binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinÇin Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Neden Direkt Yasaklamıyor?

Çin Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Neden Direkt Yasaklamıyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Pekin yönetimi kripto para birimi yasaklarının kısa süre içerisinde uygulanabilecek olduğuna dair son dönemde iddialara hiçbir yanıt vermiyor. Kripto para konusunda Pekin yönetiminden yetkililer sessiz kalmayı tercih ederken, beraberinde bazı yetkililer ise kripto para birimlerinin yasaklanıp yasaklanmayacak olduğu konusunda soru işaretlerinin olduğu konusuna sık sık Pekin yönetimi adına değinmeye devam etmekteler.

Merak edilen en büyük gelişmelerden birisi olarak Pekin’i yönetenlerin kripto para birimlerini neden bugüne kadar hep kötüleyip yasaklamadıkları konusu.

Bunun arkasında bugün ABD Başkanı Trump tarafından yapılan açıklamalardan da bir sonuç çıkarmak mümkün.

… Ben olmasaydım Hong Kong 14 dakika içerisinde yok olurdu. … Çin lideri Şi’ye bunun olmaması gerektiğini ve ticaret anlaşmasına büyük zararı olacağını söyledim. – ABD Başkanı Donald J. Trump

Bu açıklamalar aslında Pekin’in karar alırken ABD’den çekindiğini gösteriyor. Çin ne kadar büyük ekonomik güç olursa olsun en fazla ABD’li şirketlerin üretiminden para kazanıyor ve ABD’nin büyük çaplı yaptırımlar uygulaması Çin’in ekonomisine büyük bir darbe indirecek kadar fazla güce sahip durumda.

Elbette Çin bugün kripto paraları yasakladığında ABD’den direkt olarak tepki çekmeyebilir ama finans dünyasında ABD’li yatırımcılar başta olmak üzere birçok ülkeden yatırımcıları hatta öyle ki Çinli yatırımcıları bile korkutabilecek ve yatırımcıları kaçırabileceği için finans dünyasını yakından ilgilendiren bu yasağı uygulamakta oldukça fazla çekiniyor olabilir.

Olası Bir Yasaklama Bitcoin’e Olumsuz Etki Yaşatabilir

Pekin yöneticilerinin zaman çok geçmeden kripto para birimlerini derhal yasak uygulamaya başlaması yönünde çağrılarda bulunanlar bulunuyor. Birçok kripto para yatırımcısı bu yasakların uygulanmadan önce haber verilmeyeceği için piyasada korku duyduklarını ve Çin’in bu resmi kararı almasıyla birlikte Bitcoin’in değerinin %50 düşebilecek olduğunu düşünüyorlar. Objektif bir bakış açısı gösterilecek olursa Çin kripto para piyasasının %19u kadarını kontrol eden bir nüfusa sahip olabilir. Bu yasak sonrasında diğer farklı ülkelerinde yeni bir yasak kararı alması halinde kritik düzeyde problemler yaşanabilir.

Çin ile Bitcoin’in arasında ciddi bir ilişki olduğu son dönemde tüm yatırımcılar tarafından görüldü. Öyle ki Çin Devlet Başkanı’nın Blockchain teknolojisi ile yaptığı olumlu açıklamalardan sonra uçuşa geçen fiyat, bugün bu açıklamaların tersi yapıldığı ve kripto paralardan uzak durunuz çağrısı yapıldığı için için dibe çakıldı.

Pekin bununla ilgili ne zaman kararını açıklayacak ve nası bir karar alacak merak konusu olsa da bu karar bir an önce alınırsa ve özellikle bu düşüş dönemin denk gelirse Bitcoin’in 1.000 dolara kadar gerileyebilecek olduğu iddiaları gerçeğe dönüşebilir.

Çin’in kripto paraları yasaklaması borsaların tam 1 milyar dolardan daha fazla olan işlem hacimlerinin neredeyse %50 oranından daha fazla düşmesine sebep olabilir. Çünkü Çinli kripto para sahipleri oldukça fazla alımlara ve satımlara destek veriyorlar ve piyasanın ‘nabzına göre şerbet’ dediği şekilde günlük olarak piyasa hareketlerini tercih etmekte üstlerine yok.

Peki Bitcoin Tamamen Yasaklanabilir Mi?

Zaten hali hazırda Çin’de Bitcoin ve diğer kripto paralara birçok yasak uygulanıyor. Her ne kadar Çin devleti “Bitcoin alıp satmak tamamen yasak buna karşı gelen cezalandırılacaktır” şeklinde bir açıklama yapmasa da kripto para madencilerine ve Çin topraklarında hizmet veren kripto para borsa ve şirketlerine ciddi yaptırımlar ve yasaklamalar uyguluyor.

Bitcoin mantığı gereği yasaklanamaz bir sistem. Çünkü şuan dünya üzerinde yüzlerce borsa var ve herhangi bir Çinli, kendi devletinde yasak olsa bile bu borsalardan veya şahıslardan bir şekilde alım satım yapabilir. Bu sebeple, olası bir ciddi yasaklama durumunda halkın korkacağı ve Bitcoin kullanımının ciddi oranda azalacağı ifade edilse de kullanımın tamamen sıfırlanması söz konusu olamaz.

Özellikle Çin tarafından Blockchain teknolojisi hakkında bu kadar olumlu haber yapılırken, bu dönemde Çin’in de bahsettiği gibi Blockchain teknolojisinin en iyi ürünü olan Bitcoin herhangi bir ciddi yasaklama ile karşı karşıya kalmayacaktır.

Ciddi yasaklamaları daha önce kripto para piyasası çok bilinmezken bile yapmayan Çin’in, bugün belli bir olgunluğa ulaşan ve milyonlarca kişi tarafından bilinen kripto para piyasasını yasaklamayacağı düşünülüyor. Özellikle de Blockchain alanında bu kadar yatırım yapılmış ve adım atılmışken…

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail