coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin'e karşı saldırılarda neden önlem alamıyoruz?

Bitcoin’e karşı saldırılarda neden önlem alamıyoruz?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin sahibi olanların her zaman için aklında bir korku vardır. Bu korku kendi mal varlığı olarak bilinen kripto para borsasında bulunan hesabının başına gelebilecek olan bir siber saldırı durumunda veya benzer durumlarda geçerli olabilir. Siber saldırıların etkisi ve sürekli olarak ardı ardına devam eden etkiler dolayısı ile yatırımcıların kimi zaman yaşadıkları problemler en üst seviyelere kadar çıkabilir. Bitcoin’e karşı hesapların ele geçirilmesi ve siber saldırganların çok etkili bir şekilde her yeni bir gün yeni teknikler ve yazılımlar ile bilgisayar-cep telefonu kullanıcılarının karşısına çıkması yetmezmiş gibi bir de, akıllı cihazlar üzerinde saldırılar düzenlemeye başlamaları yatırımcıları yakından etkilemiştir, etkilemeye devam etmektedir.

Maalesef ki 2018 yılında kripto paralar ile ilgili en fazla konuşulan 1. konu fiyat olurken, 2. konu ise güvenlik konuları olmak zorunda kalmıştır. Milyarlarca dolarlık bir piyasaya sahip olması ve toplam miktara bakıldığı zaman 800 milyar doları geçtiğimiz 10 ay önce aşan piyasa hacmi şimdilerde 250 milyar dolar civarında olsa bile bu rakam bile son derece büyüktür. Bunu biraz daha açmak gerekirse 250 milyar dolar para gelişmemiş bir ülkenin tüm varlığından çok daha fazladır ve ortalama olarak gelişmekte olan bir ülkede 250 milyar dolar para eksilmesi durumunda ekonomide oldukça ciddi bir kriz havası yaşanabilir. Ne kadar korkutucu değil mi? Bitcoin için aynı korkular var.

Henüz tam olarak gelişmemiş ve ne olabilecek olduğu bilinmeyen ve bir gün sabah kalktığımız zaman tamamen yok olmuş olabilecek bir ödeme aracından bahsediyoruz. Evet, yanlış duymadınız. Bitcon sanılanın aksine ilk çıkış amacı gizli bir ödeme aracı olarak kullanılması ve sürekli hesaplarda tutulup yatırım için değerlendirilmesi yönünde ortaya çıkmış bir araç değildir. Bitcoin zaten hali hazırda bakıldığı zaman zaten ülke piyasaları ve ekonomileri üzerinde de etkili değildir. Bu ise Bitcoin’i dünyaya hükmedebilecek ve kontrol altına alınabilecek bir kripto para biriminden gerçek bir para birimine dönüşmesinin imkansız olduğunu gösterir.

Sürekli hatalar yapıyoruz

Siber saldırılardan kendimizi koruyamama nedenlerimizin yanında Bitcoin ile ilgili korku yaşama nedenimiz aslında gayet açık. Kendimizi asla tam ve etkili olarak koruyamıyoruz. Bunun sonucunda ise ya kayıplar yaşayarak tüm yatırımımızı kaybediyor, ya da çok yakından dönerek kripto paralarımız ile ilgili büyük bir endişeye kapılarak hemen ne yapacak olduğumuzu arıyoruz. Halbuki bu ve buna benzer korkuları ortalama düzeyde önlemler alarak çözmek mümkün.

Yaptığımız en büyük hata ise bir ”atasözü” diyebileceğimiz ”ne geliyorsa insanın kendi yakınından geliyor” sözünden ortaya çıkıyor. Siber saldırganlar bir yatırımcıyı hedef almadan hemen önce çok fazla yatırımcının bulunduğu sosyal medya gruplarını ve sayfalarını hedef alıp burada kurbanlarını belirliyor ve kendilerini bir yatırımcı olarak gösterip neler yapabilecek olduklarını ve ortak olarak nasıl kazanç elde edebileceklerini ve piyasa hakkında bir sürü olumlu ve olumsuz konuşarak kurbanlarını kendilerine yaklaştırıyorlar. Bu yöntemin son dönemde Amerikan merkezli internet sitelerinde birçok kripto para yatırımcısı tarafından uyarılara konu olduğu görülse de hala birçok ülkede bu kötü ve basiretsiz yöntemi bilmeyenler kurbanların ağına düşebiliyorlar.

Bir sosyal medya kullanıcısı ile konuşurken veya fiziksel hayatta bir yakınınız ile konuşurken mutlaka dikkat etmeniz gereken konu asla Bitcoin hakkında kendinize ait bilgileri karşı tarafa vermemek ve mevcut olarak kullandığınız cep telefonunuz ve bilgisayarınız ile modem şifreniz ile adınızı vermemek olmalı. Neden mi? Bu soruyu hala soruyorsanız zaten olası bir tehdit durumunda en fazla risk altında olan kişi sizsiniz demektir. Karşıdaki bu soruyu size soran kişi tüm Bitcoin yatırımınızı çalmak için tek bir cep telefonunuza yükleyebilecek olduğu yazılım-program veya modeminizin şifresini bilerek veya bularak ağınıza sızması durumunda tüm cihazlarınızın kontrolünü ele geçirmesi ve bu sayede kripto para borsasındaki hesabınızdaki tüm tutarı kendi cüzdan adresine göndermesi mümkün olabilir.

Ağınıza sızan kişilere karşı kendinizi 2 aşamalı doğrulama ile korumada olduğunuzu sanıyorsanız yine yanılıyorsunuz. Cep telefonunuza SMS ile doğrulama kullanıyorsanız bunu anında aşabilir, Google’ın 2 aşamalı doğrulama uygulamasını kullanıyorsanız yine ağınızda olan bir kişi bu 6 haneli eşleştirme koduna saniyeler içerisinde ulaşarak hesabınıza ulaşabilir. Bu nedenler genişletilebilecek ve saldırgan, kurbana birçok faktöre bağlı olarak değişebilecek nedenler olsa bile kripto para sahiplerinin dikkatli olması ve dikkatli olmalarının yanında yapmamaları gereken hataları tekrarlamamaları için önemlidir.

En çok ”ego” kurbanı oluyorlar

Bitcoin sahibi kişilerin halk arasındaki tabir ile ”ego” dolayısı ile siber saldırganların asıl hedefinde olduğunu bilmek önemli. Kendi yatırımlarının çok olduğunu ve Bitcoin’den çok fazla kazandığını iddia eden bir kişi düşünün ve bu kişinin her ortamda kendisinin Bitcoin sahibi olduğunu, çok para kazandığını ve yatırımı olduğunu belirttiğini hesaba katın. Bu kişinin her ortamda olabilecek olan siber güvenlik bilgisine sahip kişilerin hedefinde olmaması mümkün mü? Değil. Bu ve buna benzer kişiliklerin ise kendilerini gösterme ihtiyacı dolayısı ile ve yatırımcıları kendilerine çekip kripto paralar hakkında kısmi bilgilerini başkaları ile paylaşma ihtiyacı hissediyor olmaları kendilerini bir numaralı hedef yapmakta ve bu hedefin ortasında kalmalarına sebep olmakta.

Tam tersini yapıp en yakınlarına bile Bitcoin sahibi olup olmadığı konusunda çok kısmi bilgi veren, sosyal medya hesaplarında Bitcoin ile ilgili grupları kendi sosyal medya hesabı yerine fake hesap ile takip eden, bilgisayar ve cep telefonunu başkalarına vermeyerek kendisine özel olarak bir prensip belirlemiş Bitcoin sahiplerinin kripto para borsalarına genel bir saldırı olmadığı sürece bireysel olarak saldırıya uğraması ve yatırımını kaybetmesi pek mümkün değildir.

Sanılanın aksine Bitcoin çok güvenli

Aslında sanılanın aksine Bitcoin çok güvenilir ve çalınması mümkün olmayan bir kripto para birimidir. Sadece yatırımcıların kendi hataları, kripto para borsalarının bir kısmının gereken güvenlik önlemlerini almayarak yatırımcılarını riske atması dolayısı ile bu tür vakaları görmek mümkün olabiliyor. Bunu engelleyebilecek olan bir sistem ve teknoloji olmasa bile insanların tamamının bilinçlenmesi durumunda güvenlik sorunlarının yok olabileceğini bilmek, sadece yatırımlar konusunda değil, yatırımların korunması konusunda da herkesin kendisini geliştirmesi durumunda bu ve buna benzer sorunların yaşanması ortadan kalkabilir.

Ancak, yatırımcıların tam aksini yaparak kazanç hırsları ve bilmedikleri bir sektör olan kripto para sektöründe sürekli olarak internet üzerinden aldıkları bilgiler ile en iyisinin, en bilgili kişinin kendileri olduğunu iddia etmeleri devam ettiği sürece başta gelişmeye devam eden ülkeler ve Türkiye olmak üzere, birçok ülkeden siber saldırı haberlerini duymak mümkün olacak ve Bitcoin’lerini çaldırdığını açıklayan insan sayısı her yıl daha fazla artacak.

Bitcoin ile ilgili kendiniz kişisel olarak alacak olduğunuz önlemler sayesinde gerekli tüm önlemleri almanız mümkün olmasa bile, aklınıza gelebilecek olan güvenlik açığı olarak gördüğünüz konularda önlemler almanız bile daha fazla güvenli olmanızda çok etkisi olacak bir yöntem olabilir. Hiçbir önlem almadan hareket eder ve hiçbir güvenlik önlemine uymaz iseniz bunun sonuçları da yine diğer durumun tam tersine çok kötü olabilir ve tüm birikiminizi kaybetmenize kadar yol açabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları