coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoin MadenciliğiKripto Para Madenciliği Bitme Noktasına Mı Geldi?

Kripto Para Madenciliği Bitme Noktasına Mı Geldi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para madenciliği dünyanın kısa süre öncesine kadar en kazançlı ”iş dalları” arasındaydı. Bitcoin madenciliğinden milyarlarca dolar kazanç üreten şirketler, kendi cihazlarını bile üretmeye başladılar. 2018 yılı sonunda ise madencilik alanında bazı problemler oluşmaya ve cihazların kazı işlemlerinden elde edilen kazancın enerji faturaları ve cihaz maliyetlerini bile çıkaramayacak kadar az olmasına sebep oldu. Bitcoin madenciliğinin büyük oranda etkilendiği kazançların azalması meselesinden en fazla Ethereum madencileri etkilendi ve Ethereum madenciliği yapan kişiler kazançlarının büyük oranda düşmesinden son derece rahatsız olduklarını ve fiyatlar konusunda bekledikleri tutmayınca zararlarının çok fazla ve çok büyük hale geldiğini açıkladı.

Bitcoin madenciliği, Ethereum madenciliği veya farklı kripto paraların madenciliğini yapan şirketler ve kişiler çok ciddi kayıplar yaşarken, yaşadıkları bu kayıpların oranlarının yüksek olmasından dolayı madencilik cihazlarını satmaya ve satış yapmalarının yanısıra ellerinden çıkarmak için kırmaya bile başladılar. Çin’de ortaya çıkan haberler bazı madencilik yapan ve yüksek gelir elde etmelerinin ardından zarar etmeye başlayan kişilerin madencilik cihazlarını kırarak hırslarını aldıkları, cihazları kırdıktan sonra çöpe attıkları haberlere yansıdı. Kripto para madenciliğinden zarar edilmesinin nedeni Bitcoin Cash hard forku olaylarından önce başlarken, piyasada yaşanan fiyat düşüşleri ve piyasa hacmi düşüşleri madencilikten elde edilen kazancın ve madencilik mesleğinin oluşmaya başladığı yerden çatlamasına neden oldu.

Madencilik yapanlar neden zarar etti?

Madencilik yapanların zarar etmesinin nedeni ”sürekli kazanacağım, bu iş artık zarar ettirmez” düşüncesinden dolayı oldu. Madenciler kazançlarının düştüklerini kontrol etmeye gerek duymadılar ve çok büyük oranlarda kazanç elde etmeye başladıklarından dolayı bundan sonra zarar edeceklerine inanmadılar. Yapılan yorumları, sektörün durumunu ve piyasada olan bitenlerin neler olduğunu görmezden geldiler.

Madencilik cihazlarından kazdıkları kripto paraların ne kadar kazanç getirdiğine baktılar ancak ne kadar giderleri olduklarına bakmayan bu kişiler cihazları durdurmak yerine zarar ettikleri dönemde çalıştırmaya devam ettiklerinden dolayı hem cihaz bakımları, hem iklimlendirme ve enerji parası dolayısı ile büyük zarar ettiler. Enerji parasının ödenmek zorunda olması ve ödenmemesi durumunda enerji kesintisinin kesin olması dolayısı ile bu kişiler 4-5 ay boyunca art arda madencilik cihazlarını zarar etmelerine rağmen enerji paralarını da ödeyerek çalıştırmaya devam ettiler.

Bunun sonucunda ise madencilik cihazlarından kazanç elde edemeyen kişiler, cihazlarını artık son noktada durdurmaya ve fişlerini çekmeye karar verdiler. Kazançlarının giderleri yanında son derece fazla olduğu dönemden kazandıkları kazançlar sayesinde bir süre kendilerini idare eden bu kişilerin dışında 3 ay içerisinde sektöre giren ve madencilik cihazlarına binlerce dolar para harcayan bu kişiler oldukça büyük oranlarda zarar etti ve cihazlarını satmaya karar verdiler. Bazı kişiler ise daha önce kazançlarının yüksek olmasından ve madencilik cihazları ile enerji paralarının yanında 3-4 aylık zararların kendileri için çok düşük rakamlar olduğunu belirterek, bundan sonra cihazları çalıştırmayacak olduklarını açıkladı.

Cihazları Kapatın, İşlemleri Durdurun!

Madencilikten büyük oranlarda zarar eden kişiler ise kendileri gibi aynı mesleği yapan madencileri sosyal medyadan ve ortak platformlardan uyarmaya başladılar. Cihazları kapatmaları ve madencilik yapmamaları konusunda uyarılar yayınlamaya başlayan bu kişiler, cihazlardan elde edilecek olan gelirlerin sık kontrol edilmesi gerektiğini ve bu dönemde Ethereum ile Bitcoin madenciliğinden kazanç elde etmenin neredeyse tamamen zor ve imkansız hale geldiğini açıkladılar. Zarar etmek istemeyen kişilerin çok dikkatli olmasını öneren zarar etmiş madenciler, bu sorunlar düzelene kadar cihazların kapalı kalması durumunda enerji giderlerinin az olacağından ve zarar edilmeyecek olmasından dolayı cihazlar kredi veya borç ile alınmadı ise satılmasını önermediklerini açıkladılar.

Madencilik cihazlarının gelecek aylarda sektör düzelmeye başlayınca tekrar yüksek kazanç vaat edebilecek olduğunu ve tekrar eski günlere geri dönebilecek olduklarını açıklayan bu kişiler, madencilikten elde ettikleri kazancın giderlere oranla çok az olduğunu, son aylarda bunu çok daha fazla ve kolay hissedebilir olduklarını ifade ettiler.

⚫ Kripto para madenciliğinden kazanç elde edebilmek için çok dikkatli olmak gerekebilir. Kripto para madenciliği cihazlarının ne kadar enerji tükettiği, ne kadar fazla masraf çıkardığı ve diğer detaylar her gün kontrol edilmesi ile olası zararlar yaşanmasının önüne geçilebilir.

🔴 Ethereum ve Bitcoin madenciliği yapanların cihazlarını kapalı tutması olası enerji faturalarının ortaya çıkmasını engelleyecek ve cihazların çalışmayacak olmasından dolayı zarar etmelerini engelleyecek bir hamledir.

🔵 Madencilikten elde ettiğiniz kazanç yüksek ise ve zararınız yok ise cihazlarınızı kapatmayın ve madencilik yapmaya devam edin. Bu süreçte sadece zarar etmeye yakın noktada olduğunuzda sınıra yakın olduğunuz zamanı hissederseniz cihazlarınızı kapatın ve madencilik yapmaya bir süre ara verin. Kazançlarınız geçmişte ne kadar yüksekse gelecekte o kadar yüksek olabilir ancak zarar döneminde cihazları çalıştırmak geçmişteki kazançlarınızın silinip gitmesine ve yok olmasına sebep olabilir.

💣 Kripto paralardaki ”patlamaya hazır bomba” beklentisinin madencilik için geçerli olabilecek olduğunu asla unutmayın ve kripto para madenciliğinden elde ettiğiniz kazançlar yüksek olsa bile madencilik cihazlarını asla kredi veya kredi kartı ile almayın. Nakit paranız var ise madencilik cihazlarınızı arttırarak kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

❗Bitcoinsistemi.com için özel olarak hazırlanan bu içerikte 4 farklı yabancı kaynak kullanılmış olup, 1 forum sitesindeki verilerden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Madencilik veya kripto para önerisi olmamakla birlikte sadece BİLGİ amacı ile hazırlamış olan bir içeriktir. Madencilikten elde edecek olduğunuz kazanç veya zararlardan Bitcoinsistemi.com asla sorumlu tutulamayacak olup, bu içerikteki BİLGİ metinleri aracı sitelerin çevirileri, madencilerin yorumları ve kendi düşüncelerini yansıtıyor olabilir. Bitcoin ve Ethereum* madenciliği konusunda belirtilmiş olan maddeler farklı kripto para içinde geçerli olabilecek nitelikte olup, alıntı yapılması kesinlikle yasaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları