coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberÇin Neden Kripto Para Baskısı Uyguluyor?

Çin Neden Kripto Para Baskısı Uyguluyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Çin Halk Cumhuriyeti kripto para baskısı uygulamak konusunda dünyanın en fazla baskıcı ülkeleri arasında ilk sıralarda bulunmakta. Yasal olarak kripto para sahiplerinin kripto para alımlarını durdurmasını sağlamak için elinden gelen tüm imkanları kullanan Pekin yönetimi, kripto para almak isteyen vatandaşların haklarının olduğunu ancak bu hakların belirli önlemler alınırsa geçerli olabilecek olduğunu belirterek vatandaşlarını bu konuda kripto para sahibi olmamak yönünde baskıcı uyarılarını sürdürüyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, vatandaşları ise 3.1 milyondan daha fazlası kripto para sahibi olarak gelecekte de kripto para almaya eğer yatırım olarak kazandırmaya devam edecek olduğundan emin olurlar ise kripto paraları almaya devam edeceklerini belirtiyorlar.

Milyonlarca kripto para sahibi ülke yönetiminin alacak olduğu kripto para kararlarında vatandaşları ve yatırımcıları düşünerek hareket etmeleri gerektiğini, aksi durumda bunun hem Pekin yönetiminde ekonomik olarak karmaşa, hem kripto para yatırımcıları açısından problemlere sebep olabilecek olduğu endişesi duyduklarını belirtiyorlar. Pekin yönetiminin ekonomi yetkilisi isimleri ise kripto para sahipleri konusunda henüz yasal olarak nasıl önlemler alabilecek olduklarına karar vermediklerini ancak ülke vatandaşlarının kripto para sahibi olmasını asla istemediklerini ve yatırımcıların büyük bir risk altında olduklarını ve kripto para alarak gelecekte paralarını kaybetmelerini göze almaları gerektiğini düşünüyor.

Bitcoin almak veya almamak arasında kalan Çin Halk Cumhuriyetinde yaşayan kişiler ise Bitcoin almanın hükümet açısından eğer devlet güvenliğine bir problem yaratmayacak ise (yaratmadığı düşünülüyor) kripto para sahibi olmanın ülke vatandaşlarının en doğal yatırım haklarından birisi olduğunu düşünüyorlar. Vatandaşlar, kripto para aldıklarında belirli bir borsayı tercih edip etmemek konusunda da hükümet dolayısı ile endişe yaşıyorlar zira Pekin yönetimi kripto paraları tercih edenlerin devlet tarafından borsalardan bir takım bilgiler talep edilebilecek olduğunu, talep edilecek bilgiler sonrasında kripto para borsasının kendilerine istenen tüm bilgileri vermeleri gerektiğini belirtiyor.

Pekin Kripto Paraları Takip Edemiyor

Pekin yönetimi ise açıkça bunu ifade etmiyor ve kripto paraları neden istemediği konusunda nedenleri belirtemiyor. Pekin yönetiminin kripto paralardan endişe duyuyor ve baskı uyguluyor olmasının nedeni ise 1.6 milyar vatandaşın parasal olarak ne yaptığı, ne kadar parası olduğu ve bu paraları nereye harcadığını bilmek istemesinden kaynaklanıyor.

Vatandaşlarının ev içerisinde bile ne yaptıkları, ne konuştukları ve nasıl alışkanlıkları olduğu konusunda bilgi sahibi olmak için bir takım izleme araçları kullandığı iddia edilen Pekin, yaptığı açıklamalarda sosyal puanlama sisteminin 20 bin kişi için kısa süre içerisinde test edilecek olduğunu ailesini ziyaret edenler, akrabalık ilişkilerine dikkat edenler ve parasal olarak düzenli harcamalar yapan vatandaşlarının daha yüksek puan alarak ülkedeki imkanlarından daha iyi yararlanabilecek olduklarını, düşük puan alan vatandaşlarının ise daha düşük puan alarak bir takım hizmetlerden yararlanmalarının engellenebilecek olduğunu belirterek bununla ilgili önlemler aldıklarını belirtiyorlar. Çin yönetiminin kripto paralar konusunda endişeli olmasının bir nedeni bu iken, diğer nedeni ise vatandaşlarının ne kadarını takip edebilecek olduğu. Kripto paralar kayıt altında tutulamadığı ve kripto paraların nereye, ne zaman ve kim tarafından gönderildiğinin bilinmediğinden dolayı Pekin olası problemler yaşanması durumunda güvenlik sorunları yaşanabilecek olduğunu düşünüyor.

Vatandaşlarının hepsinin kripto para sahibi olmayacak olduğunu bilen Pekin, milyonlarca Çin vatandaşının kripto paraları edinmesi durumunda ise kendisinin büyük zorluklar ve güvenlik problemleri ile karşı karşıya kalacak olduğundan emin. Bununla ilgili Çin’de yerel Bitcoin araştırmaları yapan siber güvenlik sitelerinde yayınlanan makaleler, ülke yönetiminin sadece belirli bir vatandaşı takip edebilecek olduğunu ve kripto para sahiplerinin bir kısmını takip etmek mümkün olsa da diğerlerini takip etmenin asla mümkün olmayabilecek olduğunu düşünüyor. VPN ve diğer internet araçlarının bir kısmının yasak olduğu ülkede, Çin dışındaki kripto para borsalarını kullanan Çin Halk Cumhuriyetinde yaşayan kripto para sahiplerinin işlemlerinin takip edilmesi mümkün olmayacağından endişenin buna dayalı olarak ortaya çıktığı belirtiliyor.

Pekin Tek Değil

Pekin yönetimi bu endişeler konusunda tek değil. Ancak diğer endişeli olan ve kripto paraları nasıl takip edebilecek olduğu, nasıl güvenlik önlemleri alabilecek olduğu konusunda henüz araştırma çabası içerisinde olan devletler Pekin kadar baskıcı bir role sahip değil. Kripto paraların takibinin yapılmasının tamamen mümkün olmadığını, en güvenilir ve en sağlıklı yöntemler ile yasal kararlar almanın ise vatandaşların kripto paralar konusunda tedbirli davranarak olası problemler yaşamasını engelleyebilecek olduğunu düşünen hükümetler bulunuyor.

Bu hükümetlerin en başında Norveç hükümeti ve diğer bazı hükümetler var. Norveç tarafından alınan yasal önlemler 21 gün sonra devreye girecek olduğundan dolayı, ülke kripto para konusunda vatandaşlarını sık sık uyarmanın doğru olmadığını, aralıklarla uyarmanın ve yasal olarak ülkede belirli bir sınır kapsamında adımlar atılmasının daha uygun ve etkili olabilecek olduğunu düşünüyor.

Pekin tam tersine daha fazla vatandaşın yaşadığı bir ülke olduklarını ve baskıcı tavır almazlar ise kripto paraları alan kişi sayısındaki artışa bağlı olarak yaşanacak problemlerin fazla olabilecek olduğundan endişe ederek bu tür adımlar atmakta.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları