binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberSatoshi Nakamoto Kimdir, Şuan Nerede Yaşıyor?

Satoshi Nakamoto Kimdir, Şuan Nerede Yaşıyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

2009’da ilk Bitcoin bildirisi yayınlandı ve 2010’un sonunda Bitcoin topluluğuyla iletişim kurdu, bu kişi Satoshi Nakamoto. Daha sonra iz bırakmadan ortadan kayboldu.

Neden ortadan kaybolduğu konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor ancak bazı iddialar olduğu belirtiliyor. Satoshi Nakamoto hakkında birçok farklı iddia olmasına rağmen en çarpıcı iddia ise arkasında ABD olduğu yönünde. Japon bir isme sahip olduğu ancak ABD’de yaşadığı ve ABD’nin istihbarat kurumlarından birisinde görev aldığına dair iddialar var. Bu noktada insanların kripto para birimlerinin yaratıcısı veya kurucu babası diye adlandırabilecek oldukları Satoshi Nakamoto, kripto para birimlerinin dünyaya gelmesinde rol oynayan isim.

Bazı iddialar Satoshi Nakamoto hakkında tek olmadığı ve bu ismin bir grubun ismini temsil ediyor olduğu yönünde. Bitcoin’in tasarlanma sürecinin tek bir kişi tarafından mümkün olamayacak olduğunu ve temelleri bilinmediği için ne kadar fazla zorluklar olabileceği göz önünde olmadığı halde tek kişinin bu tür bir kripto para birimi yaratmak konusunda başarılı olamayabilecek olduğu iddia ediliyor. Genel görüş ise insanlar Satoshi Nakamoto’nun tek bir kişi olduğunu düşünüyor ve onun şimdi ABD’de milyarder bir hayat sürdüğünü ve dünyanın en zengin insanlarından birisi olduğunu düşünüyor.

Satoshi Nakamoto bugün en az 20 milyar dolar servete sahip ve Bitcoin piyasa hacminin %25’ini elinde tuttuğu tahmin ediliyor. Bu konuda resmi veriler olmadığı için veya ABD’li istihbarat kurumları tarafından basına bu konuda en ufak bir bilgi sızıntısı dahi verilmediği için kesin bir şey söylemek mümkün olmuyor.

İddialardan birisi ise başlangıçta, projede açık kaynak kodlu bir ekiple çalıştı ve kişisel verileri ifşa etmeme konusunda daima büyük özen gösterdi. 2011 baharında, “Kendimi başka şeylere adayacağım” demesinin nedeni de buydu. Kendisini bu ekipten bile gizlemiş olabilecek olduğu ancak bu ekibin Satoshi Nakamoto’nun kimliğini bilebiliyor olduğu da farklı bir iddia olsa da henüz yeterince fazla basında bilgi olmadığından kripto paraların yaratıcısı veya kurucu babasının kim olduğu hakkında bugün doğrulanmış bir tane bile bir bilgi yok. Ancak doğrulanmaya yakın olan ve bunun için milyonlarca dolar para harcanan bazı dedektiflik şirketlerine ödenen milyonlarca dolarlık bir para var.

Japon muydu?

Bir kitabı başlığına göre yargılamamak gerek, değil mi?

“Satoshi” “açık fikirli” anlamına gelir; “Naka” “içerde ya da ilişkide” anlamına gelebilir; “Moto” “köken veya temel” anlamına gelir.

Bütün bunlar, bir hareket yaratan ve ustaca bir algoritma oluşturan kişiye uyar. Sorun şu ki, her bir kelimenin birkaç anlamı olabilir.

Bu yüzden Satoshi Nakamoto’nun bir Japon olup olmadığını kesin olarak söyleyemeyiz. Sadece Satoshi’nin “o” olduğunu gösteriyor.

Satoshi Nakamoto hakkında iddialar Japon olduğu yönünde olsa da Japon olmayabilir. Bu konuda kesin bir ifade kullanmak mümkün değildir.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilen var mı?

Hayır, fakat bugünlerde insanların kullandığı kriminal teknikler çoğu zaman cevaplardan daha fazla soru işareti yaratıyor. New Yorklu Joshua Davis, Satoshi Nakamoto’nun, Michael Clear adlı Dublin Trinity College’ın kriptografi öğrencisi olduğuna inanıyor.

Sonuçlarına göre, 80.000’den fazla kelime içeren tüm Nakamoto harflerinin bir analizini yaptı. Burada dilsel referansları aradı. Cumhurbaşkanı, Finli ekonomik sosyolog ve eski oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta’dan da şüphelendi.

Her ikisi de Bitcoin’in mucitleri olmadığını söyledi. 2013’teki bir Web Zirvesi’nde, Michael Clear bile Satoshi Nakamoto olmadığını açıkladı.

FastCompany’den Adam Penenberg varsayımı reddetti ve Satoshi Nakamoto’nun üç kişilik bir grup olduğunu söyledi: Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry. Bunu, bu kelime cümlelerinin daha önce bir yerde bulunup bulunmadığını görmek için Google’da yayınlanan Beyaz Kitaptan farklı ifadeler belirterek öğrendi.

Daha sonra, üç şifreden birinin şifreli anahtarların güncellenmesi ve dağıtılması için bir patent başvurusunda belirtildiği ortaya çıktı. Satoshi Nakamoto’nun Beyaz Sayfaları yayınlamak için kullandığı Bitcoin.org alanı, patent başvurusundan sadece 3 gün sonra tescil edildi ve güvence altına alındı.

Alan Finlandiya’da tescil edildi ve patent başvuru sahiplerinden biri 6 ay önce ülkeye gitti. Her üç şüpheli de Satoshi Nakamoto’yu bilmediklerini ve kendilerinin Satoshi Nakamoto olmadığını iddia ediyor, ancak çoğu kişi bu 3 insanın kripto paraların yaratıcısı olduğunu düşünüyor ve bu konuda kesin bir görüşe sahip olma yolunda internet araştırması yapanlar var.

Her durumda, Bitcoin.org etki alanı 18 Ağustos 2008’de isimsiz bir Japon servis sağlayıcısı ve bir Japon ISS’si tarafından tescil edildi. Bundan sonra, etki alanı yalnızca Finlandiya’ya devredildi. Bu, Finlandiya teorisini biraz zayıflattı.

Yine diğer diller, Bitcoin’in mucidinin aynı zamanda Martii Malmi olabileceğini iddia ediyor. Martii, Finlandiya’da yaşamaktadır ve Bitcoin’in doğumundan bu yana gelişiminde bazı katkıları olduğu belirtilmiştir.

Jed McCaleb de seçilen kişilerden sadece birisidir. Japon kültürünün aşığı ve Japonya’da yaşıyor. Tartışmalı Bitcoin Borsasının kurucusu Mt. Gox ve merkezi olmayan ödeme sistemlerinin Ripple ve Stellar kurucu ortağıdır.

Donal O’Mahony, Michael Peirce, Profesör Shinichi Mochizuki ve Dorian S Nakamoto dahil olmak üzere başka birçok potansiyel Satoshi Nakamoto vardır. Hepsi Satoshi Nakamoto olmadıklarını ve buna itiraz ettiklerini belirtiyor ve kendi adlarının bu şekilde anılmasının yanlış olduğu düşüncesine sahiptirler. Bitcoin topluluğunda, Satoshi Nakamoto’nun kimliği konusunda hala büyük bir belirsizlik var. Bitcoin ticaret topluluğunda Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin bulunabileceğine dair de bazı endişeler var ve bu endişelerin kısa vadede giderilmesi mümkün değil.

Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz?

Bildiğimiz bir şey: Bitcoin doğumunun ilk saatlerinde Satoshi Nakamoto’nun diğer gezginleriyle yapılan görüşmelere dayanarak, sistemin titizlikle düşünülmüş olması yönünde. Aksi durumda bugün Bitcoin neredeyse 0 sorunla çalışıyor olmazdı, aksine büyük bir sistem sorunu yaşar ve kullanılması asla mümkün olmazdı. Henüz Bitcoin hakkında teorilerden bazıları da bu. İnsanlar Bitcoin’in bir anda yok olup olmayacak olduğunu bilemiyor ve bu konuda ne olacağını göremediklerinden haklı olarak bazı endişelere sahipler.

Jeff Garzik’e göre, kodlamaları geleneksel bir yazılım mühendisinin el yazısını taşımayan Bitcoin, geleneksel yöntemlerden daha farklı yazılmıştı. 

Satoshi Nakamoto ne kadar zengin?

Bitcoiner Sergio Lerner’in analizine göre, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ağındaki ilk blokların çoğunu temizlediği söyleniyor: yaklaşık 1 milyon Bitcoin’e tekabül ediyor. O zaman Kasım 2013’te, 1 milyar dolardan fazla servete sahip olan Satoshi Nakamoto, bugün 20 milyar dolardan daha fazla servete sahip olduğu tahmin ediliyor. (20 bin dolar seviyesi referans alınmıştır)

Satoshi Nakamoto şu an ne yapıyor?

Kimse bilmiyor. Ancak 23 Nisan 2011’deki son e-postasından açıkça anlaşılıyor:

“Şimdi kendimi başka şeylere ayıracağım. Gavin & Co.’da her şey emin ellerde.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

2 YORUMLAR

Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Nick Szabo

Anonim

Bill gates olmasın

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail