binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberTürkiye'de Kripto Para Yatırımı Yapılır Mı?

Türkiye’de Kripto Para Yatırımı Yapılır Mı?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Türkiye kripto para yatırımları olarak bölgenin en fazla ilgi gördüğü ülke olarak bilinmekte. Bitcoin sahibi vatandaş sayımız çok fazla ve bilinenin aksine vatandaşlarımızın büyük bir kısmı kripto para yatırımı olduğunu asla başkalarına söylemiyor.

Birçok farklı nedenden dolayı kripto para yatırımcısı olduğunu eşine, dostuna, sevgilisine veya farklı aile bireylerine bile söylemeyen kripto para yatırımcısı Türk vatandaşı sayısının fazla olmasının nedeninin arkasında bazı nedenler var. Bu nedenlerin büyük bir bölümü, kripto para sektöründe yaşanan siber saldırılar ve bu saldırılar dışında cinayetler işlenmesi, fidye için kripto para yatırımcılarının kaçırılıyor olması yatıyor. Kripto para sahibi olan vatandaşlarımızın sayısının fazla olması ise Türkiye’nin bu sektörde büyüdüğünü ve vatandaşlarının bölge ülkelerine göre, hatta dünyanın diğer birçok ülkesine göre çok fazla gelişmiş bilgiye sahip vatandaşlar ile dolu olduğunun bir kanıtı.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan vatandaşlarımızın büyük bir bölümü henüz kripto para nedir, Bitcoin nedir ve nasıl alınır? Sorularının yanıtlarını bilemezken, bunların küçük bir bölümü ise bu sorulara yanıt verebiliyor. Eğitim düzeyi yüksek olan veya teknoloji ile arası iyi olan vatandaşların bu sorulara yanıt verebildiği, finans sektöründe olan birçok vatandaşımızın ise ”kripto para nedir?” sorusuna yanıt veremese de ”Bitcoin nedir?” sorusuna yanıt verebildikleri bilinmekte. Finans sektöründe olan kişilerin kripto paralar ile yakından ilgilenmeleri gerekirken, yeterince bu konu üzerinde durmuyor olmaları ve yeterince fazla bilgi sahibi olmak istemiyor olmalarından kaynaklanırken, yatırımcıların bir bölümü ise yakın çevresinde kripto para sahibi olduğunu söylemese de yakınlarını test etmek ve yakınlarının düşüncelerini almak için bu konuyu açıyor. Zaman zaman piyasada yaşanan rekor yükselişler nedeniyle ailesinde kripto paralardan iyi anlayan ve bunları bildiğini aile üyelerine açıklamamayan kişiler bile bu durum karşısında aile üyelerinin Bitcoin alması için baskı yapabiliyor veya aile üyelerini kripto paralar hakkında bilgilendirebiliyor.

Doğu bölgelerinde kripto para madenciliği yapan kişilerin olduğu bilinirken, aynı zamanda Doğu bölgelerinde bazı vatandaşların kripto paralar ile ilgilendikleri, özellikle geçici görev ile Doğu bölgelerinde görev yapan ve Batı bölgelerine para göndermek için kripto paraları kullanan vatandaşlarımız mevcut. Tüm bunlar ülkemizde yaşanan olaylar ve hepsini bizim kendi vatandaşlarımız yaşıyor.

Türkiye’nin kripto para sektöründe lider bir ülke olduğunu artık söylemek mümkün. Pek tabi, ABD’deki kripto para sektörü ile veya Japonya’da ki kripto para sektörü ile Türkiye’yi kıyaslamak mümkün olmaz, olamaz. Bu 2 ülkede kripto para sektörü çok fazla gelişmiş ve insanların büyük bir bölümü vatandaşlarımıza oranla kripto paralar hakkında teknik terimlere daha fazla aşina olmuşlar ve günlük hayatları içerisinde mağazalardan Bitcoin ile alışveriş yapmaya yavaş yavaş başlamış kişiler. Bu Türk vatandaşlarının kaybı ile sonuçlanmazken, Türkiye’de de gelişen kripto para sektörünün yatırımcıların sayısını arttırdığı, bölgesel olarak kripto paralarda lider olan, ABD, İngiltere, Güney Kore, Japonya ve bazı 1-2 ülkenin ardından dünyadaki onlarca ülke arasından bu ülkeler arasında yer alan Türkiye çok büyük bir başarı örneği sergiliyor.

Türkiye’nin kripto paralara bu kadar açık olmasının arkasında sadece vatandaşların ilgi duyması da yatmıyor. Bugün İsrail vatandaşlarının bir bölümü de kripto para birimlerine yönelik ilgi duyuyor ancak İsrail hükümeti tarafından uygulanan vergiler nedeniyle birçok İsrailli kripto para alıp almamak ve bunun vergisi ile nasıl uğraşacak olduğunu düşünerek, kripto para sahibi olmak ve olmamak arasında kararsız kalıyor. Türk hükümeti ise kripto para sektörünü rahat bırakan ve vatandaşların istedikleri gibi yasalara uydukları sürece hareket edebilecekleri, serbest ekonomi uygulanan bir ülke. Bu yönü ile Türkiye, dünyada ekonomisi en büyük 20 ülke arasından 15-20 sıralaması arasında bulunsa da ekonomik olarak vatandaşların gelişmesine katkı sunuyor olmaz ile ekonomisini yeni nesil araçlar, yeni nesil teknolojiler ve dünyanın en iyi bankacılık sistemine sahip olması ile adında söz ettirebilecek nadir başarılı ülkeler arasında ilk sıralarda.

ABD ile Türkiye’yi kıyaslarsak ABD’nin kripto paralara verdiği destekler var ve ABD vatandaşlarının kripto para sahibi olurken Türk vatandaşlarına göre çok daha fazla miktarlarda kripto parayı rahatlıkla alabildikleri, bunun nedeninin ise ekonomik olarak ABD’nin dünyanın en büyük gücü iken, Türkiye’nin dünyanın en büyük 15-20. sıra arasında olan ekonomisi ve bu nedenle ABD’de gelir oranı ile Türkiye’de gelir oranının farklı olmasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda, bugün ABD vatandaşları istedikleri zaman kripto paralarını satıp, istedikleri zaman alabilecek oldukları farklı platformlara sahip iken, Türk vatandaşlarının bazı yasal engeller ile karşı karşıya kalıyor olması da bunun önüne geçen nedenlerden.

Türkiye’de kripto paralar açısından tek büyük problem, vatandaşların gelir durumunun düşük kalması oluyor. Vatandaşlar, ekonomik olarak kripto para sahibi olmak ve geleceğe yatırım yapmak için az birazda olsa kripto para almak istese de asgari ücretle çalışan vatandaş en fazla aylık olarak 100 liralık Bitcoin alabiliyor, bunun da bir değeri olmuyor. ABD’de ise öğrencilerin günlük olarak 30 dolar kadar paralarından ayırabildikleri ve günlük en az 30 dolar değerinde kripto para sahibi olabildikleri bilinmekte. Üniversite öğrencisi ABD vatandaşlarının günlük 30 dolar kadar en az Bitcoin alabiliyor iken, Türk vatandaşlarının aylık olarak 20 dolar düzeyinde Bitcoin alabilecek para ayırıyor olması Türkiye’nin kripto para sektöründe kişi başına düşen Bitcoin miktarında ABD’ye göre çok fazla geride kaldığını gösteriyor.

Yatırım yapmalı mıyız?

Türkiye’de Türk vatandaşları olarak kripto para yatırımlarından hoşlandığımız ortada. Bitcoin almak için paramızdan para ayırabiliyor ve para ayırırken, aynı zamanda kripto para gündemini sürekli olarak takip ediyor olunması gerekiyor.

Türkiye’nin bölgesel olarak kripto para birimi sahibi olan insan sayısında birinci sırada olan ülke olması, Avrupa ortalamasına göre çok fazla insanının kripto paralar hakkında bilgi edinmiş olması ve kripto para sahibi olmuş olması, ülkede ilk Bitcoin ATM’sinin bazı Avrupa ülkelerinden önce Türkiye’nin İstanbul şehrinde kurulmuş olması yatırımcı olmak için Türkiye’nin vergi kuralları da olmamasından dolayı tercih edilebilir ülkelerden olduğu, Türk vatandaşları için ise kripto paraları bu kadar rahatlıkla alabilecek oldukları 10 kadar ülke arasında bulunduklarını tekrar hatırlatıyor.

Bitcoin’e sahip olmak isteyen bir Türk vatandaşı, gelecek ay kazanacak olduğu Bitcoin karlılık oranından ne kadar vergi verecek olduğunu düşünmüyor, kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacak olduğunu düşünmüyor ve bu sayede panik satışlar yapmasına gerek kalmadan, vergi sınırlarını geçmemek veya farklı yasal problemler ile karşı karşıya kalmayacak olduğunu bilerek Bitcoin sahibi oluyor. Bu nedenlerle kripto para almak için Türk vatandaşı olarak eğer cebinizde Bitcoin’e ayırabilecek kadar paranız varsa ve uzun vadeli kripto para yatırımı düşünüyorsanız hemen şimdi yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğer uzun vadeli kripto para yatırımı düşünmüyor, kısa vadeli veya orta vadeli olarak kripto para veya Bitcoin yatırımı yapmayı düşünüyorsanız bir süre beklemek ve hemen yatırım yapmamak gelecekte kazanabilecek olduğunuz potansiyel kazanç oranlarının artmasını sağlayabilir ve aynı zamanda olası kripto para kayıplarından potansiyel olarak kayıp yaşamanızı büyük oranda engelleyebilir.

Bu içerik sadece Bitcoinsistemi.com için ÖZEL olarak hazırlanmıştır ve asla yatırım tavsiyesi niteliğinde veya yatırım önerisi niteliğinde OLAMAZ.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail