coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriLibraFacebook Coin'i Libra, Hangi Ülkede Nasıl Karşılanacak?

Facebook Coin’i Libra, Hangi Ülkede Nasıl Karşılanacak?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Facebook Coin‘i Libra 2020 yılında insanlığı sunulacak ve yepyeni bir ödeme sistemi olarak hizmet verecek. Böylelikle milyarlarca kullanıcıyı bünyesinde barındıran Facebook, dünyanın en büyük para ekosistemini ortaya çıkaracak ve tüm bu sistemi elinde tutabilecek. Zaten dünyada milyarlarca kullanıcının kişisel bilgisini, devletlere veya bazı şirketlere satmakla itham edilen Facebook, milyarlarca kullanıcıya sunacağı ödeme sistemi ile insanların harcamalarını da takip edebilecek.

Hal böyle olunca bu projeye dünyada bazı kesimlerden çok fazla tepki geldi ve gelmeye de devam edecek gibi görünüyor.

Öncesinde Facebook’un kripto parası Libra hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayın:

İlgili Haber  Facebook'un Kripto Parası Libra Nedir? Detaylı İnceleme

Libra hangi ülkede ne durumda?

Libra ile ilgili olarak hangi ülkede Libra kullanılabilecek? Sorusuna ise yanıt aranıyor. Türkiye’de henüz bu sorunun yanıtını arayan ancak bulamayan binlerce insan her gün Google’da buna benzer sorulara yanıt arıyor.

Libra dünyada bazı ülkelerde yasaklar ile karşılaşacak ve insanlar bazı ülkelerde hiçbir şekilde Libra satın alamayacak. Bazı ülkelerde ise Libra lisansa tabi olacak ve insanlar kripto para birimine sahip olmak için ülkelerinin bu konuda yasal bir lisans vermesi gerekecek.

Bazı ülkeler ise Facebook’un büyük dijital kripto para birimi olacak Libra ile ilgili ne yapacak olduklarını henüz düşünüyor veya düşünme aşamasına bile geçebilmiş değil.

Beklemeye gerek var mı? Dünyadaki onlarca ülkede Libra’nın şimdiden ne durumda olduğuna hep birlikte göz atalım ve Libra’nın geleceğine yön verecek olan ülkeleri inceleyelim.
Bitcoinsistemi.com özel haberi…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Temmuz ayının ilk haftasında yeni rapor açıklamasında kripto para birimi Libra’nın ABD dahil ulusal finans sistemi üzerinde kara para aklama, terör örgütlerinin finansmanı ve benzer birçok konuda riskler yaratabileceğini ve bunun ABD için bir potansiyel tehdit olabilecek olduğunu resmen açıkladı. Kripto para birimleri ile ilgili hiçbir yasak uygulamayan Amerikan yönetimi Libra hakkında ise yeni bazı yaptırım kararlarının olabilecek olduğunu açıkladı.

ABD Senatosu tarafından yapılan açıklamalar, Temsilciler Meclisi’nde finans komitesi üyelerinin ”Libra durdurularak önüne geçilmeli ve yasal önlemleri derhal arttırılmalı” kararı aldı. Ancak ABD yönetiminden çıkan ses bunlarla sınırlı kalmadı. Libra’nın geleceğini belirleyecek olan tek ülke olarak Amerikan yönetimi bu konuda kesin bir yasak uygulamak düşüncesinde değil, ancak ülke eğer Facebook’un ekibi kendileri ile birlikte hareket etmezse yaptırımlar uygulayacaklarına dair gözdağı verdi ve Facebook Libra projesinin yine kendilerinden geçecek olduğunu, kendileri Libra ile ilgili bir lisans süreci bile başlatabilecek ve buna onay vermeyebilecek olduklarına dair açıklamalarda bulundu. ABD’nin bu açıklamaları Libra’nın diğer ülkelerde de bakış açısının biraz değişmesine ve buna bağlı olarak bazı AB üyesi ülkelerde ciddi tepkilere neden oldu.

Tabi ki ABD’nin bu projeden ayrı ve dışında bir tutum sergilemesi düşünülemezdi. Zira ABD’de hizmet veren dünya şirketlerin çoğu devlete doğrudan bağlı durumda.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi 16 Temmuz’da Libra ile ilgili bir toplantı düzenleyecek ve ABD’li finans komitesi yetkilileri bu konuda toplanacak, ardından ertesi gün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde bir toplantı olacak ve bu toplantıda Libra ile ilgili neler yapılabileceği daha da ötesi Libra’nın durumu ve geleceğinin nasıl olması gerektiğine karar verilecek. Calibra’nın yönetici ekibindeki baş görevli olan Marcus’unun her iki komitenin önünde ifade vermesi ve Calibra ve Libra ile ilgili önemli ve gizli olan bilgileri komite üyeleri ile belgeler ile paylaşabilecek olduğuna inanılıyor.

Ayrıca, Amerika Tüketici Federasyonu, Ekonomik Politika Enstitüsü ve ABD PIRG’si dahil olmak üzere 30’dan fazla grup milletvekillerinden projeye müdahale etmelerini ve kripto para yatırımları konusunda bazı endişeler ortada olmasına rağmen tüm bunların üzerine bir de Libra isimli 2 milyar kadar insanın kullanması öngördüğü bir sistemin önüne geçilmesini istedi.

Çin

Çin Halk Bankası (PBOC) ödemeler bölümünün müdür yardımcısı olan Mu Changchun, Çin’de kripto para yatırımları ve Libra hakkında açıklamalarda bulundu ve Libra’nın insanlar için yakın zamanda kullanımda olabileceğini ancak Çin yönetiminin bu konuyla ilgili çok değişik ve farklı adımlar atabilecek olduğunu açıkladı. Libra’nın uzun vadede Çin Yuanı kullanımına ve değerine zarar vermesinin büyük bir risk olduğunu ve bunun kesin olmamasına rağmen büyük oranda başarılı olabilecek potansiyel bir tehdit olabilecek olduğunu açıkladı.

Çin Halk Bankası (PBOC) ödemeler bölümünün müdür yardımcısı olan Mu Changchun, Libra ile ilgili olarak nasıl bir çözüm sunulabileceği hakkında ise henüz herhangi bir kararlarının olmadığını, Pekin yönetiminin istekleri doğrultusunda bazı yeni kararlar vermelerinin mümkün olmasına rağmen Libra’nın Çin’de lisans sürecine tabi tutulup tutulmayacak olduğu ve kullanımının engellenip engellenmeyeceği hakkında henüz resmi ve net bir bilgi paylaşmadı. Pekin hükümet yöneticilerinin kripto para birimleri ile ilgili bakış açısı son derece sert ve son derece yasaklardan yana olmasına rağmen hiçbir kripto para birimi Çin’de bugüne kadar devlet eli ile baskılar nedeniyle yasaklanmadı. Ancak insanların herhangi bir şekilde kripto para birimi yatırımı yapması veya riskli yatırımlar yapmasını engelleyecek oranlarda baskı uyguladı.

Hindistan

Hindistan doğru olmayan ve güvenilir kanıtlara dayanmayan sebeplerden dolayı tüm ülkede 1.2 milyar insanın kripto para birimlerine erişmesini engellemesi, insanların kripto para alırlar ise banka hesaplarının deaktif edilecek olduğunu açıklaması ile biliniyor. Çin bile Hindistan kadar yasak uygulamıyor ve dünyada en katı kripto para yasakları Hindistan’da uygulanıyor. Hindistan’da kripto para birimi yasaklarının bugün hala aktif olarak uygulanıyor olmasından dolayı milyarlarca insanın kripto para birimlerine hiçbir erişimi yok ve halk Modi hükümetinden yöneltilen korkutucu açıklamalar nedeniyle kripto para yatırımı yapamıyor.

Libra ile ilgili Facebook tarafından resmi açıklamada kripto para birimi ve Calibra’nın Hindistan’da kullanılmayacak olduğu, Modi hükümeti ile özel olarak bu konunun görüşülmediğini açıkladı. Gelecek yıllarda eğer Libra dünyada popüler olur ve hükümetler arasında ödeme aracı olarak kullanılırsa Hindistan kendi eliyle Libra’nın Hindistan’da sunulması için ”ricada” bulunabilir.

Singapur

Singapur Para Otoritesi (MAS) bir süre önce kripto para birimi ve ödeme aracı olarak kullanılması beklenen Libra hakkında yaptığı açıklamada kripto para birimi ve ödeme aracı Libra hakkında bazı soru işaretlerinin bulunduğu ve insanların Libra sahibi olmadan önce Singapur Para Otoritesi (MAS) olarak bazı sorulara yanıt aramak için Facebook ile yakın zamanda iletişime geçebilecek olduklarını açıkladı. Facebook’un Libra’sı ile ilgili yeni bazı adımlar atabilecek olduklarını açıklayan Singapur Para Otoritesi (MAS), kripto para yatırımları konusunda ise henüz engelleme isteğinde değil. Libra’nın yasal sürece tabi olabileceğini ve buna bağlı olarak lisans sürecinin onaylanmasına göre Singapur Para Otoritesi (MAS) tarafından ülkedeki halkın kripto para yatırımı ve ödeme aracı olarak Facebook Libra kullanmasına izin verilebilecek.

Tayland

Tayland Ödeme Sistemleri Politikası ve Mali Teknoloji Grubu Başkan Yardımcısı Siritida Panomwon, kripto para birimi Libra ile ilgili yapılabilecek olan düzenlemeler hakkında henüz resmi bir karara varamadıklarını ancak yakında düzenleyecek oldukları üyeler toplantısı ile yeni bir Libra oturumunun yapılacağını ve bunun ardından Libra ile ilgili karar verilecek olduğunu açıkladı.

50 milyon Taylandlının Libra alabileceği bir ülkede insanların Libra nedeniyle yerel parayı riske atmasını engellemek üzere bir takım düzenlemeler uygulanacağı tahmin edilmekte.

Japonya

Japonya Bankası (BOJ) Müdür Yardımcısı Masayoshi Amamiya, Libra hakkında kısa bir süre önce açıklama yaptı ve Libra’nın genel durumunun Japon halkına bir tehdit oluşturup oluşturmayacak olduğundan emin olmak için bazı toplantılar düzenlemeleri gerektiğini, bunu yaparken Libra’nın para aklama ve benzer problemler ile karşı karşıya kalıp kalmayacak olduğuna karar vermeleri ve bunu engellemek için düzenlemeler yapılmasının gerekli olabileceğini açıkladı. Japonya Yeni için bazı problemlerin yaşanmasını engellemek için ve Japonya’nın parasının değeri ve halkının parasal güvenliğinin korunmasının en önemli önceliklerinden olduğunu resmi olarak açıklayan Japonya Bankası (BOJ) Müdür Yardımcısı Masayoshi Amamiya, Libra ile ilgili her türlü değerlendirme ve öneriyi dikkate alacak olduklarını ve bu konuda kesin bir karar verecek olduklarının altını çizdi.

Japonya dünyanın en büyük 5 ekonomisinden birisi olması ve dünyada giderek daha fazla yükselen ekonomisi ile adından söz ettirmeyi başarmış bir ülke olmasından dolayı kripto paralar ile ilgili atacak oldukları her bir adım diğer ülkelere de örnek olacak.

Japonya Bankası (BOJ) Müdür Yardımcısı Masayoshi Amamiya, kripto para düzenlemeleri ve yasalar hakkında dünyanın en büyük düzenlemelerine sahip yasalar ve lisans açısından en değerli ülkelerinden birisi. Libra ile ilgili olarak Japonya yöneticilerinin her bir adımı bu nedenle ABD yöneticilerinin alacağı kararlar kadar değerli.

Güney Kore

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkede kara para aklama ve benzer sorunlu konularda Facebook’un Libra’sının ülkede kullanımı ile ilgili kararlar alınması gereken birçok farklı soruların olduğunu ve bu sorulara yanıt verebilmek için bazı gözden geçirmelere imza atmaları ve düzenlemeler yapılmasının kısa süre içerisinde Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu için gündemde olan en önemli konular arasında olabilecek olduğunu açıkladı.

Güney Kore yöneticileri kripto paralar konusunda gelecekte kara para aklama ve benzer problemlerin yaşanabilecek olduğunu düşündükleri için bu konularda çok sert adımlar atabilirler ve Libra hakkında bazı düzenlemeler yapmak zorunda kalabilirler. Libra hakkında yapılacak olan düzenlemeler Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından yapılacak olmasına rağmen Güney Kore merkezi hükümeti Libra ile ilgili olarak üst düzey heyetlerin ABD hükümeti ile birlikte görüşmeler düzenleyebilecek oldukları tahmin ediliyor.

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) Libra hakkında alacak olduğu kararların net bir zamanı veya tarihi olmadığını, ancak kısa süre içerisinde kripto para birimi Libra ile ilgili olarak yeni kararlar vermek zorunda oldukları için kısa bir zaman zarfı içerisinde Libra hakkında gerekli adımların atılabileceğini açıklamıştı.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği ülkeleri ise kripto para yatırımları konusunda Fransa tarafından atılan adımlar ve G7 üyesi ülkelerin adımları ile birlikte kripto para düzenlemelerini kısa süre içerisinde yönetmelik halinde düzenleyerek derhal kalıcı yasal kararlar alınmasını ve sağlıklı bir şekilde kripto para birimleri ile ilgili yeni bir takım yasalara sahip olmak istediklerini belirtiyor. AB üyesi olan 2. büyük ekonomi Fransa, kripto para birimi yatırımcılarına ve kripto para borsaları ile kripto paralar hakkında yasal önerileri AB komisyonuna 1.5 ay kadar bir süre önce sunduğunda kripto para düzenlemelerinin yapılmasının artık bir zorunluluk haline geldiğini, bu düzenlemelerin en kısa süre içerisinde yapılmasının AB üyesi ülkeler ve G7 ülkeleri ile tüm dünya için birçok farklı faydasının olabilecek olduğunu açıkladı.

İngiltere’de bir AB üyesi olarak İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) Başkanı Christoper Woolard tarafından yapılan açıklamalarda kripto para birimi Libra hakkında kara para aklama nedeni ile endişe yaratıldığını, bu konuyu araştırmak ve sonrasında bu konuyla ilgili karar vermek zorunda olduklarını açıkladı. Kripto para yatırımcıları ile ilgili olarak Libra ile ilgili bazı önlemler alabilecek olduklarını resmi olarak bir süre önce ifade eden İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) Başkanı Christoper Woolard, bu konuda İngiltere ve İngiliz vatandaşlarını korumak için ne gerekli ise her türlü karara imza atabilecek olduklarından emin olunmasını istedi.

*Bu içerik bitcoinsistemi.com için hazırlanmıştır. Zaman içerisinde ülke açıklamaları ve kararları değişiklik gösterebilir. İçerik ülkelerden gelen yeni açıklamalar doğrultusunda güncellenecektir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları