blank
AnalizKripto ParaNedirRehber

Kripto Para’dan Günlük Al-Sat Yaparak Para Kazanmak

Uzun ve orta vadeli düşünmeyip kısa vadeli al-sat ile nasıl kripto paralardan kazanç sağlanabilir? Bu yazımızda kısa vadeli alım satımlarda yol gösterici olan RSI indikatörünü ele alacağız.

Her yatırım aracında olduğu gibi kripto paralarda da orta ve uzun vadeli yatırım yerine kısa vadeli yatırımı tercih eden birçok yatırımcı var. Kısa vade yatırımı orta ve uzun vadeye göre daha büyük riskler barındırsa da daha büyük kazançlar da sağlayabilir.

Bilindiği üzere birçok alım satım yapan kişi grafik okuyarak ya da bazı teknik analiz araçlarını kullanarak yatırımına yön veriyor. Bu yazımızda birçok kişinin özellikle günlük al-sat yaparken kullandığı RSI aracından bahsedeceğiz.

RSI Nedir?

İngilizce olarak açılımı Relative Strength Index olan bu aracın Türkçe karşılığını Göreceli Güç Endeksi olarak çevirebiliriz.

RSI 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından yayınlanmış bir göstergedir. Kısaca anlatmak gerekirse RSI, fiyatların artış ya da azalış gücüne bakarak, hangi yöne gitmeye meyilli olabileceğini belirlemek için kullanılır. Hep beraber kripto paralarda bu aracın nasıl kullanılacağını resimlerle açıklayalım.

Örneğin tradingview.com sitesinden BTC / USD grafiğine baktığımzda bu aracı: “Göstergeler / Göreceli Güç Endexi” yazısına tıklayarak açarız.

blank

Yukarıdaki grafik açılır. Burada pembeyle gösterilen alandan yukarı veya aşağı giden hareketler alım ve satım yerleri olarak değerlendirilir. Yeşil ile gösterilen yerde o anki hacme göre coinin fiyatının düşük olduğu ve artacağı, kırmızı ile gösterilen yerde ise coinin fiyatının hacme göre yüksek olduğu ve azalacağı anlaşılır.

RSI indikatörünü baz alarak işlem yaparken büyük periyotlarda bakmak (en az 1 saatlik olmak kaydıyla) daha doğru sonuçlar verecektir.

Yani yeşil kısımlar alış, kırmızı kısımlar ile satıştır. Yatırım yapan birçok kişinin gün içerisinde alım satım yaparken bu araçlardan faydalandığını düşünürsek bu araç ile günlük al-sat işlemleri ile para kazanabilirsiniz.
İlgili Haber  Kısa Vadeli Bitcoin Alıp Satanlar Nelere Dikkat Etmeli?
İlgili Haber  Bitcoin ve Kripto Para Teknik Analizi Nedir, Nasıl Yapılır? - Teknik Analizler Ne Kadar Doğru?

*Unutulmamalı ki bu işlemler her zaman yüzde yüz anlatıldığı şekilde çalışmamaktadır ve ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu makalede hemen hemen her borsada olan RSI aracının ne işe yaradığı anlatılmıştır. Anlatılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu