binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerKendi Kripto Parasını İlk Çıkaracak Devlet Hangisi Olacak?

Kendi Kripto Parasını İlk Çıkaracak Devlet Hangisi Olacak?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

İlk çıkacak olan kripto paranın hangi ülkede çıkarılacağı hakkında bazı soru işaretlerine henüz yanıt aranıyor. Geçmişte Venezuela gibi ülkeler kendi kripto paralarını çıkarmış olsa da bu projelerin pek başarılı olduğu söylenemez. Eğer büyük devletlerden böyle bir atılım gelirse ve tüm dünyada bu kripto para kullanılırsa bu bir ilk olacak ve resmen bir devlet kendi kripto parasını stablecoin olarak veya değer değişimi olabilecek şekilde halka hatta öyle ki belki de tüm insanlık adına sunmaya başlayacak. Yakın zamanda ülkelerden böyle bir hamle gelmeyeceği düşünüyor olsa da her an herhangi bir ülke kendisine ait kripto para ile reklamını yapabilir.

Kripto para üretmek hemen bir tuşa basmakla veya bir uzman almakla bitmiyor. Çok fazla ekip gücü gerekiyor ve bu da beraberinde bazı problemleri doğuruyor. Ekiplerin kurulması hükümetin bunu denetlemesi ve hükümetin bu konuda ilgili bakanlıklar ile sürekli olarak aktif denetimler yapması gerekiyor. Tüm bunların sürdürülebilir olması adına da büyük paralar harcanması gerekiyor.

Peki bu konuyla ilgili ülkelerden gelen son açıklamalar ne yönde:

Çin

Çin özellikle son birkaç ay içerisinde Blockchain teknolojisi ile bir hayli fazla ilgilenmeye başladı. Henüz merkez bankası tarafından bir kripto para üretilmedi şeklinde açıklamalar yapılmış olsa da yakın zamanda Çin’in kendi kripto parasını çıkarabileceği iddiaları birçok kurum ve şahıs tarafından yapıldı. Eğer Çin bu girişimi yapan öncü ülkelerden olursa bu pazarın tek sahibi olabilir.

Son zamanlarda Çin halkı ve bazı kişiler tarafından Çin’in kripto para girişimi yapmayacağı yönünde açıklamalar gelse de uzmanlar Çin’in bu konuda son sürat çalışmalara başladığını ifade ediyor.

İlgili Haber  Son Dakika: Çin'in Kripto Parası Hakkında Sıcak Gelişme!

ABD

ABD’de FED ülkeye ait kripto para projesi üzerinde aktif olarak 2020 yılı içerisinde daha da artacak şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Washington DC kripto para üretimi ve kullanımı konusunda pek ılımlı olmasa da FED tarafından üretilecek olan stablecoinin aslında ABD Doları eşdeğeri olması ve daha fazla Amerikan vatandaşına 7 gün 24 saatlik ödeme hakları sunması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri yani ABD yönetimi kripto para birimleri için bankacılık lisansı önerirken, hükümetin bu konuda adım atmadığı biliniyor.

ABD’nin merkez bankası bünyesinde bir kripto para çıkarmayacak olsa bile Facebook’un kripto parası Libra üzerinden piyasaya girmeyi planlandığı düşünülüyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Libra ile ilgili senatoya verdiği ifadesinde, “ABD eğer Libra’ya izin vermezse bu pazarın lideri Çin olacak ve ABD pazar tutunamayacak” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya göre Libra eğer piyasaya çıkarsa ABD Hükümeti’nin güdümünde olacak şeklinde düşünülüyor.

Öte yandan birçok ünlü ekonomist ve analist de son dönemde ABD Hükümeti’ni bu konu hakkında uyarıyor.

İlgili Haber  Ünlü Analist ABD'yi Uyardı: Kripto Para Sektörüne Girmezsek Geri Kalacağız!

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği üye ülkeler adına bir kripto para üretseydi ABD ile yarışa girebilir hale gelirdi. ABD ve AB arasında bu konuda bir tartışma yaşanmasını önlemek adına gerekli önlemler yine alınırdı ancak AB’nin kendi adına olan kripto parası çok daha fazla sayıda insana ulaşırdı.

Son zamanlarda AB Üyesi ülkelerin önemli devlet adamları da özellikle Çin’in yaptığı olumlu açıklamalardan sonra dijital Euro’nun gerekliliklerinden bahsetmeye başladı. Hatta bazı iddialara göre Avrupa Birliği dijital Euro için çalışmalara başladı bile.

İlgili Haber  Alman Özel Bankalar Birliği: Dijital Euro Çıkarmalıyız

Türkiye

Türkiye, kripto para denilince şüphesiz akla ilk gelen ülkelerden bir tanesi. Son yapılan araştırmalar nüfus oranına göre kripto para kullanımının en yaygın olduğu ülkenin Türkiye olduğunu gösteriyor.

İlgili Haber  Türkiye'deki Bitcoin ve Kripto Para Kullanımı Gerçekten Fazla Mı? Araştırma Sonuç Şaşırtıcı

Halkın özellikle kripto paraları bu kadar benimsemesi hükümetin de kripto paralar ile daha fazla ilgilenmesinin önünü açtı. Bu zamana kadar söylenti olan ve kesinliğe kavuşmayan Türk kripto parası geçtiğimiz günlerde resmi kurumlar tarafından açıklandı. Türkiye 2020 yılında kendi kripto parasının testlerine başlayacağını duyurmuştu.

İlgili Haber  Türkiye'nin Kripto Parası İçin Tarih Verildi! 2020'de Testler Başlayacak

Eskiden kripto paralar ile ilgili olumsuz görüş bildiren devletlerin gelinen noktada kendi kripto para projelerini yapmak istediklerini ve olumlu açıklamalar yaptıklarını görüyoruz. Hal böyleyken kripto paralar dünyada her geçen gün daha fazla tanınıyor ve artık dünyanın bu teknolojiye ihtiyacı olduğu anlaşılıyor denilebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail