’deki resim gelecektir. Bu adım hesabın şifresi başkaları tarafından ele geçirilse bile SMS onayı ya da Google Güvenlik onayı olmadan hesabınıza girememesini sağlamaktır. Eğer ki bu doğrulama yöntemlerini kullanmaz iseniz sonuçları kötü olabilir. Güvenliğin en üst düzeyde olması için bu 2 güvenlik yönteminden eğer ki bilgi sahibi iseniz Google yöntemini, eğer daha az bilginiz var ve daha önceden tecrübeniz yok ise SMS ile doğrulama yöntemini kullanmanızı öneririz. Lütfen, bu aşamada 2 güvenlik yönteminden bir tanesini mutlaka kullanmaya özen gösterip, hesabınızın %100’e yakın korunmasına katkıda bulununuz.

6. Bu aşamalara kadar geldiyseniz kayıt oldunuz demektir. Fakat sistem sizi otomatik olarak “Lv.1″ seviyesi yapar. Bu da bazı işlemlerde kısıtlı olacağınız anlamına gelir. Örneğin 24 saatlik Bitcoin çekme sınırı 2 BTC olarak belirlenmiştir. Her ne kadar küçük çaplı bir yatırımcı için bu aşama yeterli olsa da gerekli işlemleri yapmanız durumunda hesabınız için %100 güvenlik sağlamanın ötesinde hesabınızın size ait olduğunu ve olumsuz bir durum olması durumunda veya hesabınıza giriş yapamama durumunuz olması halinde daha kolay yardımcı olmak için mecburi olarak ”kimlik ve benzeri” bilgileriniz ile hesabınızı doğrulamanız gerekecektir.

Binance Hesap Onayı İşlemleri

Eğer hesabınızı onaylatmak isterseniz bu adımları takip etmeniz gerekecektir. İlk önce ”Doğrulama dökümanlarını gönder” ya da ingilizce adıyla “Personal is awaiting approval” Kısmına girin kısmına gidin.

Daha sonra size sorulan isim soy isim ve adres bilgilerini eksiksiz doldurun. (Şekil 3)

Binance Hesap Onayı İşlemleri 1 (Şekil 3)

Ardından eğer borsada bir şahıs olarak işlem yapacaksanız “Personal” seçeneğini seçip ilerleyin.

Karşınıza gelen kısımda “Identity Card” kısmını tıklayın. (Şekil 4)

Binance Hesap Onayı İşlemleri 2 (Şekil 4)

İlk adım olarak kimliğiniz ön kısmının resmini yüklemenizi ikinci adım olarak ise kimliğinizin arka kısmının resmini çekmeniz istenecektir.

Binance Hesap Onayı İşlemleri 3 (Şekil 5)

Son olarak karşınıza Şekil 5’deki ekran gelecektir. Burada yüzünüzün tam olarak görüldüğü ve üzerinde işlemi yaptığınız tarih ile beraber “Binance” yazılı Selfie çekmeniz gerekmektedir. Bu selfie’yi çekip sisteme yüklemeniz ardından geriye tek şey kalıyor “beklemek”.

Hesabın onaylanması yoğunluğa göre değişkenlik gösterse de genelde birkaç gün içerisinde hesap onaylanmış oluyor. Hesabın onaylandıktan sonra profil kısmında hesabın Lv.2 olduğunu göreceksiniz.

Binance Türk lirası İle Kripto Para Nasıl Alınır?

Hesabımızı açtık onaylattık peki Binance’ye nasıl para yatıracağım? Bu herkesin sorduğu bir soru. Eskiden Binance’ye sadece kripto yatırma ve çekme işlemleri yapılıyordu. Herhangi bir itibarı para birimi veya Türk lirası ile kripto para alma işlemi yapılamıyordu. Ancak 15.11.2019 tarihinde Binance’nin yaptığı güncelleme ile artık platformda Türk lirası ile kripto para alım satımı yapılabiliyor.

Binance sitesine girdikten sonra menüde bulunan “Kripto Para Satıl Al” butonuna tıklanır. Ardından Papara kısmının karşısındaki Buy butonu tıklanır. Al ve Sat olarak iki farklı menü karşımıza geliyor. Burada ilk önce kripto para alacağımız için Al kısmına tıklıyoruz. Türk lirası kısmına örek olarak “100” yazıyoruz. Ancak hesapta para olmadığı için sistem uyarı veriyor. Sisteme para yatırmak “Top up TRY now >” yazan kısma tıklıyoruz ve resimdeki kısım karşımıza geliyor.

Binance Türk Lirası Yatırma Kısmı

Örnek olarak “100” yazıyoruz ve Binance’nin yüzde 1 oranında bir komisyon aldığını görüyoruz.

Not: Minimum kripto para alım miktarı 100 TL olduğu için sisteme en az 102 TL yatırmanız gerekmektedir. Çünkü yüzde 1 oranında komisyon olduğu için hesaba 100 TL üzerinde para geçmeli.

Daha sonra Binance TC kimlik numarası istenilen sayfada TC kimlik numaramızı yazarak devam ediyoruz.

Sistem otomatikman kullanıcıyı Papara.com sayfasına yönlendiriyor. Ardından Papara hesabımız varsa giriş yapıyoruz eğer yoksa yeni hesap açıyoruz. Eğer Papara hesabımızda hiç para yoksa resimde görüldüğü gibi herhangi bir ödeme yöntemini seçip Papara hesabına para yüklenmelidir.

Eğer Binance borsasında yatırmak için yazdığımız rakamın üzerinde bir miktar Papara hesabımızda varsa Binance’ye ödeme gerçekleştirmek “Ödeme Yap” butonu ile son adımı gerçekleştiriyoruz.

Daha sonra sistem Binance sayfasına geri dönüyor ve onay mesajı alıyoruz.

Binance Para Yatırıldı Onayı

Yatırılan paraları menüden Cüzdan -> Yatırma ve Çekme Geçmişi -> itibari para kısmından görebilirsiniz.

Parayı yatırdık artık kripto para almanın zamanı geldi tekrar “Kripto Para Al” kısmına girerek Papara’nın karşısında Buy butonuna tıklıyoruz. BTC, ETH veya XRP’den birini seçiyoruz. Türk lirası kısmına 100 yazıyoruz ve sistem bize fiyatın geçerli olduğu ve alım yapabileceğimiz 60 saniye veriyor. Bu 60 saniye içerisinde yazan fiyattan BTC alabiliyoruz.

Bitcoin Alma Ekranı

Buy BTC dediğimiz zaman ise son bir uyarı ile BTC’yi almış oluyoruz. An itibarı ile alım satım işlemleri için 1000’de 1 komisyon kesiliyor. Menüden Cüzdan -> Bakiye kısmına gelerek aldığımız BTC’leri görebiliriz.

Binance’de Kripto Paraları Türk Lirasına Çevirme ve Hesaba Çekme

*Bu Kısım Şu An İçin Aktif Değil İlerleyen Günlerde Aktif Olacak*

Kripto varlıklarınız Türk lirası olarak çekmek için çekmek istediğiniz miktar kadar varlığı BTC, ETH veya XRP’ye dönüştürmeniz gerekmektedir. Şu anda sadece bu kripto paralar Binance’de TL’ye dönüştürülmektedir. Menüdeki “Kripto Para Satın Al” kısmından Papara’nın karşısındaki Buy butonuna basıyoruz.

Sat kısmına tıklayıp ne kadar BTC’yi bozdurmak istiyorsak yazıyoruz. Çekmek istediğimiz TL değerini yazarsak BTC değeri ona göre değişiyor. Komisyon olarak ise binde 1 oranında komisyon alınıyor.

Not: Kripto paraları Türk lirası bazında çekebilmek için en az 100 TL’lik bir değere sahip olması gerekiyor. 100 TL’nin altındaki miktarlar çekilemiyor.

Daha confirm diyerek papara cüzdanımıza Türk liralarını çekmiş oluyoruz.

Binance’ye Kripto Para Yatırma ve Çekme İşlemi

 • CÜZDAN ADRESİNİZİ GÖRMEK VE PARA ÇEKMEK İÇİN BU LİNKE GİDİNİZ! Ya da menüden “Cüzdan-> Borsa Cüzdanı” kısmına tıklayınız. Aktarım yapmak istediğiniz kripto parayı bulun.
 • “Yatırma” derseniz cüzdan numaranız çıkacaktır (bu aynı bir banka hesabının IBAN numarası gibidir). Bu numarayı kullanarak diğer kripto para borsalarından Binance’ye kripto para aktarabilirsiniz.
 • “Çekme” butonuna tıklarsanız Binance borsasından başka borsaya gönderim yapmak için karşı tarafın cüzdan numarasını istenecektir.
 • Daha sonra miktarı girip aktarım ve çekim işlemlerini yapabilirsiniz.
 • Aktarım süreleri ağdaki yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilir.

Binance’de Nasıl Kripto Para Alınır ve Satılır?

Eğer aktarımı tamamladıysanız bundan sonraki işlem daha kolay olacaktır. Bitcoin alımı yapmak istiyorsunuz veya herhangi bir kripto para alımı yapmak istiyorsunuz, hiç fark etmez bütün kripto paraları alma ekranı aynıdır. Dünyanın en güvenilir ve en fazla seçenek sunan kripto para borsalarından birisinin üyesisiniz ve artık istediğiniz kripto para birimine yatırım yapmanızın önünde en ufak bir engel yok.

Binance logosunun hemen yanında bulunan BORSA yazısının üzerine gelerek Temel veya Gelişmiş seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz.

Eğer tecrübeli değilseniz ve ilk defa Binance borsasını kullanıyorsanız bizimde aktif olarak kullandığımız birinci TEMEL (Basic) seçeneğini seçerek daha kolay işlem yapabilirsiniz. İki seçenek arasında hiçbir fiyat farkı veya komisyon benzeri farklar yoktur. Sadece grafik ve veri olarak farklar vardır ki bu farklar alım satım yapmada hiçbir önem teşkil etmez.

Binance Borsa Temel Görünüm

Endişeye gerek yok… Bu ekranı gördüğünüz zaman belki çok karmaşık gelebilir ama bu panelin kullanımı son derece kolaydır. Eğer siz TEMEL olarak seçim yapmanıza rağmen bu ekran sizde İngilizce görünüyor ise yine aynı sayfa açılacaktır ve sadece alanlar yabancı dil görünecektir. İsterseniz üst sekme kısmından Türkçe seçerek dil değişimi yapabilirsiniz.

Bu sayfada görülen ”satın al ve sat” kısmında hangi kripto para birimini satacak veya alacak olduğunuzu seçmek için hemen bir aşağıdaki görseli inceleyerek daha iyi bilgi alabilirsiniz;

Bu görsel tüm adımları size tarif edecek şekilde hazırlanmış olmasına rağmen, yazılı olarak detaylara bakarak da alım veya satış yapabilirsiniz.

Binance Borsa Temel Görünüm
 • Karşınıza Limit, Market ve Stop-Limit olarak üç ayrı alım veya satım emir tipi çıkacaktır.
  Limit: Alış satış rakamlarını kendiniz belirlersiniz.
  Market: O anki fiyattan anlık olarak alım veya satım işlemi gerçekleştirirsiniz.
  Stop-Limit: Bir koşula bağlı olarak alım veya satım işlemi yaparsınız. (Bunu ilerleyen kısımda daha detaylı anlatacağız.)
 • Temel sayfasına girdiğinizde yukarıda okla gösterilmiş olan kısımdan kullanacak olduğunuz ana kripto para birimini seçin (hesabınızda hangisi var ve hangisini kullanmak istiyorsanız) Mesela hesabınızda Bitcoin var ve Litecoin almak istiyorsunuz. Bu durumda BTC / LTC çiftini bulmanız gerekmektedir. Yani her zaman sizin elinizdeki ve almak istediğiniz kripto paranın çiftini seçmeniz gerekmektedir. (Her kripto paranın genelde BTC ile karşılığı vardır. Yani elinizde BTC olması durumunda sistemdeki bütün kripto paraları alabilir ve dilediğiniz zaman BTC’ye tekrar çevirebilirsiniz.)
 • Elinizdeki BTC’ler ile LTC almak için Yeşil kısmı, LTC’leri BTC’ye çevirmek için ise Pembe kısmı kullanabilirsiniz.
 • Limit kısmı alım veya satım yapmak istediğiniz fiyatı belirlemektedir. Burada kafanız karışabilir. Siz Litecoin fiyatını örneğin 50 $ olarak biliyor olabilirsiniz fakat buradaki fiyat BTC karşılığındaki fiyatı temsil ettiği için 0.007828 olarak gözükmektedir. Bu BTC / LTC çifti olduğu için böyledir.
 • Miktar kaç LTC alacağınızı ya da satacağınızı ifade eder.  Yüzde %25 veya %100 gibi kısımları kullanarak otomatik bir şekilde elinizdeki BTC ile kaç LTC alacağınız orada çıkmaktadır. Miktarı belirledikten sonra alım veya satım düğmelerine tıklamanız yeterlidir.
 • Eğer o anda piyasa fiyatından farklı bir alış veya satış emri girdiyseniz bu emir gerçekleşene kadar “Açık Teklifler” kısmında görülecektir. Eğer gerçekleşmemişse dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Gerçekleşmiş ise “24 Saatlik Alım Geçmişi” bölümünde görebilirsiniz.

Her alım satım işleminde belli oranda Binance borsasına komisyon ödersiniz. Örneğin 20 LTC aldıysanız bu hesabınıza 19.99 olarak geçecektir. (Sayılar örnek olarak verilmiştir.)

*Eğer hesabınızda bir miktar BNB (Binance Coin) varsa ve profil kısmından “Masraflar için BNB kullan (25% indirim)” seçeneğini seçerseniz tüm komisyonlar yüzde 25 olarak az alınır ve BNB varlığınızdan kesilir.

Güncel komisyon oranlarına https://www.binance.com/en/fee/schedule adresinden ulaşabilirsiniz.

Binance Stop-Loss Nedir, Bu Özelliği Nasıl Kullanabilirim?

Stop-Loss özelliği tecrübeli yatırımcılar için bir kayıp giderme önlemi olarak sunulmuştur ve birçok kripto para borsasında buna benzer seçenekler görülür. Bu özellik sizin belirlediğiniz fiyatlar aralığında alım ve satım yapılması için size seçenek sunar ve bu seçenek sizin için son derece risksiz bir şekilde en az zarar ile satış veya en yüksek kar ile alım yapmanızı sağlar.

Binance Stop-Limit Ekranı

Stop-Loss’un neden kullanıldığını ve kullanılması gerektiğini şu örnek ile anlatalım;

Örneğin Bitcoin fiyatı 6000 dolar iken uyudunuz. Sabah kalktığınızda ise BTC fiyatının 5000 dolara kadar düştüğünü ve düşüş eğiliminde olduğunu gördünüz. İşte siz uyurken ya da yatırımınız başında olmadığınız süreçte “X fiyata düştüğünde Y fiyattan BTC’lerimi sat.” tarzındaki koşula bağlı işlemlere Stop-Loss emir denir.

Eğer Stop-Loss kulanmış ve “BTC 5800 dolar olduğunda 5790 dolar dan satış emri gir” şeklinde bir talimat vermiş olsaydınız zarardan en alt düzeyde etkilenmiş olurdunuz.

Nasıl kullanılacağı hakkında detay vermek gerekirse;

Stop: Emrin tetikleneceği ve aktif olacağı fiyatı giriyoruz.

Limit: Burada ise Stop kısmında yazdığınız koşul sağlanırsa elinizdeki varlığı hangi fiyattan satmak istediğinizi yazıyorsunuz.

Miktar ise elinizdeki varlığın ne kadarı ile emir girileceğini ifade ediyor.

Tekrar BTC / USDT üzerinden örnek vermek gerekirse STOP: 6000 – Limit : 5990 olarak girildiyse. Bu demek oluyor ki Bitcoin fiyatı 6000’in altına düştüğünde belirlediğim miktarı 5990 fiyatından sat.

Bizimde her makalemizde sık sık belirttiğimiz “Stop-Loss” emri kullanın ifadesi bazı durumlarda zarar ettirebilecek olsa da çoğunlukla sizi olası ciddi düşüşlerdeki kayıplardan koruyacaktır ve uzmanlar tarafından kesinlikle kullanmanız önerilmektedir. Ancak büyük miktarlarda bu emri vermeden önce küçük miktarlar ile deneme yapmanız önerilmektedir.

Binance Güvenilir Mi, Nasıl Hesabımı Koruyabilirim?

Binance borsası son derece güvenilir olan bir kripto para borsasıdır. Borsanın kullanımı sırasında tüm bilgilerinizden kendiniz sorumlu olduğunuz için hesabınız ile ilgili güvenlik önlemlerinin tamamını kendiniz almak zorundasınız. Bunun nedeni ise kripto para borsasının size kendilerinden kaynaklı olmadığı sürece zararınızı karşılamayacak olduğu konusunda kesin ve net olan uyarısından kaynaklanır.

Eğer ki yatırımcı olarak siz kendi hesabınızı siber saldırılar ve hesabınızdaki kripto para birimlerinin çalınmasına sebep olduysanız bunları sigortalama şansınız olmayacaktır ve asla olmasına izin verilemeyecektir. Bunun nedeni ise dünyada bankacılık işlemlerinde bankalar sizin paranızın bir kısmını yasal olarak sigortalatmak zorunda olmalarına rağmen, kripto para borsalarında bu durum maalesef ki geçerli değildir ve tam aksine kripto para borsalarında bu durum risk tamamen size kalacak şekilde ayarlanmıştır. Sadece olası bir siber saldırı durumunda eğer ki tüm borsadaki yatırımcı hesapları etkilenir veya sadece sizin hesabınız etkilenir ise bu durumda sizin zararınız karşılanabilir.*

Kendinizi ve kripto paralarınızı korumanız için almanız gereken önlemler;

 • Kesinlikle 2 faktörlü (2FA) doğrulama kullanın.
 • Sitenin SSL olup olmadığını kontrol edin. (sitenin adresinin yazılı olduğu tarayıcının en üst kısmında (site adı yanında) yeşil bir kilit görmüyorsanız hemen siteyi terk edin ve farklı bir tarayıcıdan Google’da arama yaparak tekrar deneyin.
 • Eğer yeşil kilit çıktı ise ve site adresi tam ”binance.com’ ise 1 tane bile harf fazla olmamalı ve %100 aynı alan adı yazılı olmalı, giriş yapmaya devam edebilirsiniz.
 • Hesabınıza giriş yaparken sunucu, VPN ve benzeri ortak alanlardaki internet ağlarını asla kullanmayın. Kullandıysanız hemen kripto para borsasının şifresini değiştirin.
 • Mail adresi ve şifrenizi asla başkaları ile paylaşmayın ve kendi sevdiğiniz şeyler veya kendi adınızın geçmediği en az 8 harf, 1 sayı, 1 büyük rakam ve 1 karakter-sembol içeren GÜÇLÜ şifreler oluşturmaya özen gösterin.
 • Mail adresinizi de 2 aşamalı doğrulama ile koruyun.
 • Cep telefonu ve bilgisayarınızı başka kimselere vermeyin, eğer verdiyseniz kendiniz yanınızda olun ve uygulama indirmelerine, site bilgilerini kaydetmeye izin vermeyin.
 • Binance borsası ve diğer birçok finans sitesinin ”Google şifre kaydetme” özelliği ve benzeri özelliklerini kullanmayın.

Tüm soru ve problemleriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

En güncel haberleri Twitter ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Android Uygulamamız ile anlık fiyat takibi yapabilir ve alarm kurabilirsiniz.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı