HaberlerKripto Para

Türkiye’nin Kripto Parası İçin Tarih Verildi! 2020’de Testler Başlayacak

TCMB yerli kripto para için tarih verdi. Bu durum Bitcoin'i etkiler mi?

Nexo

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde çıkarılacak olduğu söylenen ve bu zamana kadar net bir tarih verilmeyen “yerli kripto para” hakkında resmi makamlarca açıklama yapıldı. 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında resmi gazetede yayınlanan haberde Türkiye’nin ekonomik yol haritaları açıklandı.

Açıklanan hedefler arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın TÜBİTAK ile yapacağı ortak iş birliği ile Blockchain tabanlı bir kripto para projesinin 2020 yılı içerisinde testlere başlayacağı ifade edildi.

2020 yılında piyasaya sürülmese de testlerinin başlayacağı öngörülen kripto para, TCMB bünyesinde olacak. Ekonomi ve teknolojiyi geliştirme bağlamında atılan bu adımla Türkiye, bu alanda lider ülkelerden olma yolunda ilk ciddi adımını atıyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Çin’in de Blockchain teknolojisinde lider ülke olmak istediğini ve merkez bankası bünyesinde bir kripto para çıkaracağı haberini yapmıştık.

İlgili Haber  Son Dakika: Çin'in Kripto Parası Hakkında Sıcak Gelişme!

Türkiye’nin bu girişimi ile sadece ekonomik olarak değil teknoloji, para, sanayi gibi birçok alanda yenilik yapılacağı ve Türkiye’nin bu alanlarda ciddi aktörler arasında olmak istediği anlaşılıyor. Bu girişim ile beraber yakın zamanda kripto paralar ile ilgili kanunsal düzenlemelerin de gelebileceği öngörülüyor.

Ayrıca hemen herkesin aklına gelen “Bitcoin bundan olumsuz etkilenir mi?, Bitcoin’e rakip mi geliyor?” sorularının yersiz olduğu söylemek ve bu alanda yapılan her yeniliğin Bitcoin için olumlu olduğunu belirtmek yanlış olmaz.

En güncel haberleri Twitter ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Android Uygulamamız ile anlık fiyat takibi yapabilir ve alarm kurabilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı